Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Prvý šprint na Gire pre Merliera, v ružovom naďalej Pogačar

Belgický cyklista Tim Merlier z tímu Soudal Quick-Step sa stal víťazom pondelkovej 3. etapy Gira d'Italia.

06.05.2024 18:08
Pogačar Giro Foto:
Tadej Pogačar v ružovom drese pre lídra Giro d´Italia 2024.
debata

V špurte 166,3 km dlhej etapy z Novary do Fossana zdolal druhého Taliana Jonathana Milana z Lidlu-Trek i tretieho Eritrejčana Biniama Girmaya z Intermarché – Wanty.

V celkovom hodnotení sa nič nezmenilo, ružový dres pre lídra pretekov aj naďalej vlastní Slovinec Tadej Pogačar z UAE Emirates.

Pondelková etapa mala prevažne rovinatý profil. Na trati bola jediná horská prémia a aj tá štvrtej kategórie. Prišla na pretras po 58. km a tri body na nej zobral Francúz Lilian Calmejane z Intermarché – Wanty, ktorý sa pustil do samostatného úniku. Hneď vzápätí sa však vrátil do pelotónu a všetko smerovalo k šprintérskemu dojazdu.

Tri kilometre pred cieľom sa po miernom stúpaní ocitol na čele Pogačar, jeho hlavný súper v celkovom poradí Geraint Thomas si ho strážil a obaja zostali na čele sami. "Plán to nebol. Chceli sme byť s tímom iba na dobrej pozícii pred cieľom, vyhnúť sa problémom. Chlapci išli výborne a trochu sa to tam odpojilo.

Pogačar vyrazil a párkrát som mu vystriedal, no potom som mu povedal, že mám toho dosť. Šlo sa veľmi rýchle tempo a šprintéri majú v takej situácii obrovskú silu," popísal záver britský jazdec stajne Ineos-Grenadiers v rozhovore priamo v cieli.

Napokon sa však rozhodovalo v špurte a Merlier si pripísal druhý triumf na Gire, prvý prišiel v roku 2021.

„Najťažšie víťazstvo kariéry. Záver bol mimoriadne tvrdý, posledný kilometer som neustále hľadal dobrú pozíciu. Uvidel som tam medzeru a vedel som, že musím ísť. Som veľmi šťastný, že som vyhral,“ tešil sa v cieli Belgičan.

debata chyba