Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Saganova hegemónia sa skončila po vyše desaťročí. Kto sa stal cyklistickým kráľom roka na Slovensku?

Víťazom ankety Zlatý pedál za rok 2023 sa stal Martin Svrček. Bronzový medailista z majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v kategórii do 23 rokov triumfoval premiérovo, keď sa dva predchádzajúce roky umiestnil na druhej priečke za rekordným víťazom Petrom Saganom. Ocenenie si prevzal v sobotu počas slávnostného galavečera Slovenského zväzu cyklistiky (SZC).

16.12.2023 20:12
SR Cyklistika  Svrček Foto: ,
Martin Svrček v drese Quick-Stepu na Okolo Slovenska 2022 v Petržalke.
debata (1)

V celkovom poradí ankety podľa hlasovania novinárskej a odbornej verejnosti Svrček predbehol Viktóriu Chladoňovú, tretie miesto patrí Nore Jenčušovej, ktorú len sekundy delili od medaily z časovky na kontinentálnom šampionáte v holandskom Emmene.

Zaujímavá je však i ďalšia bilancia jej výsledkov, ktoré ju posunuli do hry o štart na olympijských hrách. Slovenky sa na nich predstavili len v roku 1996 v Atlante. V aktuálnej sezóne jej patrí až 14 výsledkov v top 10 z podujatí kalendára UCI.

Trinásť rokov priťahoval svojimi výkonmi fanúšikov k tratiam a televíznym obrazovkám Sagan a za ne si trinásťkrát prebral ocenenie Zlatý pedál. Tento rok svojím výsledkom na MS zažiaril Svrček, ktorému odborná verejnosť udelila Zlatý pedál aj v odvetví cestná cyklistika.

Jenčušová triumfovala na dráhe

Aktuálne jediný Slovák vo World Tour tíme má za sebou druhú sezónu medzi mužmi. Po 27 dňoch na jarných podujatiach ho na nejaký čas vyradilo z tempa zranenie, preto vynechal i štart na domácom šampionáte. Hneď po návrate do sedla prekvapil 7. miestom v jednej z etáp Okolo Alsaska a potom získal bronz na MS do 23 rokov.

V Glasgowe predviedol vynikajúcu formu i športového ducha. Záver sezóny opäť sprevádzalo zranenie, a tak „vlčiu svorku“ tímu Soudal Quick-Step podporoval počas Okolo Slovenska len ako fanúšik.

Video

V horskej cyklistike cross country zapísala výraznú výsledkovú stopu Viktória Chladoňová. Na konte má viaceré triumfy i prvenstvo na Svetovom pohári juniorov v českom Zadove.

O tom, že patrí medzi top 10 junioriek starého kontinentu, ukázala v shorttracku na ME. I napriek štartu z posledného radu sa postupne prepracovala dopredu a nakoniec preťala cieľovú pásku na 7. mieste.

Ocenenie najlepšieho slovenského cyklistu na dráhe získala tento rok Jenčušová. Aj keď dráha nepatrí medzi jej špecializáciu a jazdí ju len sporadicky, už viackrát z nej dokázala priniesť veľké výsledky.

Na tohtoročných ME v portugalskej Anadii dosiahla štvrté miesto v bodovacích pretekoch, v olympijskom omniu obsadila 14. priečku.

Silný návrat do sedla predviedol v sezóne 2023 i najlepší cyklista odvetvia downhill Adam Rojček. Po minuloročnom výpadku z vrcholového pretekania pre zranenie ramena zbieral tento rok dobré výsledky.

Kto kraľoval na BMX?

Po dvoch víťazných kolách v pretekoch Európskeho pohára v zjazde si na konto pripísal i celkové prvenstvo v tejto súťaži. A darilo sa mu i na domácej pôde, keď okrem majstrovského titulu bral všetky prvenstvá Slovenského pohára v zjazde.

Držiteľka ocenenia Zlatý pedál 2023 odvetvia BMX racing Dominika Maníková má za sebou rok strávený v centre UCI vo švajčiarskom Aigli. Už v úvode sezóny si na konto pripísala 2. miesto na pretekoch Európskeho pohára v belgickom Zolderi.

A výborne sa jej darilo i na pokračovaní tejto súťaže v Turecku, kde k druhému miestu v 9. kole pridala o deň neskôr víťazstvo vo svojej kategórii. Na majstrovstvách sveta sa dostala až do štvrťfinále, v ktorom obsadila celkové 18. miesto.

Peter Sagan Čítajte viac Američania si zgustli na Saganovi: Začínal v pizzerii, rozchod s manželkou ho zmenil

Napriek tomu, že BMX freestyle je najmladšie odvetvie na Slovensku, jeho jazdci už prinášajú výsledky z medzinárodnej scény. Najvýraznejšie sa medzi nimi tento rok zapísal Tomáš Tohol, ktorý jazdí olympijskú disciplínu BMX park.

Na majstrovstvách Európy a zároveň Európskych hrách v poľskom Krakove vybojoval 15. priečku, z majstrovstiev sveta si odniesol 43. miesto. Skvelú sezónu potvrdil i ziskom titulu majstra SR medzi elitnými jazdcami.

Vydarenú sezónu má za sebou paracyklista Jozef Metelka. Aj tento rok zbieral medailové úspechy na najvyšších podujatiach odvetvia. Počas paracyklistických MS v Glasgowe vybojoval tri cenné kovy.

Dve strieborné medaily získal na dráhe (zo stíhacích pretekov na 4 km a z omnia) a bronz v individuálnej časovke v cestnej cyklistike.

Cyklokrosu tento rok kraľovala Viktória Chladoňová. Aktuálne druhá pretekárka svetového rebríčka juniorov už od minulého roka valcuje súperky na cyklokrosových tratiach. A to nielen vo svojej juniorskej kategórii.

Sagan Marlon Čítajte viac Šikovný ako tatko. Malý Sagan ukázal zručnosti v sedle, Monako mu aplaudovalo

Úspechy zbiera i medzi ostrieľanými elitnými pretekárkami. Jej doterajšia sezónna bilancia je vskutku zaujímavá. Zo 14 štartov má na konte šesť víťazstiev a iba raz skončila mimo pódia.

Medzi výsledkami sú určite neprehliadnuteľné bronzová medaila z ME v Pont Chateau a 2. miesto zo Svetového pohára juniorov v Troyes.

Vyhlásili aj talent roka

Niekoľkonásobný majster Slovenska v cyklotriale Samuel Hlavatý sa aj tento rok prepracoval medzi šesticu najlepších elitných trialistov sveta v celkovom poradí.

Na domácej pôde obhájil národný majstrovský titul a na majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v septembri v Poprade, vybojoval 9. priečku. V top 10 skončil i na majstrovstvách sveta v škótskom Glasgowe a ďalších pretekoch Svetového pohára.

Dvojica sálových cyklistiek Eszter Kulichová a Dóra Rákoczová sa už udomácnila medzi svetovými profesionálmi. V uplynulej sezóne vybojovala 6. miesto na MS v Glasgowe a 2. priečku na Európskom pohári v Prahe. Cenné sú i dva zlaté kovy z majstrovstiev SR a Maďarska.

Sagan fanúšik Čítajte viac Peter, si môj hrdina! Sagana vítali davy, potom nestačil vo svojej špecialite na japonského mladíka

Ocenenie v kategórii Talent roka získala Sofia Ungerová, ktorá patrí k veľkým talentom novej generácie slovenského cyklokrosu. V sezóne má za sebou 16 štartov na medzinárodných podujatiach UCI a výbornú bilanciu výsledkov – 11 pódií, vrátane víťazstva, dopĺňa skvelé 6. miesto z ME.

Prvenstvo v ankete Zlatý pedál v odvetví masters si za rok 2023 odnáša Pavel Havrila. Ceny za celoživotný prínos k cyklistike získali Anton Novosad a Ľudovít Lučanič.

Sagan a spol. bavili fanúšikov v Japonsku Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Peter Sagan, si môj hrdina! Aj takýto nápis...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Martin Svrček