Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pokračovanie článku: Sagan urobil nemožné na tretiu. Akoby Messi zdolal jedenástku Slovana

Do profesionálnej cyklistiky ste sa vrátili ako rozhodca. Bol to dôvod, prečo ste prestali pracovať v rodinnej firme?

Neskončil som v nej zo dňa na deň. Bol to postupný proces, rozhodcovská práca mi zaberala pomerne veľa času. Medzinárodná cyklistická únia mala skupinu 30 rozhodcov, ktorí pôsobili na svetových pretekoch najvyššieho rangu, prepracoval som sa postupne medzi nich.

Bol som hlavný rozhodca na pretekoch Tirreno Adriatico, ktoré viacerí považujú za štvrté najväčšie preteky na svete po Tour, Gire a Vuelte, zúčastnil sa na slávnej klasike San Sebastian, na viacerých majstrovstvách sveta na ceste, dráhe i cyklokrose. Pôsobil som aj na šampionáte v Nórsku, kde získal Peter Sagan tretí titul majstra sveta.

Sagan ho vybojoval v úspešnom roku 2018 a patril medzi jeho posledné veľké triumfy. S kariérou na ceste sa rozlúčil uplynulý víkend. Ako ju hodnotíte?

Spomínam si, že som bol s mladými slovenskými cyklistami ako tlmočník na pretekoch vo Francúzsku, keď mal Peter šestnásť rokov. Boli to jedny z prvých pretekov, ktoré absolvoval v zahraničí.

Aké izby nájdete v Saganovom hoteli Fotogaléria - 47 fotiek Všetky fotky
Hotel Petra Sagana môže vítať nových hostí....

Venoval sa vtedy najmä súťažiam na horských bicykloch. Mladí jazdci súperili v cross country, v zjazde i triale. Páčil sa mi tento formát súťaží, pretekári ich museli absolvovať s jedným rámom, menili len kolesá či prevody.

Francúzi takto testovali talenty, aby mali prehľad, kto má na čo vlohy. Tam ma Sagan prvý raz výraznejšie zaujal.

Dalo sa už v tom čase odhadnúť, že ho čaká hviezdna cyklistická kariéra?

Bol výborný vo všetkých disciplínach a dokazoval svoju všestrannosť. Ale musím dodať, že vtedy mala slovenská cyklistika viacero zaujímavých talentov. Žiaľ, náš systém vrcholového športu, podpora a rozvoj talentov nedáva dostatočný priestor, aby naplno ukázali svoj potenciál.

Prečo to Sagan dokázal?

Odišiel ako mladý v správnom čase do správneho tímu, kde úspešne rozvíjal talent. Odchod do zahraničia už nebol taký komplikovaný ako zopár rokov predtým v našej ére. Podobný talent bol aj Ondrej Glajza či Miro Lipták v období československej cyklistiky.

Cavendish Čítajte viac Sagan končí, jeho rival ide ďalej. Cavendish dostal novú zmluvu

Som presvedčený, že mali tiež šancu presadiť sa vo svetovom pelotóne. Saganovi otvárali dvere Matej Jurčo, bratia Martin a Peter Velitsovci. Peter Velits je štvornásobný majster sveta, skončil druhý na Vuelte, v prvej dvadsiatke konečného poradia na Tour.

To boli tiež fantastické výsledky. Dnes je horšia situácia, máme minimum konkurencieschop­ných cyklistov.

Spomína sa najmä Štoček a Svrček…

Naznačili svoj talent, sú to šikovní cyklisti. Obom držím palce. Ale je to málo. To akoby sme s dvoma mužmi chceli hrať futbal proti kompletnému tímu. Z toho dobrú ligu neurobíme.

Potrebovali by sme aspoň päť až desať takých cyklistov. Škoda, že sme zo saganománie, ktorá tu vládla viac ako desaťročie, nevyťažili viac. Štoček je dobrý, má potenciál, ale Saganovu svetovosť sotva dosiahne.

Svrček bude postupne rásť a vnútorný pocit mi vraví, že sa môže do špičky postupne prepracovať a dosiahnuť aj veľký výsledok. Ale nie je to typ ako Sagan, ktorý prišiel, zažiaril a na vrchole sa držal nepretržite desať rokov. Povedať, že jeho kariéra bola výnimočná, je slabé slovo.

Čo vás v nej najviac zaujalo?

Dosiahol viacero skvelých výsledkov, ale nebudem hovoriť o všetkom. On nevyhrával preto, že sa volal Sagan. To bol športový boj, náročný, v najtvrdšej svetovej konkurencii. Robil výsledky od jari do jesene a desať sezón za sebou, stále bol na špici pelotónu, čo je z môjho pohľadu niečo nepredstaviteľné, nečudujem sa, že v uplynulých dvoch rokoch bol už vyšťavený.

Sagan MS 2022 Čítajte viac Smutný pohľad na šampióna. Francúzi kritizujú Sagana: Zobral milióny a nič nevyhral

Pre mňa špeciálne je nepochopiteľné, že Slovák vyhral preteky jednotlivcov na majstrovstvách sveta. Keby sa ma na to spýtal niekto pred viac ako desiatimi rokmi, odpovedal by som, že to nie je možné.

Prečo nie?

Lebo my sme na to nemali tím. To je niečo podobné, akoby Messi chcel vyhrať nad jedenástkou Slovana. Jednoducho ani výnimočný hráč nemôže sám zdolať celé mužstvo. A on to vyhral. A ešte raz. A ešte raz. Možno si fanúšikovia ani natoľko neuvedomujú, čo dokázal. Sagan urobil nemožné na tretiu. To sa nedá v slovenských podmienkach už zopakovať.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Peter Sagan #MS v cyklistike #Lionel Messi #Milan Dvořščík