Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Neakceptovateľné, hromžia v Pogačarovom tíme. Slovinca zablokoval motorkár a organizátori konali

Organizátori cyklistickej Tour de France na deň vylúčili motorkára i fotografa, ktorí zablokovali Slovinca Tadeja Pogačara v sobotnej 14. etape.

15.07.2023 22:17
Tadej Pogačar Foto: ,
Tadej Pogačar v cieli 14. etapy Tour de France.
debata (1)

Jazdec stajne SAE Team Emirates zostal na záverečnom kopci trasy sám so svojím najväčším rivalom a obhajcom Jonasom Vingegaardom.

Slovinec na neho pred etapou strácal deväť sekúnd a v stúpaní sa dvakrát pokúsil odtrhnúť. V dlhom 11,6 km kopci so sklonom 8,5 percenta nastúpil Pogačar štyri kilometre pred vrcholom.

Na svojho rivala si vypracoval šesťsekundový náskok, ale Dán sa nezlomil a onedlho išli obaja bok po boku.

Tadej Pogačar Čítajte viac Vingegaard odrazil Pogačarov útok, víťazstvo v Alpách im nečakane uchmatol mladík Rodríguez

Pogačar vyskúšal aj druhý útok, no ten okamžite zastavila sprievodná motorka, ktorá bola príliš blízko a cez množstvo divákov na ceste nestačila včas odísť.

Vingegaard potom vyrazil tesne pred vrcholom a prišiel si pre osem bonusových sekúnd, Pogačar si ich pripísal päť. Líder SAE bol v cieli druhý za víťazným Carlosom Rodríguezom (Ineos), Vingegaard tretí, a po sobote tak stráca v celkovom poradí desať sekúnd.

Tour, 14. etapa Čítajte aj Čierny deň na Tour. Po prvom hromadnom páde odstúpilo trio jazdcov, zakrátko aj veľké meno

Pretekárska jury po etape motorkára i fotografa, ktorého viezol, vylúčila z nedeľnej 15. etapy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ak by som to mal hodnotiť objektívne, tak to bol dobrý, pozitívny deň a do ďalších môžeme ísť so sebavedomím. Čo sa týka tej motorky, nemohla sa pohnúť. Je to ako to je,“ povedal k incidentu Pogačar.

Vingegaard uviedol, že motorky boli veľmi blízko, no „hovoriť o tom, čo mohlo byť, je zbytočné“.

XBHs9hvs NKY5QJAEFFE4r R Čítajte aj Neprežil zrážku s kamiónom. Pri tréningu v Belgicku zomrel 25-ročný profesionálny cyklista

Vedenie tímu SAE bolo z jazdy motorkára roztrpčené.

„Sú okolnosti, ktoré sa nedajú ovplyvniť, ale pravidlá UCI hovoria, že vozidlá majú byť 25 metrov pred pretekármi. To, že boli dva metre pred nimi je neakceptovateľné. To je však cyklistika a zajtra budeme pokračovať s rovnakým ambíciami,“ povedal pre Cycling Weekly manažér tímu Joxean Fernández Matxín.

Video
Čo čaká cyklistov v 15. etape? Predstavuje ju Lukáš Timko
Prerušená etapa Tour s pádmi a súboj topfavoritov Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Cyklisti čakajú na štart 14. etapy Tour de...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Tadej Pogačar