Podľa neho nie je v poriadku ani to, že v hromadných dojazdoch sa častokrát objavia aj jazdci na celkové poradie.
„Keď tam vidím Pogačara alebo Vingegaarda, chlapcov, čo majú o 25 kilogramov menej… Ak by sa niečo stalo a padalo by sa, mohol by byť z toho masaker,“ vyjadril sa trojnásobný majster sveta pre RTVS a dodal:
„Tento stav nevznikol zo dňa na deň. WorldTour tímy nabrali veľa mladých a dravých jazdcov, čo chcú rýchlo niečo dokázať. Cyklistika sa mení. Neviem, či je to dobre alebo zle, ale tak to je.“
Čítajte viac Nenávisť od Slovákov, Sagan ho rozplakal. Guľový blesk zabúdal na sen v bolestivej agóniiNa Saganove slová o agresivite v dojazdoch reagoval Jasper Philipsen.
Belgičan dokazuje, že je najlepším špurtérom na aktuálnej Tour. Vyhral už štyri etapy a suverénne vedie bodovaciu súťaž.
„Nemyslím si, že agresivita nejako veľmi stúpla. Predtým to podľa mňa bolo ešte horšie. Veď špurtéri sa medzi sebou udierali aj hlavami,“ reagoval rýchlik zo stajne Alpecin – Deceuninck.
Kľúčový víkend
Náročné stúpania, riedky vzduch na horských masívoch, úmorné horúčavy. Cyklistov na Tour de France čakajú počas nasledujúcich dní etapy, ktoré oddelia zrno od pliev.
Rovnako by mali rozhodnúť, kto spomedzi najväčších favoritov má najlepšie vyhliadky na celkové prvenstvo.
Podľa očakávaní sa bitka o žltý dres už po prvom týždni zúžila na elitnú dvojicu – vlaňajší šampión Jonas Vingegaard vs. Tadej Pogačar, víťaz Tour 2020 a 2021.
Pred kľúčovým víkendom, ktorého súčasťou sú tri veľmi náročné etapy v Alpách, vedie Dán pred Slovincom o 17 sekúnd.
„Všetko je otvorené. Naša výkonnosť je podobná, jeden druhého si strážime. Najbližšie dni budú veľmi dôležité,“ vraví Vingegaard.
Severan je oproti súperovi vo výhode, ktorá sa môže ukázať ako rozhodujúca. V Jumbo-Visma má k dispozícii lepší podporný tím ako Pogačar.
„Super domestici“ Wout van Aert so Seppom Kussom jasne prevyšujú pomocníkov zo stajne UAE Emirates, ktorá necháva Pogačara až príliš často osamoteného.
Podľa športového riaditeľa Jumba Grischu Niermanna je tím pred víkendom plný očakávania.
„Čím dlhšia a ťažšia etapa, tým lepšie pre nás. Máme viacero zbraní, ktorými môžeme zaútočiť. Zostavili sme plán, ako zlomiť Pogačara a pôjdeme presne podľa neho,“ vysvetľuje Niermann.
Čítajte viac Ak bude treba, z Tour odídem! Frustrovaný van Aert sa sťažuje na kolegov: Viacerí ma tu nechcúKým holandské zoskupenie na čele s Vingegaardom pripomína dávne časy tímu Sky, ktorý jazdil strojene, profesionálne a miestami až nudne, Pogačar je presný opak.
Vždy usmiaty a bezprostredný Slovinec vie, že stojí proti presile, ale ako sám hovorí, je na to zvyknutý.
„Podpora tímu je dôležitá, ale nie rozhodujúca. Uvidíme, komu hory sadnú lepšie. V alpských etapách som sa za posledné roky zlepšil, teším sa na ne,“ tvrdí Pogačar.
Pelotónu počas nasledujúcich dní skutočne niet čo závidieť.
Dnes sa pôjde kratšia (137 km), ale veľmi intenzívna etapa s horským finišom na ikonickom kopci Grand Colombier. Sedemnásťkilometrové stúpanie má priemerný sklon 7,1 percenta s pasážami viac ako 12 percent.
Čítajte viac Bez víťazstva je už 383 dní. Aj tak patrí Saganov plat k najvyšším. Kto ho prekonal?Zajtra jazdci prejdú päť kategorizovaných kopcov, najťažší ich čaká na záver. Na vrchol Col de Joux Plane budú stúpať 11 km (priemerný sklon 8,5 percenta), záver etapy obstará technický zjazd.
Alpský trojboj skompletizuje nedeľňajšia etapa s cieľom na úpätí najvyššej hory západnej Európy Mont Blancu.
Náročné alpské kopce dôkladne preveria aj špurtérov vrátane Petra Sagana, ktorý musí rozumne rozložiť sily a dať pozor, aby stihol časový limit na dojazd etáp.