Zelený dres alebo ak chcete po francúzsky „maillot vert“, ktorý na Tour de France každoročne získa najlepší cyklista v bodovacej súťaži, oslavuje 70. narodeniny.
V bohatej histórii ho vybojovali viacerí elitní jazdci, ale kraľuje im jeden – sedemnásobný víťaz Peter Sagan.

Slovenská superhviezda už rekordný počet nenavýši, keďže tohtoročná Tour je pre ňu posledná v kariére a vzhľadom na aktuálny vývoj súťaže sú už favoritmi iní jazdci.
Napriek tomu platí, že rodák zo Žiliny sa svojím zápisom v boji o zelené tričko nezmazateľne predral medzi legendy Starej dámy.
Súťaž špurtérov
V roku 1953 Tour oslavovala 50. výročie vzniku a organizátori si zaumienili, že pri tejto príležitosti prídu s novinkou. Keďže preteky sa každoročne rozhodovali v náročných stúpaniach, chceli oceniť nielen najvýkonnejšieho, ale aj najrýchlejšieho jazdca.
Prišli so základným modelom bodovacej súťaže, ktorej líder a neskôr víťaz nosil zelené tričko. Nieslo farbu prvého partnera bodovačky, ktorou bola sieť obchodov s konfekciou La Belle Jardiniére.
Prvým víťazom súťaže sa stal Švajčiar Fritz Schär.
„Bol to dobrý nápad. Jazdci, ktorí nevynikali v náročných stúpaniach, mali o čo bojovať. Zelené tričko malo pre mňa skoro takú hodnotu ako žltý dres,“ spomínal Schär.
Bodovačka si postupne vybudovala reputáciu ako súťaž pre najlepších špurtérov. Lenže nešlo len o hromadné dojazdy.
Jazdec, ktorý chcel nosiť zelené tričko, musel brať body aj na rýchlostných prémiách či vysoko finišovať vo zvlnených a kopcovitých terénoch.

Rovnako aj „prežiť“ náročné horské etapy, do cieľa ktorých musel prísť v časovom limite.
Za všetkých jeden príklad. Taliansky rýchlik Mario Cipollini patril medzi najlepších špurtérov svojej éry. Do bojov o zelené tričko však nikdy nezasiahol, pretože nebol ochotný prejsť horské masívy a tým pádom dokončiť kompletné preteky.
Štyrikrát sa stalo, že cyklista vyhral celkovú klasifikáciu Tour i bodovaciu súťaž. Trikrát to dokázal legendárny Belgičan Eddy Merckx, raz francúzska ikona Bernard Hinault.

Zmena v pravidlách
Tour de France mala vždy svojich fanúšikov aj na Slovensku, ale jej popularita a sledovanie výrazne stúpli po tom, ako na scénu vstúpil Sagan.
Pre viacerých priaznivcov neznámy mladík debutoval na Starej dáme v roku 2012 a okamžite naštartoval svoju dominanciu v bodovacej súťaži.
Vyhral ju päťkrát za sebou (celkovo sedem) a nezastavila ho ani zmena v pravidlách.
Organizátori Tour boli spočiatku nadšení, že hegemóniu silných cyklistických krajín narušil jazdec z malého Slovenska. Postupne im však jeho dominancia začala prekážať.