Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Smrteľný pád nezachytila kamera. Taliani píšu, čo sa pri osudnom zjazde stalo. Fotka Mäderovej mamy trhá srdce

Čo sa stalo? Prečo a ako? Cyklistický svet rieši udalosti zo štvrtkovej etapy na Okolo Švajčiarska. Tesne pred jej cieľom sa ťažko zranil a na druhý deň zomrel Gino Mäder.

17.06.2023 08:36
Sandra Mäderová Foto: ,
Sandra Mäderová, matka zosnulého Gina, v objatí pred štartom spomienkovej etapy.
debata

Pretekári sú v šoku. Taliansky denník Corriere della Sera sa pokúsil o rekonštrukciu udalosti. V texte, ktorý je príliš smutný a začína sa takto:

„Tentoraz to nebola prilba (Kivilev, Casartelli), pes prechádzajúci cez cestu (Agostinho), obrubník pri ceste (Lambrecht), motorka, ktorá odbočuje (Demoitié), auto v protismere (Monseré) alebo vyčnievajúci a nechránený múr, ktorý zabil nebohého Giovanniho Ianelliho.“

Gino Mäder zomrel v nemocnici v Chure po dvadsiatich hodinách agónie na následky katastrofálneho ale zároveň banálneho pádu. V rýchlom, no nie nebezpečnom úseku 5. etapy pretekov Okolo Švajčiarska. 26-ročný rodák z kantónu St. Gallen spadol do zrázu spolu s Američanom Magnusom Sheffieldom.

Magnus vstal, Gino už nie.

Taliansky denník pripomína, že chýbajú akékoľvek zábery a nehoda možno navždy zostane zahalená rúškom tajomstva. Ktorý z dvoch jazdcov dostal šmyk ako prvý a dotkli sa navzájom? Kinematika je vraj jasná, pretože bicykel Magnusa Sheffielda sa pri náraze nezničil.

783687605 Čítajte viac Čierny deň na Okolo Švajčiarska. Po páde do rokliny zomrel Gino Mäder. Reagoval aj Sagan

Na kilometri 207,1 (do cieľa zostávali štyri), v zákrute, ktorá sa mierne stáča doprava, podľa odovzdaných údajov spomalilo Sheffieldovo Pinarello za pár sekúnd z 94,6 na 0 kilometrov za hodinu, pričom nabúralo na kraji cesty.

Magnus a Gino následne padali o tridsať metrov nižšie a zatiaľ čo Američan „pristál“ na lúke, Švajčiar pravdepodobne prudko narazil do vodného potrubia a potom sa odrazil do tri metre vzdialeného potoka.

Na miesto sa ponáhľali lekári a záchranári: Sheffield bol údajne ako omráčený, ale nezranený, Mäderovi sa však zastavilo srdce, resuscitovali ho masážou a použitím defibrilátora. Počas stabilizácie a pred prevozom vrtuľníkom do nemocnice si lekári uvedomili, že jeho život je pre množstvo a závažnosť vnútorných zranení ohrozený a informovali členov rodiny, aby sa pripravili na najhoršie.

Gino Mäder bol všestranný jazdec: lojálny domestik kapitánov tímu Bahrain-Victorious (Carusa, Poelsa, Bilbaa a Landu), ale tiež schopný vyhrať etapu na Giro d'Italia (v Ascoli v roku 2021) alebo skončiť piaty. Ako na Vuelte pred Eganom Bernalom.

Peter Velits Čítajte viac Velits o smrti cyklistu: Zdrvujúca tragédia. Albulapass poznám, viackrát som ho zišiel

Na svoj debut medzi profesionálmi v roku 2019 s Dimension Data spomínal ako na „úsmevy afrických detí, keď sme im dali bicykle. Aj ja som hľadal rovnaké potešenie na bicykli, chcel som sa zabaviť.“ Gino mal v rámci tímu na starosti propagáciu projektu Zelená nádej na podporu mladých onkologických pacientov.

Bol to talentovaný pretekár a trošku aj smoliar. Covid mu na poslednú chvíľu vzal možnosť zúčastniť sa na Giro a Tour 2022 – Tour, na ktorej nikdy nepretekal a nikdy už pretekať nebude.

7. marca 2021, keď bol stále bez úspechu, Mäder absolvoval hrdinský sólový únik (bola to jeho špecialita) na Paríži-Nice. Dvadsať metrov pred cieľom mu ale víťazstvo vzal zbytočne sebecký Primož Roglič. Poriadne ho za to publikum vypískalo.

No Mäder ho aj tak pochválil: „V cyklistike sa musíte naučiť prijímať porážky.“

Včera si ho kolegovia pripomenuli skrátenou etapou na tridsať kilometrov. Šliapajúc do pedálov v emocionálnom a neskutočnom tichu.

Viedol ich dvojnásobný šampión Tour de France Tadej Pogačar, ktorý na Instagrame zverejnil: „Odpočívaj v pokoji. Budeš mi chýbať.“ “

Bývalý víťaz Tour de France Geraint Thomas napísal na Twitteri: „Nemôžem uveriť tomu, čo čítam. Taký smutný deň. Myšlienky s každým, kto poznal a miloval Gina.“

Cyklisti si uctili pamiatku Gina Mädera Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Smutní pretekári pred šiestou etapou pretekov...

Majster sveta Remco Evenepoel vo štvrtok skritizoval rozhodnutie súťažiť na tak nebezpečnej ceste. „Nebolo dobré rozhodnutie nechať nás dokončiť tento nebezpečný zostup,“ napísal Belgičan na Twitteri.

„Ako jazdci by sme mali myslieť aj na riziká, ktoré podstupujeme pri jazde z hôr.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Okolo Švajčiarska #Gino Mäder