Na jeho rekord z rokov 2015 až 2017 môže ako druhý v histórii nadviazať Francúz Julian Alaphilippe, ktorý vyhral dve predošlé edície. Ani jeden z nich však necestoval do Austrálie v ideálnej forme a v pretekoch s hromadným štartom kategórie elite je preto viacero favoritov.
Tridsaťdvaročný Sagan zaznamenal v prebiehajúcej sezóne dve víťazstvá. Prvé dosiahol 14. júna v 3. etape na Okolo Švajčiarska a druhé o dvanásť dní neskôr na slovenskom šampionáte. Následne štartoval na Tour de France, kde obsadil dvakrát štvrté a dvakrát piate miesto.
Koncom augusta si spríjemnil prípravu štartom na e-bikoch na MS v horskej cyklistike a následne sa presunul do zámoria.
V Kanada sa predstavil na Grand Prix Quebecu a Montrealu, no ani jedny preteky nedokončil a v oboch prípadoch odstúpil ďaleko pred cieľom. Účinkovanie v Kanade mu však pokazili žalúdočné problémy.
„Tešil som sa na dva dni skvelých pretekov, no nanešťastie to nebol môj víkend. Moje výkony neboli také, ako som si predstavoval,“ napísal Sagan na sociálnych sieťach.
V Austrálii čaká na cyklistov v kategórii elite (25. septembra od 2.00 SEČ) najprv približne 60 km dlhý nájazd so stúpaním na Mt. Keita (7,5 km, 5,7 %) a následne dvanásť 17-kilometrových okruhov, počas ktorých musia zdolať krátke, ale ostré stúpanie Mt. Pleasant (1,1 km, 8,8 %) s maximom až okolo 14 percent.
Čítajte aj Posmešky na adresu šampióna. Sagan vyhral špurt - na latrínuTesne pred finišom je ešte krátky kopček. Trať meria dokopy 267 km a cyklisti na nej musia zvládnuť približne 4000 výškových metrov. Mala by vyhovovať najmä silným klasikárom, vrchárom, no možno aj odolným šprintérom z krajín, ktoré budú mať najpočetnejšie zastúpenie v pelotóne.
Sagan bude mať k sebe podľa predbežnej nominácie brata Juraja (obaja TotalEnergies), Matúša Štočeka (ATT Investments) a Mareka Čaneckého (BRS Kaktus Bike). Všetci traja sú momentálne na domácich pretekoch Okolo Slovenska.
„Je to pre mňa iné, keď som v slovenskom tíme proti krajinám, ktoré majú početnejšie zastúpenie, ako je napríklad Belgicko. Vždy to tak bolo. Je to viac o mne a o tom, čo sa rozhodnem urobiť. Žiadna skutočná stratégia neexistuje,“ vravel Sagan pre VeloNews.
Čítajte aj Nevydarený návrat na cestu. Sagan odstúpil z pretekov v QuébecuPortál v súvislosti s menej početným slovenským tímom glosoval, že podobne ako v minulých rokoch to bude Sagan verzus svet.
„No ak budem mať nohy, budem na čele a pokúsim sa zvíťaziť,“ doplnil z Austrálie.
"Je lepšie prísť skôr a zvyknúť si na podmienky. Aj počasie je iné ako to, na ktoré sme zvyknutí. Chcem vidieť okruh vo Wollongongu.
Všetci hovorili, že to bolo ľahké, že to bude pre šprintérov. Keď som videl profil, pomyslel som si, že to môže byť dosť náročné. O taktike sa rozhodnem, keď uvidím okruh," prezradil.
Podotkol tiež, že počas majstrovstiev sveta nepociťoval tlak.
„Nikdy som nebol pod tlakom, ako si všetci myslia. Keď som vyhral prvýkrát, povedal som si – čo je to tlak? Potom prišiel druhý a tretí titul. Pri svetovom šampionáte nikdy neviete,“ zamyslel sa.
Čítajte aj Koľkože to má koní? Takéto zviera ukrýva Sagan vo svojej garážiVyjadril sa aj k štartu na MS v horskej cyklistike, kde odštartoval v sútaži e-bikov. Napriek dvom pádom skončil na 16. mieste.
„Bol to zábavný zážitok sa som šťastný, že som tieto preteky mohol absolvovať. Stretol som veľa ľudí z horskej cyklistiky. Počas pretekov začalo pršať a bolo to, ako keby som vrátil čas. E-bike možno vyzerá jednoducho, ale nie je to tak. Potrebujete dobrú kondíciu,“ zdôraznil Sagan.
Na otázke, či bude na najbližších olympijských hrách súťažiť v horských bicykloch alebo na cestných pretekoch, Sagan len pokrčil plecami: „Ešte je veľa času na premýšľanie.“