Zakázaným podporným látkam neodolali ani najväčšie hviezdy ako Lance Armstrong či Jan Ullrich.
"Náš šport je v drvivej väčšine čistý. Síce sa nájde niekoľko hlupákov, ktorí stále dopujú, to však bude vždy.
Kontrol je stále viac, sú komplexnejšie a to je dobre. V dnešnej dobe nemá žiadny zmysel riskovať," povedal v minulosti na tému doping Peter Sagan.
Trojnásobný svetový šampión vie, o čom hovorí. Heslom „čo nie je zakázané, je povolené“ sa stále riadia viacerí jazdci.
Svedčí o tom aj najnovší prípad. Lekárske expertízy z júlovej Tour de France dokazujú, že pelotónom sa šíri nová droga.
Silný liek s účinnou látkou tizanidín je centrálne pôsobiace liečivo na uvoľnenie kostrového svalstva, ktoré účinkuje predovšetkým v mieche a vyvoláva zníženie nadmerného svalového napätia.
Medicína sa používa aj pri liečbe viacerých vážnych neurologických chorôb. Na jej výskyt medzi cyklistami upozornili vedci vo francúzskom magazíne Wiley Analytical Science Journal.
Tizanidín nie je zakázaný Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA), ale lekári upozorňujú, že jeho účinok na organizmus vrcholového športovca nebol doteraz podrobne preskúmaný. Liek sa nedá kúpiť v lekárni, vydáva sa len na predpis.
Špecialisti z WADA odobrali vzorky vlasov na Tour siedmim jazdcom, tizanidín sa preukázal u troch.
V súvislosti s náhodným testovaním sa najčastejšie spomína tím Bahrain-Victorious, ktorý počas TdF prekvapila aj policajná razia.
Najväčšia hviezda stajne Sonny Colbrelli, neskorší víťaz monumentu Paríž – Roubaix, potvrdil, že bol jedným z testovaných jazdcov.
Zoskupenie z ostrovného štátu v Perzskom zálive, ktoré výdatne dotuje Bahrajnské kráľovstvo, akékoľvek pochybenie vytrvalo odmieta.
Čítajte viac Vyznanie legendy: Zbožňujem Sagana, ale na tohto jazdca nemá„Žiadny z našich jazdcov nebol oficiálne či neoficiálne oboznámený s tým, že dopingoví komisári našli v jeho vzorkách tizanidín. Zároveň chceme zdôrazniť, že nejde o liek, ktorý patrí medzi zakázané látky,“ znie stanovisko tímu.
WADA nedávno oznámila, že sprísni a rozšíri zoznam zakázaných látok, ktoré používajú športovci vrátane cyklistov na podporu výkonnosti. K zmenám by malo prísť už na budúci rok.