Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Pogačar nemá konkurenciu. Je ako Messi, Djokovič i Hamilton

Hotovo - 108. ročník Tour de France je za nami. Bol iný. Spočiatku napínavý, chvíľami brutálny, potom jednoznačný a v podaní Tadeja Pogačara celkom jednostranný.

18.07.2021 19:27 , aktualizované: 20:57
France Cycling Tour de France Foto: ,
Najlepší jazdec tohtoročnej Starej dámy - Tadej Pogačar.
debata (9)

Stará dáma vlani objavila absolútny supertalent, ktorý uplynulé tri týždne potvrdil, že toto bude jeho éra. Nenápadného Slovinca, o ktorom aj legendárny Eddy Merckx – zrejme najlepší pretekár všetkých čias – vraví, že raz vyhrá viac ako päť edícií TdF.

(Ne)zabil Tour?

Stále iba 22-ročný rodák z Komendy mal všetko pod kontrolou. Najprv udrel v časovke v 5. etape, o tri dni aj v horách na Col de la Colombier.

A bolo po všetkom, Slovincov náskok pred priamou konkurenciou bol štyri a viac minút, jeho krajan a veľký vyzývateľ Primož Roglič bol zranený a už ani experti neverili, že ho zo žltého dresu niekto vyzlečie. Naopak, na sociálnych sieťach sa objavovalo slovné spojenie: „Pogačar zabil Tour“.

Pogačar Tur Čítajte viac Podvodník Pogačar? Súperi vyjadrili podozrenia

Líder UAE Emritaes to vytrvalo odmietal a tvrdil, že čokoľvek sa ešte môže stať. No realita ukázala, že na Pogačara tento rok nikto nemal. V dvoch najnáročnejších pyrenejských skúškach opäť dominoval.

„Vyzerá, že je v obrovskej pohode. Iný level ako ostatní. Útočí dva kilometre pred cieľom a vyhrá to aj s banánom v ruke,“ smial sa na Twitteri írsky novinár Cillian Kelly.

Pogačar píše dejiny. Už teraz je najmladším jazdcom (22 rokov a 300 dní), ktorý ovládol Tour dvakrát. „Má 22, no je vyspelý, akoby mal 32,“ glosovala priamo v dejisku podujatia austrálska novinárka Sophie Smithová.

A keď sme už pri číslach – Slovinec je iba štvrtým pretekárom v histórii, ktorý vyhral po tri etapy v dvoch ročníkoch po sebe.

Z Paríža si okrem žltého dresu odniesol aj biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov a bodkovaný pre top vrchára. „Pogačar je šampión ako Messi, Ronaldo, Djokovič a Hamilton,“ zamyslel sa David Walsh zo Sunday Times.

Mimochodom, malé Slovinsko prevracia cyklistické dogmy naruby. S piatimi etapovými triumfami (dva pridal aj Matej Mohorič) je najúspešnejšou krajinou na tohtoročnej Tour.

odkaz
Peter Sagan, sezóna

Napríklad domáci Francúzi sa museli uspokojiť s jediným víťazstvom Juliana Alaphilippa hneď na úvod. A pelotónový gigant uplynulej dekády – tím Ineos Grenadiers, niekdajší Sky – odišiel s dlhým nosom. Bez výhry.

Potvrdené! Tadej Pogačar je najlepším a najtalentovanejším pretekárom na svete. Paradoxne, doma je vraj až cyklistickou dvojkou – medzi fanúšikmi podľa tamojšieho novinára Mihu Hočevara nie je taký populárny ako Roglič.

Osamelý vlk

Z pohľadu Slováka Petra Sagana to bola nešťastná Tour. Do Francúzska sa vybral iba pár týždňov po dojazde do Milána na Giro d'Italia.

Už prvý víkend ukázal, že jeho forma nie je taká dobrá, ako na talianskych cestách. Navyše, v 3. etape, keď mal celkom dobre rozbehnutý špurt, ho zrazil na zem rýchlik Caleb Ewan.

„Peter má modriny a tržnú ranu na boku. Mal by byť pripravený na štart ďalšej etapy,“ informoval Saganov tím Bora-Hansgrohe na Twitteri.

Lenže od tej chvíle sa rodák zo Žiliny trápil, v koncovkách etáp sa nedokázal výraznejšie presadiť a mohlo za to aj zranenie. Navyše, Quick-Step s Markom Cavendishom boli perfektne pripravení a ich spolupráca na záverečných stovkách metrov neprekonateľná.

"Mnohí vravia, že Sagan nepotrebuje tímovú podporu, ale papierové predpoklady sú jasné: ak chcete permanentne dobré výsledky, musíte ju mať. Samozrejme, motyka možno vystrelí a vyhrá, ale nemôže neustále vyhrávať.

Video

Peter mal vo štvrtok vo finiši pred sebou osem iných cyklistov, bol ako osamelý vlk. Potrebuje chaos, neprehľadný špurt, kde sa rozbijú rýchle vlaky a potom bude mať aj Cavendish problém," potvrdil v relácii TV Pravda Fair Play Lukáš Timko, cyklistický expert.

Následne prišla alpská horská skúška s prejazdom cez Mont Ventoux a ozvala sa bolesť kolena.

„Nie je to nič moc. Poslednú hodinu a pol ma koleno začalo bolieť, tak som to ledva došiel. Nečakal som, že mi to zase takto navrie. Bolí ma v ňom tak, akoby mi doň pichali ihly,“ vravel s nádejou, že sa to zlepší.

Ale nezlepšilo. O deň neskôr odstúpil z Tour de France. Z desiatich ročníkov, na ktorých štartoval, sa tak stalo iba druhýkrát v jeho kariére. Prvýkrát dobrovoľne. V sezóne 2017 ho z Tour diskvalifikovali rozhodcovia.

Sagan následne v Monaku absolvoval menší chirurgický zákrok opuchnutého kolena. Okrem iného to znamená, že nebude štartovať ani na olympiáde v Tokiu.

Sagan Giro Čítajte viac Sagan na sto percent vie, kam pôjde. Nebojte sa, dobre si vybral

Zdá sa, že pre 31-ročného Slováka to bola posledná Tour de France v drese nemeckého Bora-Hansgrohe. S tímom mu na konci roka vyprší kontrakt a podľa všetkého sa trojnásobný svetový šampión poberie inam.

V cyklistickom zákulisí sa šepká o francúzskom TotalEnergies, čo by znamenalo, že Sagana uvidíme na najslávnejších pretekoch na svete aj o rok.

Záverečnú etapu ovládol Van Aert

Belgický cyklista Wout van Aert zvíťazil v nedeľnej záverečnej 21. etape Tour de France. V hromadnom špurte na Elyzejských poliach v Paríži predstihol krajana Jaspera Philipsena a Brita Marka Cavendisha, ktorý nedosiahol 35. úspech na slávnom podujatí a neprekonal rekord legendárneho Belgičana Eddyho Merckxa.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) zažil po roku v Paríži opäť oslavu triumfu v celkovom poradí.

Posledná etapa Tour de France 2021 Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Sprava Wout Van Aert, najlepší vrchár Wout...

Titul obhájil Slovinec Tadej Pogačar, ktorý si na 108. ročníku vybojoval okrem žltého aj bodkovaný a biely dres. Cavendish získal zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaži, Slovák Peter Sagan odstúpil pred 12. etapou pre zranenie kolena.

„Som neskutočne šťastný. Po roku sme sa sem opäť veľkolepo vrátili s naším skvelým tímom. Som hrdý člen tejto rodiny,“ citovala Slovinca agentúra APA.

Záverečný úsek zo Chatou do francúzskej metropoly bol rovinatý a meral 108,4 km. Nenastúpil doň Dán Jakob Fuglsang, pre strieborného olympijského medailistu z Ria de Janeiro 2016 sa preteky skončili predčasne.

V úvode sa išlo v neutralizovanej zóne, kde bol pre jazdcov priestor na debaty, tradičné oslavné šampanské či pózovanie pre fotografov. Na jedinú horskú prémiu Côte des Grs (1,9 km, 5%) za symbolický bod prišlo hlavné pole pohromade.

Naplno sa začalo pretekať až po príjazde do Paríža, kde na pelotón čakalo osem okruhov po 6,8 km medzi Víťazným oblúkom a Tuilerijskými záhradami. Vpredu sa osamostatnila trojica Patrick Konrad, Harry Sweeny a Stefan Bissegger, Casper Pedersen sa vrátil do balíka.

Najviac bodov na rýchlostnej prémii 40 km pred cieľom získal Bissegger, Cavendish preťal prémiu na štvrtej priečke a o ďalšie tri body zvýšil svoj náskok na čele bodovacej súťaže pred jediným prenasledovateľom Michaelom Matthewsom.

Pelotón pohltil vedúcu trojicu 30 km pred páskou, onedlho do úniku vyrazilo ďalšie trio v zložení Ide Schelling, Brent Van Moer a Michael Valgren.

Tour online 21 etapa Čítajte viac ONLINE: Záverečná etapa Tour de France priniesla triumf Van Aerta

Lídri viedli 15 km pred cieľom o 25 sekúnd, o stíhacie tempo sa starali predovšetkým Cavendishov tím Deceunick-QuickStep a DSM. Pri nájazde do záverečných dvoch okruhov bol náskok 20-sekundový, zakrátko po zvonení do posledného kola však už únik patril minulosti.

Prekaziť hromadný špurt sa snažili jazdci Ineosu či Bory, ale Deceunick-QuickStep pracoval strojovo. Situácia sa mu však na posledných dvoch kilometroch vymkla spod kontroly.

Cavendish nemal po ruke svojho zvyčajného „ťahača“ Michaela Morkova, nechal sa zavrieť a nemal kade zaútočiť.

O víťazstvo zviedli súboj dvaja Belgičania a Van Aert dosiahol tretie víťazstvo na tohtoročnej Tour po tom, ako triumfoval v horskej etape i sobotnej individuálnej časovke. Brit má zelený dres druhýkrát v kariére, raduje sa z neho po desiatich rokoch.

Dvadsaťšesťročný Van Aert opäť preukázal svoju obdivuhodnú univerzálnosť. Celkovo má na TdF na konte už šesť individuálnych víťazstiev. "Táto Tour bola úžasná, ako na horskej dráhe. Nikdy by som neočakával, že ju ukončím takýmto víkendom.

Už dnes večer musím chytiť let na olympijské hry do Tokia a čaká ma mnoho rozhovorov, no neľutujem, že som sa zapojil do hromadného špurtu, lebo takýto triumf je na nezaplatenie.

Ďakujem môjmu skvelému, hoci malému tímu, najmä Mikeovi Teunissenovi, ktorý mi nachystal ideálnu východiskovú pozíciu," povedal Belgičan pre portál cyclingnews.com.

Výsledky 21. etapy (Chatou – Paríž, 108,5 km): 1. Wout Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 2:39:37 h, 2. Jasper Philipsen (Belg./Alpecin-Fenix), 3. Mark Cavendish (V. Brit./Deceuninck-QuickStep), 4. Luka Mezgec (Slov./BikeEx­change), 5. André Greipel (Nem./Israel Start-up Nation), 6. Danny van Poppel (Hol./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), 7. Michael Matthews (Aus./BikeExchan­ge), 8. Alex Aranburu Deba (Šp./Astana-Premier Tech), 9. Cyril Barthe (Fr./B&B Hotels p/b KTM), 10. Maximilian Walscheid (Nem./Qhubeka-NextHash)

Konečné poradie (žltý dres): 1. Tadej Pogačar (Slov./UAE-Team Emirates) 82:56:36 h, 2. Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) +05:20 min, 3. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) +7:03, 4. Ben O'Connor (Aus./AG2R Citroën) +10:02, 5. Wilco Kelderman (Hol./Bora-Hansgrohe) +10:13, 6. Enric Mas (Šp./Movistar) +11:43, 7. Alexej Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech) +12:23, 8. Guillaume Martin (Fr./Cofidis, Solutions Crédits) +15:33, 9. Pello Bilbao (Šp./Bahrain-Victorious) +16:04, 10. Rigoberto Uran (Kol./EF Education-Nippo) +18:34

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Cavendish 337 bodov, 2. Matthews 291, 3. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain-Victorious) 227, 4. Philipsen 216, 5. Van Aert 171

Vrchárska súťaž (bodkovaný dres): 1. Pogačar 107 bodov, 2. Wouter Poels (Hol./Bahrain-Victorious) 88, 3. Vingegaard 82, 4. Van Aert 68, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkéa Samsic) 66

Súťaž pretekárov do 26 rokov (biely dres): 1. Pogačar 82:56:36 h, 2. Vingegaard +5:20 min, 3. David Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) +21:50, 4. Aurélien Paret Peintre (Fr./AG2R Citroën) +39:09, 5. Sergio Higuita (Kol./EF Education-Nippo) +1:09:16 h

Poradie tímov: 1. Bahrain-Victorious (Bah.) 249:16:47 h, 2. EF Education-Nippo (USA) +19:12 min, 3. Jumbo-Visma (Hol.) +1:11:35 h, 4. Ineos Grenadiers (V. Brit.) +1:27:10, 5. AG2R Citroën (Fr.) +1:34:54

Najbojovnejší pretekár: Franck Bonnamour (Fr./B&B Hotels p/b KTM)

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Mark Cavendish #Tadej Pogačar