Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Cavendish je dobrák, ktorý ocení vašu pomoc. A naučí vás používať lakte

Britský cyklista Mark Cavendish v roku 2009 ovládol na Tour de France až šesť etáp. V ďalších dvoch rokoch si pripísal po päť víťazných šprintov a v roku 2016 ďalšie štyri.

09.07.2021 19:48
Mark Cavendish Foto: ,
Mark Cavendish.
debata

Potom fenomenálny šprintér z Ostrova Man vypadol nielen z okruhu potenciálnych víťazov rýchlych etapových koncoviek, ale dokonca aj z účasti na Tour de France. V roku 2021 sa však vrátil na najvyššiu cyklistickú scénu nevídaným spôsobom.

Po siedmich rokoch opäť v drese tímu Deceuninck-Quick Step (predtým Omega Pharma-Quick Step) ako 36-ročný nečakane drví konkurenciu na francúzskych cestách. Po prvej polovici Tour de France 2021 má na konte tri víťazné etapy a keďže zatiaľ prechádza cez členité horské sedlá v časovom limite, poškuľuje aj po zelenom drese víťaza bodovacej súťaže. Ten dosiaľ získal raz v roku 2011.

Navyše reálne útočí na prekonanie historického rekordu v počte etapových víťazstiev na Tour de France. Britský rýchlik ich má na konte 34, rovnako ako legendárny Belgičan Eddy Merckx.

Mark Cavendish Čítajte viac Quick-Step naďalej lynčuje konkurenciu. Cavendish dostihol legendu

„Je neskutočné, čo tento chlap predvádza v šprintoch. Dávam klobúk dolu pred celým tímom Deceuninck-Quick Step, ako pre Cavendisha dokážu rozbehnúť šprinty. Vezú sa na víťaznej vlne. Je to úžasné aj inšpirujúce,“ uviedol český cyklista Petr Vakoč v rozhovore na webe iDnes.cz.

Po odstúpení Petra Sagana je 28-ročný pretekár tímu Alpecin-Fenix jediný cyklista z bývalého Československa, ktorý zostal na Tour de France. Pred siedmimi rokmi bol Vakoč spolujazdcom Cavendisha v tíme Omega Pharma-Quick Step a zažil ho aj v mimosúťažných situáciách.

"S Markom mám veľa zážitkov. Napríklad kedysi na pretekoch Okolo Turecka ma učil, ako mám používať v šprintoch lakte. A pochvaľoval si, ako som ho dokázal potiahnuť dopredu. Najlepšie spomienky však mám na to, ako som bol u neho doma v Taliansku.

Strávil som tam týždeň s jeho rodinou, spolu sme trénovali. Bola s ním zábava. On skvelým spôsobom vyjadruje svoje emócie. Zároveň dokáže oceniť prácu, ktorú pre neho odvádzajú jeho kolegovia v tíme. Je to dobrý človek a na týždeň s ním nikdy nezabudnem," skonštatoval Vakoč.

Peter Sagan Čítajte viac Armstrong si rýpol do Sagana: A nechce si vziať aj tenisového trénera?

Český cyklista v tíme Alpecin-Fenix na tohtoročnej Tour podporuje belgického šprintéra Jaspera Philipsena. Ten má zatiaľ na konte dve druhé aj dve tretie miesta, ale etapové víťazstvo na 108. ročníku Tour de France mu zatiaľ chýba.

„Rýchlosť má, ale viackrát začal šprintovať neskôr alebo zostal zablokovaný. Budeme potrebovať aj trochu šťastia, aby sme ešte do konca Tour zdolali Cavendisha,“ doplnil Vakoč.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mark Cavendish #Tour de France 2021