Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Saganovci, Baška či Štybar. Bánovce privítajú špičku

Na spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka v cestnej cyklistike sa zúčastnia najlepší pretekári z oboch krajín.

26.05.2021 12:28 , aktualizované: 13:38
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan stíha brata Juraja na spoločnom šampionáte v roku 2019.
debata

Účasť prisľúbili trojnásobný majster sveta Peter Sagan, jeho brat Juraj, Erik Baška a z českej strany napríklad Zdeněk Štybar, Josef Černý či Petr Vakoč.

Podujatie sa uskutoční od 17. do 20. júna v Bánovciach nad Bebravou.

"Na spoločnom šampionáte sa predstaví celá slovenská a česká špička. Zo slovenskej strany to budú okrem bratov Saganovcov a Bašku aj kompletné kontinentálne tímy Dukla Banská Bystrica a Cycling Academy Trenčín.

Z českej strany sú takisto potvrdení Štybar, Vakoč, Černý, takže diváci, ktorí prídu, a verím, že už sa bude dať plnohodnotne cestovať, uvidia svetovú cyklistiku," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii v Trenčíne prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

odkaz
Peter Sagan, sezóna

Organizátorom šampionátu je OZ xRoad Bánovce nad Bebravou s podporou mesta Bánovce nad Bebravou, Trenčianskeho samosprávneho kraja a Slovenského zväzu cyklistiky.

V úvodný deň šampionátu, vo štvrtok 17. júna, sa uskutočnia súťaže v časovke jednotlivcov všetkých kategórii – juniorov, junioriek, žien i mužov elite.

V piatok je voľný deň a v sobotu pokračuje šampionát pretekmi s hromadným štartom žien, junioriek a juniorov. V nedeľu vyvrcholia spoločné majstrovstvá cestnými pretekmi kategórie mužov elite a pre českú stranu aj do 23 rokov.

Časovkársky okruh povedie na trase Podlužany – Timoradza – Krásna Ves – Podlužany a meria 20 km. Ženy a juniori absolvujú jeden okruh, mužov čakajú dva, juniorky pôjdu na kratšej 15 km trati (Podlužany – Timoradza – Podlužany).

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter... Foto: TASR, RADOVAN STOKLASA
SR Cyklistika MSR MČR účasť Sagan Baška Štybar TK TNX Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, primátorka mesta Bánovce nad Bebravou Rudolfa Novotná, riaditeľka pretekov Janka Buchelová a cyklista Erik Baška počas tlačovej konferencie v Trenčíne.

Okruh pretekov s hromadným štartom meria 32,5 km (Bánovce, Dežerice, Horňany, Bobot, Motešice, Krásna Ves, Timoradza, Podlužany, Bánovce). Ženy a juniorky ho absolvujú trikrát (97,5 km), juniori štyrikrát (130 km) a na elitnú kategóriu čaká dokopy sedem okruhov, čiže 227,5 km s prevýšením približne 1900 výškových metrov. Nedeľňajšie preteky odvysiela v priamom prenose RTVS.

Podľa úradujúceho vicemajstra SR v pretekoch s hromadným štartom Erika Bašku budú preteky zaujímavé, i keď na trase nie sú žiadne výrazné stúpania.

"Trať je super, myslím si, že nám všetkým trom z Bory vyhovuje. Je to rovinatejšia trať, 1900 nastúpaných metrov na 230 km. Veľa bude závisieť od toho, ako silný bude fúkať vietor.

Bol som si to pozrieť, na veľa miestach je to veľmi otvorené. Niekedy to býva na rovine a na vetre ťažšie ako v kopcoch," uviedol.

Dvadsaťsedemročný cyklista tímu Bora-Hansgorhe nemá zatiaľ v sezóne veľa dôvodov na radosť. Po nákaze koronavírusom na sústredení na Kanárskych ostrovoch dlho bojoval, aby sa vrátil späť do formy.

„Zabralo mi veľa času a úsilia, aby som bol schopný trochu lepšie regenerovať. Prvé týždne sa mi na tréningu točila hlava a i po ľahkom tréningu som musel ísť spať. Nebol som schopný podávať výkony. Teraz ma čakajú dve jednorazovky a Belgium Tour, takže dúfam, že sa rozbehnem a budem pripravený na majstrovstvá.“

Výsledky šampionátu môžu prehovoriť do nominácie na olympijské hry v Tokiu. Slovensko si vybojovalo dve miestenky v pretekoch s hromadným štartom a jednu v časovke s tým, že pretekár, ktorý pôjde jazdu proti chronometru, musí ísť aj cestné preteky. Jedno miesto má isté Peter Sagan.

"Druhý účastník bude nominovaný z ‚longlistu‘, ktorý sme už oznámili Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV), po spoločných majstrovstvách. Podľa profilu a podľa dĺžky olympijskej trate sa najviac uvažuje o Jurajovi Saganovi.

Pokiaľ by nemal výkonnosť alebo nebol zdravotne fit, pôjde ten, ktorý presvedčí športového riaditeľa elite kategórie na spoločných majstrovstvách Jána Valacha. Po šampionáte by mal oznámiť druhé meno a to by mala byť už definitívna nominácia," uviedol Privara.

Giacomo Nizzolo, Peter Sagan Čítajte viac Sagan prišiel o ďalšieho súpera, historický triumf má na dosah

Časovka bude nominačná aj pre českú stranu.

"Za nás bude mať víťaz časovky zaistenú účasť na OH. Predpokladáme, že sa bude rozhodovať medzi Černým, Janom Bártom, a keďže účasť v časovke potvrdil aj Štybar, možno do toho prehovorí aj on.

Preteky s hromadným štartom už nebudú nominačné. Pre nás sú spoločné majstrovstvá jedným z vrcholom sezóny, keďže cestná cyklistika je kráľovná cyklistiky. Takže sme veľmi radi, že môže robiť spoločný šampionát," povedal prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

V Bánovciach sa uskutoční v poradí už 22. spoločný československý šampionát.

Peter Sagan Čítajte viac Cyklista alebo kulturista? Zo svalov Sagana sa vám zatočí hlava

"Po rozdelení československej cyklistiky vznikli dva menšie a možno aj menej kvalitné pelotóny. Vtedajší činovníci sa v roku 2000 dohodli, že by mohol byť opäť spoločný šampionát, kde by bola tá najvyššia kvalita.

Postupne sa na týchto šampionátoch zišla celá špička, boli priame televízne prenosy a vznikli mimoriadne kvalitné podujatia s veľkým diváckymi záujmom. Aj to dokazuje, že podujatie je opodstatnené a má svoju kvalitu," dodal Privara.

Program MSR a MČR – Bánovce nad Bebravou:

Štvrtok 17. júna: časovka jednotlivcov – muži elite (40 km), ženy (20 km), juniori (20 km), juniorky (15 km)
Sobota 19. júna: preteky s hromadným štartom – ženy a juniorky (97,5 km), juniori (130 km)
Nedeľa 20. júna: preteky s hromadným štartom – muži elite (227,50 km)

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Juraj Sagan #majstrovstvá Slovenska a Česka v cyklistike