Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. Slovinci už oslavujú svojich hrdinov

Hoci sa na Tour de France rok čo rok schádza absolútny výkvet svetovej cestnej cyklistiky, aktuálne to na francúzskych cestách vyzerá na medzinárodné majstrovstvá Slovinska s prevahou domácich pretekárov. Teda aspoň čo sa týka boja o celkové poradie v kopcoch.

14.09.2020 11:21
Tadej Pogačar, Primož Roglič Foto: ,
Tadej Pogačar mieri do cieľa 15. etapy na prvom mieste pred krajanom Primožom Rogličom.
debata

Nedeľňajšie cieľové stúpanie na Grand Colombier v pohorí Jura ponúklo už po tretí raz na tohtoročnej Tour de France rovnaký obrázok.

V posledných stovkách metrov pred cieľom sa zo skupiny favoritov odpútalo slovinské duo Primož Roglič – Tadej Pogačar a v závere si to rozdalo o etapové víťazstvo.

Zatiaľ čo vo 4. etape v lyžiarskom stredisku Orciéres-Merlette triumfoval Roglič pred Pogačarom, v 9. etape po stúpaní na Col de Marie-Blanque a aktuálne aj na Colombieri bol prvý Pogačar pred Rogličom.

Tour de France 2020 Fotogaléria - 65 fotiek Všetky fotky
Tadej Pogačar v žltom drese po skončení 20. etapy.

Je úplne logické, že v celkovom poradí dominujú práve títo dvaja Slovinci. Roglič má na čele náskok 40 sekúnd pred Pogačarom.

„Ďalší dvojitý zápas našich majstrov. Stalo sa už po tretí raz, že títo dvaja si rozdelili prvé dve miesta v etape. Je viac než pravdepodobné, že už len Roglič a Pogačar budú v posledný týždeň Tour de France bojovať o žltý dres,“ skonštatoval slovinský denník Delo na svojom webe.

Roglič bol už pred TdF 2020 pasovaný za jedného z najväčších favoritov. V náročných stúpaniach sa môže spoľahnúť na početný vláčik svojich kolegov z holandského tímu Jumbo-Visma, ktorí zatiaľ neukázali ani náznak únavy či slabšej formy.

V koncovkách cieľových stúpaní zasa sám Roglič nasadí také tempo, ktoré nestíha korigovať okrem Pogačara prakticky nikto. V nedeľu s prehľadom „odpárali“ aj obhajcu titulu Bernala z tímu Ineos Grenadier.

Šťúply Kolumbijčan prišiel do cieľa s útrpným výrazom tváre 7:20 min za Pogačarom, v celkovom poradí vypadol z elitnej desiatke a prakticky pochoval svoje šance na celkový triumf.

A rovnako je na tom ambiciózny tím Ineos Grenadier, ktorý nečakane nechal doma šampiónov z minulosti Chrisa Frooma aj Gerainta Thomasa a spoľahol sa na silu juhoamerických vrchárov.

A veci sa majú tak, že po dvoch tretinách Tour je Bernal na trinástom mieste s mankom 8:25 min a Ekvádorčan Richard Carapaz šestnásty s vyše polhodinovou stratou na Rogliča (+32:55).

"Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. Ešte necelý týždeň nás síce delí od prehliadky víťazov na Elyzejských poliach, ale všetko smeruje k tomu, že v žltom tričku tam bude stáť prvýkrát Slovinec.

Najvplyvnejšie osoby vo svetovej cyklistike Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Bob Stapleton - bývalý šéf tímu...

Rogličovi a jeho tímu Jumbo-Visma sa podarilo to, čo nikomu za osem rokov – ukončili nadvládu Ineosu," tešia sa slovinské médiá.

„Nikto nemá také silné nohy v kopcoch ako Roglič a najmä nikto nemá za sebou taký silný tím. Táto kombinácia sa nemôže skončiť neúspechom, pokiaľ sa nepritrafí niečo nezvyčajné,“ doplnili Slovinci.

Dominantnosť Rogliča začína vyvolávať aj pochybnosti, či je všetko s kostolným poriadkom s prípadným dopingom v tíme Jumbo-Visma. Roglič na tlačovej konferencii po 15. etape zareagoval jednoznačne:

„Nemáme čo skrývať. Môžem sa zaručiť za našu dôveryhodnosť. Aj dnes ráno o šiestej som sa podrobil kompletnej kontrole. A rovnaké je to aj s mojimi tímovými kolegami,“ citoval Rogliča špecializovaný portál Cyclingews. Na adresu svojho krajana Pogačara vyhlásil:

„Sme kamaráti, ale to neznamená, že mu chcem niečo darovať. Mrzí ma, že na vrchole Grand Colombier bol silnejší, ale akceptujem to. Obaja chceme víťaziť a tak to bude aj naďalej.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Primož Roglič #Tadej Pogačar