Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Šéf Bory nosí vytetovaného Sagana: Raz budeme najlepší

Keď Peter Sagan na sklonku roka 2016 prestúpil do tímu Bora-Hansgrohe, Nemci sa ešte len uchádzali o najvyššiu cyklistickú licenciu World Tour. Vtedy už dvojnásobný majster sveta a kráľ bodovacej súťaže na Tour de France sa stal kľúčovou postavou ambiciózneho zoskupenia, ktoré sa od výrobcu štýlového kuchynského zariadenia posunulo až medzi najlepšie cyklistické tímy sveta.

03.05.2020 12:29
308298658 Foto:
Zľava Peter Sagan, šéf Bory Ralph Denk a nemecký cyklista Pascal Ackermann.
debata

"Jednotkou je stále Deceuninck – Quick Step. Oni existujú už vyše 30 rokov a vedia ako to robiť, aby boli úspešní. My však máme ambíciu porovnávať sa s nimi a jedného dňa chceme byť lepší ako oni.

Už teraz sme komplexnejšia partia a raz budeme číslo jeden," uviedol manažér Bora-Hansgrohe Ralph Denk v špeciálnej relácii „Band of Brothers“ na Eurosporte.

V 30-minútovom exkluzívnom dokumente, ktorý nechal fanúšikom nahliadnuť do zákulisia jedného z najuznávanejších profitímov súčasnosti, sa veľakrát spomenulo meno Peter Sagan.

Jeho pozíciu azda najviac vystihuje príhoda z majstrovstiev sveta v nórskom Bergene v roku 2017, kde sa výnimočnému slovenskému pretekárovi podarilo dovŕšiť víťazný hetrik.

„Sľúbil som Petrovi, že ak sa stane majstrom sveta, vytetujem si jeho logo s menom na nohu. Doteraz ho nosím pod kožou,“ zasmial sa Ralph Denk a Sagan ho neskôr doplnil:

„Ja som na to neskôr zabudol, ale on prišiel za mnou a poďakoval sa mi za svoje prvé tetovanie. Priznávam, že to so mnou trochu pohlo…“

Ralph Denk prehral stávku s Petrom Saganom a... Foto: Profimedia
Sagan Denk tetovanie Ralph Denk prehral stávku s Petrom Saganom a tak jeho ľavý členok zdobí tetovanie s logom majstra sveta.

Sagan v dokumente zdôraznil, že Bora-Hansgrohe nie je postavená len na jeho úspechoch. Snaží sa budovať komplexnú cyklistickú značku a z roka na rok v tom robí evidentné pokroky.

Nemci majú okrem fenomenálneho Slováka vo svojom strede aj štvrtého muža lanskej Tour de France Emanuela Buchmanna, víťaza tohtoročných pretekov Paríž-Nice Maxa Schachmanna, stabilného poľského vrchára Rafala Majku, viacerých skvelých klasikárov či ďalšieho výnimočného šprintéra Pascala Ackermanna.

Súčasťou tímu sú okrem P. Sagana aj jeho starší brat Juraj a Erik Baška. Ďalší bývalý slovenský reprezentant Michael Kolář dnes pracuje v Bore v sekcii „hospitality“.

Zľava Erik Baška, Juraj Sagan a Peter Sagan. Foto: Instagram.com/erikbaska
Erik Baška, Juraj Sagan, Peter Sagan Zľava Erik Baška, Juraj Sagan a Peter Sagan.

„Od detstva som sledoval najlepších cyklistov na svete a teraz sa mi splnil sen – jazdím s nimi v jednom tíme. Bora-Hansgrohe je "Dream Team“ s najlepšími profesionálmi. Cítim sa tam ako doma. Máme výborné vzťahy a skvele komunikujeme," vyznal sa Pascal Ackermann.

Tímová spolupatričnosť a skvelá partia boli základom pre vznik dokumentu „Band of Brothers“, ktorý by sa dal preložiť ako „Bratstvo“. V budovaní partie sa Bora-Hansgrohe naozaj snaží byť najlepšia nielen na pretekov výslní, ale aj v tímovom zázemí.

„Každé preteky môže vyhrať niekto iný. V tomto tíme tlak neexistuje, sme všetci kamaráti. Toto nie je partia ľudí s veľkým egom, u nás každý pracuje jeden pre druhého. Keď má niekto presne zadanú úlohu, snaží sa ju splniť na sto percent a na nič iné sa nepýta. Všetko ostatné ide stranou,“ zdôraznil Ralph Denk a ešte doplnil:

„Máme správny mix osobností – rýchlikov, vrchárov, rozbiehačov. A aj vtipkárov, ktorý roznášajú dobrú náladu, hoci to nie je ich práca. Výsledkom je dobrá nálada, lebo všetci máme najmä radi cyklistiku. Je to náš život.“

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Surprise Instagram Live session that I did from my home. Thanks to the thousands of people that tuned in and asked their questions!

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Sagan (@petosagan),

Peter Sagan na túto tému podotkol: „Je dôležité užívať si každý deň ako keby bol posledný. A u nás to tak funguje. Stále cítim v tíme veľa radosti a pozitívnej energie.“

Peter Sagan v tomto roku dovŕšil tridsiatku a v Bora-Hansgrohe má zmluvu do konca roka 2021. Špecifická situácia v tejto sezóne, ktorú na dlhý čas stopla pandémia koronavírusu, zasiahla aj do ambícií žilinského rodáka.

Chcel sa prvýkrát predstaviť na Giro d'Italia, na Tour de France zabojovať o ôsmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže či do úctyhodnej zbierky triumfov pridať ďalšiu monumentálnu klasiku.

To všetko je zatiaľ otázne, keďže sezóna je minimálne do polovice júla zastavená a následný kalendár s výnimkou na september posunutej Tour de France zatiaľ ani zďaleka nemá konkrétnu podobu.

Bez ohľadu na to, čo sa aktuálne deje či skôr nedeje, Ralph Denk premýšľa aj nad momentom, keď jedného dňa už Peter Sagan nebude súčasťou nemeckého „Bratstva“.

"Peter je Peter. Platíme mu veľa a on nás za to teší svojimi výkonmi. Bora-Hansgrohe však bude žiť aj nezávisle na Saganovi. Máme veľa skvelých cyklistov, výbornú stratégiu prijímania nováčikov.

Snažíme sa ich viesť čo najlepšie. Oni budú naša budúcnosť," doplnil Denk v dokumente „Band of Brothers“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Bora-Hansgrohe #Ralph Denk #koronavírus