Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Sagana čaká najťažší polrok. Na Kaliforniu a Slovensko nebude mať čas

Prvá polovica budúcej sezóny bude v podaní slovenského cyklistu Petra Sagana nabitá ako nikdy predtým.

25.10.2019 17:22
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata (3)

Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom si po prvý raz vyskúša kombináciu prvých dvoch z trojice slávnych podujatí Grand Tour Giro d'Italia a Tour de France a nevynechá ani obľúbené jarné klasiky.

S určitosťou však nepôjde do Ameriky, kde sa tradične v dobrom svetle ukazoval fanúšikom na pretekoch Okolo Kalifornie. Na nich je držiteľom historického rekordu v počte víťazných etáp (17) aj triumfov v bodovacej súťaži (7). Uvažuje aj nad tým, že v úvode roka vynechá tradičné preteky v Austrálii Tour Down Under, ktoré mu v posledných rokoch slúžili ako rozbeh do sezóny.

„Vždy som tvrdil. že si chcem vyskúšať Giro d'Italia ešte predtým, než ukončím kariéru. Takže po budúcoročnom Gire možno skončím. Samozrejme, je to vtip. Som veľmi rád, že sa zúčastním na týchto úžasných pretekoch, ktoré sa vďaka začiatku v Maďarsku tak veľmi priblížia k slovenským hraniciam,“ uviedol Peter Sagan na slávnostnom uvedení trasy Giro d'Italia v Miláne.

Pre špecializovaný portál Cyclingnews na margo náročnosti budúcej sezóny už vo vážnejšom tóne dodal: „Bude to naozaj ťažké. Najprv klasiky, potom Giro a nakoniec aj Tour de France. A čo povedať k mojej predstave o Gire? Jazdí sa tam úplne inak ako vo Francúzsku. Taliansko je iná krajina, ale mám tam tiež veľa fanúšikov. Ani neviem, ktoré etapy by mi mohli vyhovovať, nemám medzi nimi obľúbené. Najprv si musím lepšie preštudovať trasu pretekov a najmä poriadne naplánovať sezónu. Bude ťažká, ale chcem vyskúšať niečo nové.“

Fyzicky vyčerpávajúca prvá polovica súťažného roka by mala vyvrcholiť na olympijských hrách v Tokiu, ale Sagan si tým nie je istý. Vzhľadom na náročný horský profil pretekov v okolí hory Fudži ešte zváži svoju účasť. A rovnako sa zrejme nechystá ani na spoločný šampionát Slovenska a Česka v cestnej cyklistike, ktorý sa na základe rotácie dejísk na budúci rok uskutoční v Českej republike.

Peter Sagan. Foto: SITA/AP, Gian Ehrenzeller
Sagan Peter Sagan.

„Musím starostlivo všetko zvážiť a naplánovať. Giro príde rýchlo po jarných klasikách a po jeho skončení budem mať už len mesiac do začiatku Tour de France. Možno nebudem mať čas ani na domáci šampionát. Jar by však mala byť podobná ako po minulé roky. Pôjdem do Argentíny, potom na preteky Tirreno-Adriatico a po nich prídu na rad klasiky,“ ozrejmil Peter Sagan, ktorý v januári oslávi okrúhlu tridsiatku.

Súťažnú časť sezóny 2019 žilinský rodák ukončil pred mesiacom na majstrovstvách sveta v anglickom Yorkshire, kde skončil na piatom mieste. Jeho najbližšie plány sa spájajú s pretekmi pre amatérov aj profesionálov v rámci svetovej série Gran Fondo v Kalifornii, ktorú dlhodobo podporuje.

Neskôr by mal nasledovať tréningový kemp jeho tímu Bora-Hansgrohe na španielskom ostrove Malorka. Myšlienkami na budúcu sezóny s prvou účasťou na Giro dˇItalia v kariére sa však momentálne bližšie nezaoberá. „Je to ešte veľmi ďaleko, šesť aj viac mesiacov. Uvidíme, v akej budem forme a ako sa budem cítiť na začiatku pretekov. Od toho sa bude všetko odvíjať,“ doplnil Sagan.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Okolo Kalifornie