Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bašku prekvapil útok Vivianiho a Ackermanna. V cieli si nič nevyčítal

Titul majstra Európy v cestnej cyklistike kategórie elite zostáva v Taliansku. Postaral sa o to elitný šprintér Elia Viviani, ktorý nadviazal na vlaňajší úspech krajana Matea Trentina.

12.08.2019 10:26
Baška Foto: ,
Erik Baška na archívnej snímke.
debata

V súboji o zlatú medailu nedal šancu svojmu belgickému kamarátovi z tímu Deceuninck – Quick Step Yvesovi Lampaertovi. Na umiestnenie na popredných priečkach dlho pomýšľal aj Slovák Erik Baška, ale podobne ako viacerí iní šprintéri doplatil na záverečnú pasivitu hlavnej skupiny.

Rozhodujúci moment pretekov sa udial 27 kilometrov pred cieľom, keď unikli Elia Viviani, Pascal Ackermann a Yves Lampaert. V hlavnej skupine tým pádom prestali „ťahať“ popredné tímy ako Nemecko či Taliansko.

Chýbali v nej tiež Holanďania, a tak a s bojom o medaily sa už nedalo nič robiť. Erik Baška cítil veľkú šancu na výborné umiestnenie, ale napriek „iba“ 21. miestu si v cieli nič nevyčítal.

„V takýchto pretekoch neviete, ktorá skupina bude tá pravá, takže musíte jazdiť pozorne a radšej byť všade ako šetriť sily a vyčkávať. Strážil som si hlavne Vivianiho s Ackermannom, cítil som sa skvelo, ale ich útok ma prekvapil. Dal som do toho všetko, čo sa dalo a nemám si čo vyčítať,“ povedal Baška podľa portálu cycling-info.sk.

Okrem toho Baška dodal, že spomínaným útokom Viviani s Ackermannom poriadne riskovali, keďže ich mohla dostihnúť skupina, prípadne im mohol ťažké preteky urobiť vynikajúci tempár a tretí muž monumentálnej klasiky Paríž-Roubaix Yves Lampaert. Belgičan nastúpil tri kilometre pred cieľom, ale dokázal sa zbaviť len jedného z dvoch elitných šprintérov.

„Keď som zaútočil, dúfal som, že Viviani a Ackermann sa budú na seba dlhšie pozerať. Bol som trochu prekvapený, že sa ku mne Viviani vrátil, pretože som mal dojem, že idem veľmi rýchlo. Myslím si však, že som dnes dosiahol maximum,“ cituje spomenutý špecializovaný portál rodáka z Izegemu.

Víťazný Talian Elia Viviani prezradil, že je to jedno z jeho najkrajších víťazstiev, keďže nešlo o hromadný dojazd. Zároveň sa nechal počuť, že takýto scenár si dopredu s reprezentačnými kolegami nenaplánovali.

„Pred pretekmi sme sa dohodli na úplne inej taktike. Chceli sme sa zamerať na šprint, ale počas dňa sme sa rozhodli urobiť preteky poriadne tvrdé po vzore iných kategórii,“ povedal Viviani.

Talianská reprezentácia režírovala celé preteky a na jej tempo doplatila aj najväčšia holandská nádej Dylan Groenewegen. S problémami sa udržal v hlavnej skupine, no v závere už nemal motiváciu bojovať. „Mne nezáleží na tom, či skončím štvrtý alebo desiaty. Chcem vyhrávať,“ dodal Holanďan.

Preteky s hromadným štartom kategórie elite napokon dokončilo len 42 cyklistov. Jediným klasifikovaným Slovákom bol Erik Baška na začiatku tretej desiatky. Pred pár dňami sa Peter Sagan vyjadril, že Baška dokáže špurtovať rýchlejšie než on, čo rodák z Dohnian bude môcť dokázať na ďalších dvoch podujatiach.

„Teraz idem na Czech Tour a mal by som byť lídrom na špurt. Okolo Slovenska? Dostal som pred časom prísľub od tímu, že doma dostanem šancu. Dúfam, že sa to teda nezmení,“ dodal 25-ročný cyklista pre cycling-info.sk.

debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Baška #Elia Viviani #ME 2019 v cyklistike