Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Slováci na ME s rekordnou výpravou. Sagan zvolil iný program

V stredu odštartujú v holandskom Alkmaare majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike (7.-11. augusta) aj s rekordnou slovenskou účasťou.

06.08.2019 12:58
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan nebude reprezentovať Slovensko na cyklistických majstrovstvách Európy.
debata (3)

V dejisku šampionátu bude bojovať o úspešné výsledky dokopy až 31 pretekárov spod Tatier, no bez Petra Sagana. Rekordný sedemnásobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France sa nakoniec rozhodol, že štartovať nebude.

Okrem neho sa však v hlavných pretekoch mužov predstaví slovenská špička, jeho tímoví kolegovia z Bory-Hansgrohe Erik Baška a brat Juraj Sagan, z tímu Dukla Banská Bystrica Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully a Juraj Bellan a doplní ich Adrián Babič.

Keďže holandskí organizátori pripravili na hromadné preteky rovinatý okruh pre všetky kategórie, rozhodovať by sa malo v záverečnom dojazde. V ňom by mal mať pri neúčasti P. Sagana zo Slovákov najväčšie šance Baška.

"Škoda, že nejde Peťo, pretože doňho sme vkladali najväčšie nádeje, že by mohol dosiahnuť vynikajúci výsledok, získať medailu alebo aj titul. Ale keďže sa rozhodol inak, tak v kategórii elite verím Erikovi.

Je to majster Európy do 23 rokov z roku 2015, keď vyhral na podobnej trati, ako je táto v Holandsku. Na 90% sa bude rozhodovať v záverečnom dojazde, takže ak by sa vyskytol na správnom mieste, rýchlosť má a mohol by bojovať o popredné umiestnenia," uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Okrem hlavnej kategórie bude mať Slovensko početné zastúpenie aj medzi juniormi a do 23 rokov a to medzi mužmi i ženami.

"V kategórii do 23 rokov nečakáme nejaký veľký výsledok, ale v kategórii juniorov by sa mohlo niečo urodiť. Rovnako aj v juniorkách.

V hromadných pretekoch žien máme Pavlendovú a Medveďovú, to sú cyklistky, ktoré v poslednej sezóne jazdia veľa na dráhe, a tým pádom by sa za priaznivých okolností mohli v špurte pohybovať okolo desiateho miesta, čo by bol pre našu cyklistiku veľmi dobrý výsledok," zhodnotil šance Privara.

Pri neúčasti Petra Sagana bude lídrom Erik Baška. Foto: SITA, Robert Tappert
Baška Pri neúčasti Petra Sagana bude lídrom Erik Baška.

K tradičným individuálnym časovkám a pretekom s hromadným štartom pribudla tento rok nová disciplína – miešaná štafeta, kde každá krajina nominuje šesť jazdcov (troch mužov a tri ženy).

„Európska i svetová federácia tým chcú zatraktívniť cyklistiku. Neviem, ako k tomu pristúpia ostatné štáty, či tam pošlú najlepších pretekárov alebo nie. Ani my tam nemáme to najlepšie, neštartujú Pavlendová s Medveďovou ani naši WorldTour cyklisti. Takže pre tých, čo pôjdu, je to veľká výzva, aby sa ukázali,“ dodal Privara.

Prvá časť slovenskej výpravy sa do dejiska ME presunula už v pondelok, ďalší reprezentanti pribudnú v stredu a v ďalších dňoch.

"Okrem Bašku je dobrý šprintér aj junior Pavol Kramarčík, ktorý by mohol mať šancu na úspešný výsledok. Záležať však bude aj od vetra, keďže hneď po príchode sem sme cítili, že poriadne fúka. Na tých tratiach sú odkryté úseky, takže môže rozhodovať aj pozičná jazda.

Tým, že sme obsadili všetky miesta, ktoré sme mohli a dali sme šancu všetkým, tak je tu najpočetnejšia slovenská výprava na ME a je to logisticky náročnejšie a hektickejšie," uviedol priamo z dejiska šampionátu koordinátor cestnej cyklistiky SZC Martin Riška.

K systému v mix štafete doplnil: „Najskôr odštartujú traja muži a neskôr odovzdajú štafetu trom ženám. Tie prídu v trojici do cieľa. Ráta sa výsledný čas druhej pretekárky z tímu v cieli. Bude to premiéra tejto disciplíny na šampionátoch.“

Program ME v cestnej cyklistike v Alkmaare

streda 7. augusta: 9.00 časovka junioriek na 22,4 km (Nora Jenčušová, Simona Záhorcová), 11.15 časovka juniorov na 22,4 km (Pavol Kramarčík, Pavol Rovder), 14.30 časovka miešaných štafiet na 44,8 km (Marek Čanecký, Samuel Oros, Patrik Tybor, Mariana Findrová, Lívia Hanesová, Andrea Šimorová)

štvrtok 8. augusta: 9.00 časovka žien do 23 rokov na 22,4 km (Petra Machálková), 10.45 časovka žien elite na 22,4 km (Tatiana Jaseková), 12.45 časovka mužov do 23 rokov na 22,4 km (Martin Vlčák), 15.00 časovka mužov elite na 22,4 km (Ján Andrej Cully)

piatok 9. augusta: 9.00 preteky s hromadným štartom junioriek na 69 km (Radka Paulechová, Nora Jenčušová, Simona Záhorcová, Vladimíra Zelinová), 12.00 preteky s hromadným štartom žien do 23 rokov na 92 km (Júlia Hrtánková, Petra Machálková), 16.00 preteky s hromadným štartom juniorov na 115 km (Marek Gajdula, Marek Bugár, Pavol Kramarčík, Simon Nagy, Pavol Rovder, Tobias Vančo)

sobota 10. augusta: 9.00 preteky s hromadným štartom mužov do 23 rokov na 138 km (Samuel Oros, Martin Vlčák, Matúš Štoček, Adam Foltán, Lukáš Kubiš, Andrej Líška), 13.00 preteky s hromadným štartom žien elite na 115 km (Mariana Findrová, Alžbeta Bačíková, Tereza Medveďová)

nedeľa 11. augusta: 11.30 preteky s hromadným štartom mužov elite na 172,6 km (Patrik Tybor, Marek Čanecký, Juraj Sagan, Erik Baška, Ján Andrej Cully, Adrián Babič, Juraj Bellan)

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Erik Baška #slovenskí cyklisti