Na úvod dve striebrá z MS
Vojtech Bachleda získal striebornú medailu na majstrovstvách sveta juniorov v cyklokrose i horskej cyklistike (1992), ale neskôr svoje výnimočné predpoklady nerozvíjal. V roku 1998 odišiel do Ameriky a tam sa slovenskej cyklistike stratil z dohľadu.
Mal len 24 rokov.
Po niekoľkých pokusoch oživiť v zámorí kariéru ustúpil tvrdej realite. Musel sa postarať najmä o svoje prežitie a neskôr aj o rodinu. Cyklistiku zabalil, keď mal dvadsaťsedem a najlepšie roky pred sebou.
„V slovenskej cyklistike vládli v deväťdesiatych rokoch čudné pomery, ktoré ma znechutili,“ približuje dôvody, prečo odišiel skúšať šťastie do USA.
"Pôsobil som dlho v Interi a potom vstúpil do horskej cyklistiky nový sponzor, založil Vesel Cup a mal aj svoj tím, v ktorom som jazdil. V roku 1996 som vyhral na Slovensku všetko, čo sa dalo, stal som sa majstrom Slovenska, ale na MS išiel iný pretekár.
TV Pravda: Ako hodnotí Peter Sagan svoju doterajšiu sezónu? Aké šance má na MS 2019? Pozrite si video (vysielané 9. mája 2019)
Čudné boli aj okolnosti, pretože najprv mi na zväze povedali, že MS sú v Austrálii a nie sú peniaze na cestu. Môj sponzor mi ju chcel zaplatiť, ale vraj už bolo neskoro. Keďže sme sa neprihlásili, nik tam nepôjde. Napriek tomu nominovali na šampionát Jána Špaka."
Cítil krivdu, ale bol by sa s ňou vyrovnal. Lenže o rok sa situácia zopakovala.
"Opäť som sa stal majstrom Slovenska, lenže znovu ma na MS neposlali. Cítil som to ako podraz. Nechápal som, čo sa deje. Rozhodol som sa, že to skúsim v Amerike. Vybral som sa do neistoty, nemal som nič dohodnuté.
Pomohla mi naša bývalá reprezentantka Eva Orvošová, ktorá tam už niekoľko rokov žila. Prihlásil som sa na jedny cyklokrosové preteky v Colorade neďaleko Boulderu," pokračuje 45-ročný popradský rodák.
Cyklistika ho v Amerike neuživila
Čoskoro zistil, že s cyklokrosom sa v Amerike neuživí. Chodil po pretekoch, našiel si sponzora, dostal bicykel, ale na život si musel zarábať.
„Bol som vo viacerých tímoch, zažil som lepšie i horšie obdobia, zúčastňoval som sa na cyklokrosových a horských pretekoch, ale popri cyklistike som aj pracoval. Čoraz menej som trénoval a čoskoro sa to začalo prejavovať.“
Teraz ho mrzí, že rýchlo zabalil kariéru cyklistu. "Je mi to ľúto. Veľa o tom uvažujem, čo som spravil zle a čo som mohol urobiť inak. Možno som sa mohol vrátiť do Európy a skúsiť tam pokračovať v kariére.
V Amerike sa v cyklistike veľa zmenilo až potom, keď začal Armstrong vyhrávať na Tour de France. Nastal boom, zlepšovali sa podmienky, cyklistike sa viac venovali médiá, na obrazovky sa dostali prenosy z Tour."
Pracuje vo firme, ktorá sa zaoberá najmä rekonštrukciou bytov a domov. Viacnásobný majster Slovenska sa usadil v Colorade na predmestí Denveru. S manželkou Alexandrou majú šesťročného syna Vojtecha. Odvtedy, čo sa narodil, sa domov na Slovensko nedostal a s rodinou a priateľmi komunikuje len na diaľku.
Priznáva, že v súčasnosti sa viac venuje hokeju ako cyklistike. Ale tento mesiac mal mimoriadnu príležitosť zajazdiť si na bicykli. Robil sparingpartnera trojnásobnému majstrovi sveta Petrovi Saganovi, trénoval s ním v čase jeho vysokohorského sústredenia v Utahu.
„Chodil na tréningy na cestu, bol tu s ním aj Talian Daniel Oss. Ale užíval si najmä jazdu na horskom bicykli, ktorej venoval veľa času. Skákal na bicykli, jazdil na zadnom kolese, bavil sa. Bolo vidieť, že má z toho veľkú radosť, že je to jeho srdcovka a nie je to pre neho taká nuda ako na ceste.“
So Saganom sa nikdy nenudí
S Petrom sa spoznal pred šiestimi rokmi na pretekoch v Colorade. Uplynulé roky zvolil Sagan pred Tour de France osvedčenú prípravu v Utahu a v čase jeho pobytu v zámorí trávia spolu veľa času.
„Peťo je výborný parťák. Je s ním zábava, s ním sa nikdy nenudím, či sme na bicykli, alebo sa niekam po tréningu vyberieme,“ približuje.
TV Pravda: Slávna Tour de France sa blíži. Peter Sagan je pred jej štartom na správnej ceste, tvrdí v ďalšej časti relácie Týždeň v športe bývalý slovenský cyklista Peter Velits:
Vojtov mladší brat Ján pracoval v spoločnosti, ktorá zabezpečovala cyklistické preteky v celej Amerike. Aj jeho cesty sa spojili so Saganom – pred troma rokmi sa stal mechanikom tímu Bora-Hansgrohe.
Mimochodom, to, že sú cyklistická rodina, potvrdzuje aj fakt, že ich švagrom je bývalý úspešný reprezentant a prvý slovenský účastník Tour Milan Jurčo.
Bachleda tvrdí, že aj na nedávnom americkom sústredení potvrdil Sagan vysokú výkonnosť. Jeho dobré výkony a výsledky na minulotýždňových pretekoch Okolo Švajčiarska ho neprekvapili.
"Poznám to aj z vlastných skúsenosti. Tréning na horskom bicykli vylepšuje jazdcovi nielen techniku, ale dáva mu aj výbušnosť do nôh. Bolo to jasné aj v etape, ktorú Peťo vo Švajčiarsku vyhral. Špurtovalo sa do mierneho kopca a keď nastúpil, nik nemal šancu.
Na sústredení som zistil, že v teréne sa mu jednoducho nedá stíhať. Mal som bicykel s elektromotorčekom, keď bolo zle a videl som, že začínam strácať, najmä v kopcoch, tak som ho zapol a len vďaka tomu som s ním ako-tak držal tempo. Ale aj tak som mal s tým problém."
Podľa Bachledu absolvoval Sagan v Utahu výbornú prípravu. „Bol v pohode, uvoľnený. Podľa mňa jeho forma pôjde ešte hore a držím mu palce, aby to na Tour de France zvládol, vyhral nejaké etapy a získal aj siedmy zelený dres,“ uzavrel z Denveru.