Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Nibalimu nevyšiel útok na Mortirole, v ružovom stále Carapaz

Talian Giulio Ciccone z tímu Trek Segafredi sa stal víťazom mimoriadne náročnej 16. etapy na pretekoch Giro d'Italia, ktorá mala štart v Lovere a po 196 km vyvrcholila stúpaním do upršaného Ponte di Legno. Ciccone v záverečnom šprinte dvojice v úniku zdolal Čecha Jana Hirta (Astana).

28.05.2019 18:35
giro cyklo Foto: ,
Giulio Ciccone oslavuje triumf v 16. etape Giro d'Italia 2019.
debata

Tretí skončil Talian Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec), ktorý prišiel do cieľa o 1:20 min neskôr.

Líder celkovej klasifikácie Ekvádorčan Richard Carapaz z tímu Movistar finišoval v kráľovskej etape na 102. ročníku Gira na šiestom mieste s mankom 1:41 min a udržal si ružový dres prvého muža pretekov.

Dvadsaťpäťročný nevysoký Juhoameričan má náskok 1:47 min pred Talianom Vincenzom Nibalim a 2:09 min pred Slovincom Primožom Rogličom (Jumbo-Visma). Nibali predstihol Rogliča, ktorý v utorok neudržal tempo s najlepšími a zaostal za nimi.

Tri kategorizované, ale aj niekoľko ďalších stúpaní (a to ešte chýbalo pôvodne zaradené Passo di Gavia) obsahovala 16. etapa. Cevo a Aprica boli predkrm, hlavný chod driny a odriekania prišiel 44 km pred cieľom, keď sa začalo stúpanie na Passo di Mortirolo do výšky 1864 m.

„Keď sa šplháte na Mortirolo, máte pocit, že to nebude mať koniec…“ Tieto slová patria Vincenzovi Nibalimu, známemu „Žralokovi z Messiny“, ktorý zvykne výborne zvládať najťažšie etapy s dlhými stúpaniami v treťom týždni pretekov Grand Tour. A Mortirolo je jedným z nich.

Dvanásť kilometrov s priemerom 10,9% preverilo cyklistov do maxima, najmä keď 3 km pred vrcholom začalo silno pršať a v kombinácii s padajúcou hmlou počasie utvorilo cyklistom takmer večernú scenériu.

V prudkej 18-stupňovej pasáži Mortirola zo skupiny favoritov vyrazil dopredu práve Nibali a po pár minútach sa vzdialil súperom. Lenže obrovské úsilie dvojice z tímu Movistar prinieslo požadovaný výsledok a v ružovom drese jazdiaci Richard Carapaz sa dotiahol na Nibaliho.

Na vrchole Morirola bol prvý Talian Giulio Ciccone (Trek Segafredo) nasledovaný Čechom Janom Hirtom (Astana) a krajanom Damianom Carusom (Bahrain Merida). Skupina favoritov s Carapazom preťala Mortirolo takmer o 4 minúty neskôr, Slovinec Primož Roglič zaostával o ďalšiu minútu a pol.

Nasledoval technický zjazd o 800 výškových metrov nižšie do Monna, ktorý bol v daždi mimoriadne nebezpečný. Vpredu zostala dvojica Ciccone – Hirt. Český cyklista dostal príkaz nestriedať Talianovi a ten náležite prejavoval frustráciu.

Sedemčlenná skupina za nimi stiahla stratu na 3 minúty, ale 6 km pred cieľom bolo zjavné, že o víťazstvo si to rozdajú Ciccone a Hirt. Talian sa napokon tešil z veľkého triumfu v uliciach Ponte do Legno, keď z prvého miesta si bezpečne došprintoval po víťazstvo. Hirt, ktorý sa celý čas len viezol na druhom mieste, v samom závere rezignoval.

Giro d'Italia 2019

16. etapa (Lovere – Ponte di Legno, 196 km): 1. Giulio Ciccone (Tal.) Trek Segafredo 5:36:24 h, 2. Jan Hirt (ČR) Astana – rovnaký čas ako víťaz, 3. Fausto Masnada (Tal.) Androni Giocattoli-Sidermec +1:20 min, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain Merida +1:41, 5. Hugh Carthy (V. Brit.) EF Education First +1:41, 6. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar +1:41

Poradie po 16. etape: 1. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar 70:02:05 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +1:47 min, 3. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +2:09, 4. Mikel Landa (Šp.) Movistar +3:15, 5. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +5:00, 6. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +5:40

debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #Giro d´Italia 2019