Španielska Vuelta je iná ako jej kolegyne z kategórie Grand Tours. „Samozrejme, že sú to náročné preteky. Ale nie je tu toľko stresu ako napríklad na Tour de France. Je tu pekne, teplo, môžem jazdiť s tímom,“ pochvaľuje si Vueltu Peter Sagan.
Boj o zelený dres nevzdáva
Svetový šampión minulý týždeň prekvapil a potvrdil, že Vueltu absolvuje celú. Pôvodne to malo byť deväť či dvanásť etáp. Saganovi sa však zlepšil zdravotný stav, keď čoraz menej a menej trpí následkami z pádu na Tour de France.
A je to vidieť aj na výsledkoch – tri pódiové umiestnenia a druhé miesto v bodovacej súťaži. V boji o zelený dres síce po náročnom víkende nabral stratu na Alejandra Valverdeho, ale stále existuje reálna šanca, že po Paríži môže byť zelený aj v Madride.
Nestarnúci veterán Valverde jazdí fantastickú Vueltu Pred Saganom má v bodovačke 32-bodový náskok, ale najmä úspešne bojuje o celkový triumf.
Podľa tímovej taktiky však na neho nemá nárok, pretože lídrom Movistaru je Nairo Quintana, Valverde si je toho vedomý a stíha aj vzorne pracovať pre kolumbijskú hviezdu.
„Je neuveriteľný. Skutočný šampión. Za Španielsko už nejazdia Freire, Sastre, ‚El Purito‘ či Contador. Ale Alejandro je tu stále a stále víťazí,“ reaguje Sagan na adresu Valverdeho.
Quintana pripravuje útok
Fanúšikovia i odborníci si pochvaľujú, že Vuelta opäť napĺňa svoje nepredvídateľné scenáre. V každej etape útočí skupina favoritov či uspeje silný únik.
Nechýbajú senzácie. Piatkovú etapu na La Camperonu vyhral neznámy Óscar Rodríguez z baskického zoskupenia Euskadi-Murias. Dokonale zaskočil favoritov a dosiahol vôbec prvé profesionálne víťazstvo.
Boj o celkového víťaza – ďalší rozdiel v porovnaní s Tour – sľubuje dramatickú zápletku do úplného konca. Štyroch jazdcov delí na čele len 43 sekúnd.
Červený dres patrí opäť Simonovi Yatesovi. Po tom, ako ho na dva dni ‚požičal‘ Jesúsovi Herradovi, si ho Brit v kopcoch vzal späť.
Yates verí, že sa dostatočne poučil. V máji dlho viedol klasifikáciu Giro d'Italia, aby v záverečných etapách zo súboja o trofej vypadol. V utorok ho čaká prvá z dôležitých zvyšných skúšok – individuálna časovka.
„Je to veľmi vyrovnané, najlepších delia od seba len sekundy. Verím, že sa fanúšikom vyrovnaný priebeh páči. Vueltu stále môže vyhrať hneď niekoľko jazdcov. Pokúsim sa byť jedným z nich. Časovka bude jedna z kľúčových etáp,“ vraví Yates.
Útok na prvé miesto chystá Quintana. Šampión z roku 2016 v nedeľu počas ikonického stúpania na La Covadongu niekoľkokrát pred Yatesom nastúpil, ale Brit jeho ataky ustál
„Nairo prišiel na Vueltu výborne pripravený. Všetko ide podľa plánu. Ak má svoj deň, nikto ho nezastaví. Všetko sa rozhodne počas víkendu,“ tvrdí šéf Movistaru Eusebio Unzué.
A má pravdu. Po časovke a dvoch nenáročných etapách pade verdikt v piatok, maximálne v sobotu. Na programe sú dve náročné horské skúšky s prechodom do susednej Andorry. V nedeľu už budú dekorovať najlepších v Madride.
Kritika organizátorom
Na Tour de France robia organizátorom problémy alkoholom posilnení fanúšikovia, na Vuelte si ich organizátori spôsobujú sami.
Dvanásta etapa sa končila špurtom štvorice v úniku. V úzkej cieľovej rovinke sa zrazu nepochopiteľne ocitol jeden z organizátorov, ktorý bežal pred jazdcami otočený chrbtom.
Skončilo to škaredým stretom, keď do muža najskor vpálil víťazný Geniez a následne cez neho prepadol Van Baarle. Ten utrpel viaceré zranenia, odreniny a hrozilo, že z pretekov odstúpi.
„Tá osoba tam nemala čo robiť. Bezpečnosť jazdcov je prvoradá a na tú dnes organizátori zabudli,“ soptil športový riaditeľ tímu Sky Gabriel Rasch.
Bol to už druhý prešľap zo strany usporiadateľov, ktorý rozhneval jazdcov v pelotóne. Počas prvého týždňa utrpel zranenia Julien Duval. Príliš nízko letiace helikoptéry televízneho štábu rozfúkali v cieli bariéry a zopár z nich zrazilo Francúza k zemi.