Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Etapa očami expertov: Prvá horská skúška s množstvom otáznikov

Dnes je na Tour de France na programe prvá horská etapa. Kto z favoritov ukáže najsilnejšie nohy? Ako sa bude dariť Petrovi Saganovi? Prečítajte si analýzu expertov Lukáša Timka a Petra Zánického.

17.07.2018 06:55
Tour de France 2018, etapy Foto:
Etapa číslo 10.
debata
Dlažobné kocky, pády a zranenia Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Peter Sagan prichádza do cieľa 9. etapy na 5....

Lukáš Timko, šéfredaktor portálu cycling-info.sk

Prvá horská etapa so sebou vždy prináša množstvo otáznikov. Nie len my, ale ani jednotliví pretekári presne nevedia, ako sa ich súperi pripravili na tohtoročnú Tour. Prvý týždeň veľa neodkryl, no takmer každého poslal na zem a teda ani zdravotný stav všetkých nie je ideálny.

V skupine top favoritov sa ešte neočakávajú veľké selekcie. Všetci sú zvedaví, či Sky prevezme kontrolu nad pretekmi a Movistar ich z toho bude chcieť vyrušiť. Papierové predpoklady hovoria o tom, že vrchári budú finišovať pospolu.

Tiež sa bude zrak upierať na Grega Van Avermaeta, či sa pokúsi žltý dres ešte jeden deň udržať, alebo sa už do súboja „lezeckých“ hviezd nezapojí. Jeho nevýhodou je, že si cyklisti nevydýchnu a bezprostredne po sebe nasledujú až tri horské alpské etapy, teda jeho žltý sen v jednej z nich určite skončí.

Šancu na triumf má aj únik, no otázkou je, či sa dokáže vytvoriť takáto skupina, ktorá by nezaujímala favoritov, dokázala ideálne spolupracovať, zvládla všetky nástrahy trate aj tempo Sky. Ideálnym tipom by bol v tom prípade Julian Alaphilippe.

Ak to bude súboj favoritov na páske, najrýchlejší sú Alejandro Valverde, Rigoberto Urán, Chris Froome i Vincenzo Nibali. Gerainta Thomasa očakávam v žltom drese.

Športový víkend vo fotografiách Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Holandský cyklista Tom Dumoulin vedie pred...

Peter Zánický, mládežnícky kouč a prvý tréner Petra Sagana

Čaká nás nevyspytateľná etapa. Pred etapou budú ťažko športoví riaditelia tímov pripravovať taktiku. Po voľnom dni sú nohy cyklistov vždy nevyspytateľné a tak až v stúpaniach sa budú snažiť tímy odhaliť slabiny lídrov iných tímov.

Aj keď nie je cieľ na vrchole stúpania, v etape čakajú cyklistov 4 náročné stúpania a môžeme hádať, ktorý z favoritov si vyberie zlý deň. Po spomínanom voľnom dni môže mať táto etapa fatálne následky.

Náš Peter Sagan absolvoval všetkých 9 etáp v v prvej osmičke! Neskutočná bilancia! Až v tejto horskej etape pravdepodobne vypadne z popredia a bude po ruke Rafajovi Majkovi, ktorý pôjde na celkové poradie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Zanický #Tour de France 2018 #Lukáš Timko