Je silný a nepochybne môže prekvapiť, vraví Peter Velits o Saganovi

Peter Sagan vybojoval v osemročnej kariére jedenásť víťazstiev na devätnástich významných jednorázových pretekoch, na korých štartoval. Patrí medzi nich aj päť monumentov.

14.04.2018 05:00
Amstel Gold Race 2012: Peter Sagan (v strede)... Foto: SITA/AP, Peter Dejong
Sagan Amstel Gold Race 2012: Peter Sagan (v strede) finišuje na treťom mieste.

Šampión sa vráti po piatich rokoch

Na väčšine z nich štartuje v jarných mesiacoch. Najúspešnejší bol doteraz na pretekoch Gent – Wevelgem, ktoré minulý mesiac vyhral tretí raz.

Žilinský rodák ukončí zajtra svoj program v prvej časti tohtoročnej sezóny na najväčšej holandskej klasike Amstel Gold Race, ktorá sa pôjde 53. raz. Trojnásobný svetový šampión, ktorý uplynulú nedeľu rozdrvil konkurenciu na monumente Paríž – Roubaix, sa na ňu vráti po piatich rokoch.

„Na Amsteli som štartoval viackrát, je to veľmi náročná klasika. Vždy som si myslel, že by som na nej mohol dosiahnuť úspech, ale nikdy mi nesadla. Je dlhá, na trati je veľa kopcov, sú to zväčša krátke prudké stúpania. Vždy mi zobrali množstvo energie a v závere som na lepší výsledok nemal,“ približuje bývalý cyklista Peter Velits.

Môže na tomto podujatí triumfovať Peter Sagan? „Je silný a nepochybne môže prekvapiť. Napokon, vyhral tu aj Gilbert, podobný typ pretekára. Ale nie je to trať, ktorá by Petrovi podľa mňa úplne vyhovovala. Amstel je veľmi špecifický. Jarné monumenty mu viac sedia, pravda, s výnimkou Liége – Bastogne – Liége,“ pripomína Velits.

Raz už na stupni víťazov stál

Sagan si Amstel, ktorý je súčasťou seriálu World Tour a výhra je honorovaná 80 bodmi, vyskúšal a potom ho niekoľko sezón do programu nezaradil.

Nevyšiel mu jeho prvý ročník, keď skončil až 98. a v cieli strácal na víťaza Philippa Gilberta šesť a pol minúty. Belgičan je najúspešnejším jazdcom na Amsteli – vyhral ho štyri razy.

Keď tu Sagan štartoval naposledy, obsadil 36. priečku. V závere pretekov dostal kŕče a stratil kontakt s najlepšími. Mimochodom, dve miesta pred ním skončil vtedy Peter Velits.

Rok predtým však Sagan siahal na víťazstvo a prišiel oň až v cieľovej rovinke v dramatickom finiši. Ešte dvadsaťpäť metrov pred páskou viedol, potom ho tesne zdolali Talian Enrico Gasparotto a Belgičan Jelle Vanendert.

„Víťazstvo bolo i nebolo ďaleko,“ popisoval napínavé okamihy Slovák. „Nemal som tentoraz smolu, ani technické problémy, tím pracoval na mňa, všetko išlo podľa plánu, ale v závere som urobil malú chybu a prišiel o výhru. Nastúpil som trochu skôr, ako som mal. Stačilo vyšpurtovať možno o desať metrov neskôr, nechať útočiť dvoch súperov, ktorí ma predstihli. V samom závere mi chýbalo zrýchlenie.“

Víťaza vyvážia pivom a 16 tisícami

Tretie miesto bolo síce výborné, druhé najlepšie na klasikách v dovtedajšej kariére, ale Sagan spokojný nebol. „Išiel som preteky, aby som zvíťazil, nie aby som bol druhý či tretí, takže som trošku sklamaný.“

Saganov tím Bora-Hansgrohe nastúpi v nedeľu v trochu pozmenenom zložení v porovnaní s predchádzajúcimi pretekmi.

V tíme nebude už ďalší Slovák. Pomáhať mu budú Nemci Pascal Ackermann, Marcus Burghardt, Rakúšania Patrick Konrad, Gregor Mühlberger, Talian Cesare Benedetti a Austrálčan Jay McCarthy.

Amstel Gold Race patrí do série troch významných ardénskych klasík, ktoré sa konajú v rozpätí týždňa. V stredu nasleduje Valónsky šíp a nasledujúcu nedeľu štvrtý monument sezóny Liége – Bastogne – Liége. Na nich už slovenský cyklista štartovať nebude, chystá sa na stretnutie s členmi svojho fanklubu.

Slávnostný štart pretekov je zajtra pred radnicou v Maastrichte. Potom pelotón vyrazí na tri okruhy v južnom Limburgu a absolvuje 263 kilometrov.

Trikrát absolvujú aj známe stúpanie na Cauberg, ktorý Sagan pozná aj zo svetového šampionátu 2012. Celkovo bude na trati 35 stúpaní. Cieľ vo Valkenburgu.

Víťaza čaká toľko litrov piva, koľko kilogramov váži. Za prvé miesto k tomu zinkasuje 16-tisíc eur, druhý polovicu tejto sumy. Celkovo sa rozdeľuje na prémiách 40-tisíc eur a všetci cyklisti od 10. do 20. miesta dostanú rovnako po 400 eur.