Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Šéf UCI: Ak by Froome šiel na Tour pred vyriešením prípadu, bola by to katastrofa

Konečný verdikt v salbutamolovom prípade cyklistu Christophera Frooma zrejme nepadne do 4. mája, teda do začiatku Giro d'Italia.

20.03.2018 16:36
Chris Froome, Geraint Thomas Foto: ,
Chris Froome (vľavo) s tímovým kolegom zo Sky Geraintom Thomasom po 4. etape pretekov Tirreno-Adriatico.
debata (9)

Myslí si to prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) David Lappartient. Ak sa jeho slová naplnia, britský líder tímu Sky bude môcť štartovať na prvom z troch podujatí Grand Tour, kde tohto roku ohlásil útok na celkový triumf.

„Želám si, aby sa to s Froomom vyriešilo ešte do začiatku Giro d'Italia, ale úprimne, vôbec si nemyslím, že sa tak stane. A ak by Froome mohol štartovať aj na Tour de France ešte pred vyriešením jeho prípadu, bola by to katastrofa pre obraz súčasnej cestnej cyklistiky,“ povedal Lappartient pre taliansky športový denník La Gazzetta dello Sport počas návštevy na sobotňajšej monumentálnej klasike Miláno – San Remo.

Lappartient zároveň znalecky podotkol, že komplexné posúdenie Froomovej (ne)viny chce veľa času. „Nie je to jednoduchý prípad z procesného hľadiska. Musí sa vziať do úvahy veľa aspektov. Aj tak však tlačíme na to, aby sa vyriešil čo najskôr. Bolo by to dobré pre pretekára, jeho tím, fanúšikov aj celú cyklistiku,“ myslí si Lappartient.

Froome mal pozitívny antidopingový test na salbutamol po 18. etape na vlaňajšej Vuelte, na ktorej napokon celkovo triumfoval a dovŕšil víťazné double Tour de France – Vuelta. Froome a jeho tím Sky odmietajú vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu nachádzajúcom sa v cyklistom použitom spreji proti astme.

Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažia vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu. Sky tvrdí, že Froome na odporúčanie lekára musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa Vuelty.

Vzhľadom na to, že salbutamol je jednou zo špecificky stanovených látok na predpis na zakázanom zozname WADA, Froomovi predbežne nepozastavili aktívnu činnosť. Ak však nedokáže svojou obhajobou presvedčiť príslušné antidopingové orgány, že jeho vzorka bola skreslená inými faktormi ako dopingom, bude čeliť trestu v duchu pravidiel.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Christopher Froome #UCI #Giro d´Italia 2018