Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Pravá ruka Sagana: Peter je vo svojej podstate génius

V cestnej cyklistike nastáva čas jarných klasík a sobota v Toskánsku na pretekoch Strade Bianche (184 km) prvýkrát preverí novú spoluprácu v tíme Bora-Hansgrohe na linke Daniel Oss - Peter Sagan.

02.03.2018 07:18
debata

Tridsaťjedenročný Talian a o tri roky mladší Slovák sa poznajú už nejaký ten čas, hoci Oss v ostatných rokoch ako člen tímu BMC Racing kryl chrbát skvelému belgickému klasikárovi Gregovi van Avermaetovi. So Saganom sa stretol oveľa skôr, ešte v roku 2010 v talianskom tíme Liquigas.

„Ja som tam bol už v roku 2009, Sagan sa objavil o rok neskôr. Ihneď mi bolo jasné, že neprišiel len taký obyčajný nový kolega. Sagan je vo svojej podstate génius, ktorý rúca stereotypy o povahe špičkového cyklistu a všetko, čo sa týka modernej cyklistiky,“ vravel Oss v rozhovore na webe velonews.com a pokračoval:

„Keď prišiel, nevedel nič o správnom stravovaní sa, nevedel dobre trénovať, ani ako sa správať v stúpaniach. Učil sa za pochodu a zvládal to výborne. Mal správny inštinkt ako reagovať v nových situáciách. Dnešná cyklistika je špecializovaná a komplikovaná, ale Sagan zostal autentický. Nezmenil sa. Jeho osobnosť je pravá, nikoho nekopíruje.“

Oss vlani priviedol Grega van Avermaeta k triumfu na jednom z najviac prestížnych monumentov Paríž-Roubaix, teraz by niečo podobné rád predviedol aj s Petrom Saganom. Dovolil si porovnanie týchto dvoch veľkých osobností súčasnej cyklistiky.

„Obaja patria medzi najlepších na svete. Ako cyklisti sú však úplne rozdielni. Netrúfam si povedať, kto z nich je lepší, ale tie rozdiely pomenujem. Greg je cyklistický metodik, ktorý sa často riadi taktikou v súlade s nastaveným plánom. Sagan viac preferuje voľné jazdenie a spolieha sa na svoj inštinkt. Jazdi s dušou,“ uviedol Oss.

Dvojnásobný majster sveta a zároveň dvojnásobný strieborný medailista v tímovej časovke rád pripomenul, prečo sa rozhodol opustiť rady úspešného amerického tímu BMC Racing a prestúpiť do nemeckého zoskupenia Bora-Hansgrohe. Hlavný dôvod sa volá Sagan.

„BMC som neopustil preto, že som sa tam cítil zle. Strávil som tam päť rokov a bola tam fajn partia ľudí. Rozhodol som sa však pre zmenu a novú výzvu. Peter Sagan je jednou z tých najväčších. Je to kamarát a výnimočný cyklista. Dostal som sa do novej situácie a budem sa snažiť jazdiť oduševnene. Peter je stopercentný profesionál, ale zároveň si vie užívať život. Niekedy si vie povedať: kašľať na súťažný program, chcem ísť na večeru s priateľmi. A to je práve najlepšia cesta ako si zabezpečiť rovnováhu v športe.“ pokračoval Oss.

Aj Oss si zvykne užívať život a nájsť si čas na mimocyklistické aktivity. Je to najmä hra na bicie v „garážovej“ kapele s kamarátmi.

„Milujem hudbu, zbavujem sa ňou stresu. Keď hrám, nevnímam čas. Mám rád punkové a rockové skupiny z rokov 80. a 90. z minulého storočia ako Blink 182, Red Hot Chili Peppers či Offspring. Keď som doma, dáme sa traja dokopy a hráme. Najradšej Nirvanu a sme pritom trochu hluční. Je to pre zábavu,“ vysvetlil Oss.

Svoju úlohu pri podpore Sagana v jarných klasikách vidí Oss takto. „Peter bude líder a ja verím, že mu pomôžem v dobrej forme. Ak prídete v dobrej pozícii do záveru pretekov, môžete niečo dosiahnuť. Ak sa vyskytne taká šanca aj pre mňa, pokúsim sa ju využiť. Peter to pochopí. Tak ako sa ja budem tešiť z jeho víťazstiev, on bude rád, keď sa niečo podarí mne,“ zakončil Oss v rozhovore pre portál velonews.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Strade Bianche #Bora-Hansgrohe #Daniel Oss