Oblečení v tradičnej čierno-žlto-červenej kombinácii farieb so zeleným transparentom Hippo 12 – I tifosi de Peter Sagan elgio. Do nórskeho Bergenu zavítala aj početná skupina fanúšikov cyklistiky z belgického mesta Bredene. Nepricestovala tam však preto, aby si vykričala hlasivky pre Van Avermaeta, Gilberta, Teunsa ani Wellensa. Podporovala 27-ročného Žilinčana.
"Prišli sme si vychutnať tento historický moment. Vyhrať majstrovstvá sveta trikrát v rade, to sa veru nestáva každý deň,“ zdieľal svoju radosť pre belgický denník Het Laatste Nieuws zakladateľ skupiny Steven Buyse.
Ešte viac ako samotná existencia skupiny prekvapuje jej príbeh. S Petrom Saganom nemal spočiatku nič spoločné. Cyklistických nadšencov nadchol niekto iný.
Volal sa Frank Vandenbroucke a so slovenskou superstar ho spájalo jediné: obrovský talent. To je všetko. Zatiaľ čo Sagan ten svoj postupne rozvíjal, mladý Belgičan vlastný zabíjal. Drogami a niekoľkými neúspešnými pokusmi o samovraždu. Víťaz bodovacej súťaže na Vuelte, ale aj prestížnych klasík Liège–Bastogne–Liège a Gent–Wevelgem, zomrel v roku 2009 počas dovolenky neďaleko Dakaru. Podľa oficiálnych správ za to mohla pľúcna embólia, v zákulisí sa však šepkalo, že sa predávkoval.
„Keď Frank zomrel, zostala po ňom veľká diera. Komu teraz budeme fandiť, pýtali sme sa sami seba,“ zaspomínal si Buyse. Odpoveď im dala cyklistická autorita. V Belgicku absolútne najväčšia – päťnásobný víťaz Tour de France, Eddy Merckx. „To on nás v roku 2011 upozornil na mladého Slováka,“ priznal.
Tí sa museli zblázniť, mysleli si ľudia v okolí. „Peter kto? Vôbec ho vtedy nepoznali. A pozrite sa, kde je dnes,“ zasmial sa Buyse, ktorý sa so Saganom prvýkrát stretol v roku 2013. „Dnes má fanklub, ktorý som pred rokmi založil, už viac ako 300 členov a pribúdajú ďalší. Chcel by som k nám Petra pozvať opäť, ale tentoraz to už bude vzhľadom na jeho časovú zaneprázdnenosť oveľa náročnejšie,“ myslí si Belgičan.