Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Bašku lákajú najmä slávne jarné klasiky

Dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére, no na skromnosti mu neubral.

10.08.2015 16:03
Erik Baška Foto: ,
Erik Baška.
debata

Cyklista Erik Baška neskrýva obdiv ku krajanovi Petrovi Saganovi ani veľké ambície do budúcnosti, porovnávaniu so štvornásobným víťazom zeleného dresu z Tour de France sa však bráni.

„So Saganom sa nemôže porovnávať nikto. Pokúsim sa teraz zachovať si chladnú hlavu a chystať sa len na konkrétne ciele, ktoré mám vytýčené. Nedá sa byť dobrý celý rok, to dokáže len Peťo,“ vraví s úsmevom nový majster Európy v cestnej cyklistike do 23 rokov.

Dvadsaťjedenročný jazdec českého tímu AWT GreenWay šiel na šampionát do estónskeho Tartu s vysokými ambíciami. Aj s pomocou reprezentačných kolegov sa mu ich podarilo naplniť.

„Ešte si ani poriadne neuvedomujem, čo som dokázal. Preteky boli hektické. Mali trinásť technicky náročných okruhov s dvoma krátkymi stúpaniami, v ktorých som sa snažil ušetriť trochu energie. Držali sme sa vpredu a všetci chalani jazdili na mňa. Skvele mi pomáhali. Škoda pádu, mohlo nás tam byť aj viac. V závere som si veril a vyšlo to,“ opísal pocity po svojich životných pretekoch.

Odchovanec dohnianskej cyklistiky verí, že mu európsky titul pomôže na ceste do Pro Tour. „Verím, že od vstupu medzi elitu už nie som tak ďaleko. Potrebujete však aj kus šťastia i kontakty. Nikdy neviete, kedy sa naskytne príležitosť. Čím to bude skôr, tým lepšie. Treba využiť, že som vyhral tento titul. Na začiatku sezóny ma nejaké tímy kontaktovali, ale vtedy som ich odmietol. Ako si budem vyberať? Podľa mena tímu a pretekárov, ktorí zaň jazdia. Poradím sa aj s jazdcami Pro Tour, aký majú na tím názor,“ prezrádza Baška.

Prezident Zväzu slovenskej cyklistiky Peter Privara verí, že sa talentovaný jazdec posunie medzi najlepších už v budúcej sezóne.

„Prechod býva ťažký. Etapy sa predlžujú, zvyšuje sa tempo aj vplyv taktiky. Jazdec sa musí podriadiť potrebám tímu. Aj keď je veľmi dobrý, ale v tíme je niekto lepší, musí sa obetovať v jeho prospech. Viem, že v tíme mali jeho prechod vyššie naplánovaný o dva roky, ale tento výsledok by to mohol o rok urýchliť. Získaval by skôr skúsenosti a na ďalší rok už by mohol pozbierať aj nejaké pekné výsledky,“ tvrdí Privara.

Baškov výkon v Tarte zaradil za výsledky Petra Sagana na druhé miesto v tohtoročnej hierarchii úspechov slovenských cyklistov. Baška by na európsky titul rád nadviazal aj na septembrových majstrovstvách sveta v Richmonde.

„Chcem sa na ne pripraviť čo najlepšie. Okruh bude mať profil ako klasiky. Mal by mi sedieť, hoci o trošku menej než ten v Tarte. Stúpania budú trošku náročnejšie. Rozdiel medzi Európou a svetom je, ale nie až taký veľký. Preteky sa zväčša vyvíjajú podobne,“ naznačuje. Pred šampionátom ho čakajú etapové preteky Czech Cycling Tour a jednorazovky v Poľsku a Holandsku.

Sám sa považuje za rýchlostný typ cyklistu. Keby si mal vybrať z dvojice Petrov: Sagan alebo Velits, skôr sa približuje Saganovi. „Nie som taký chudý ako Peťo Velits ani taký dobrý v kopcoch. Snažím sa však zlepšovať vo všetkom. Najmä v tom, čo mi nejde až tak dobre – časovkách a kopcoch. Ide to len postupne. Chcem sa dostať medzi najlepších a bojovať s nimi. Veľmi rád by som sa raz dostal na veľké jarné klasiky Okolo Flámska či Paríž-Roubaix. Tour de France asi nie je veľmi pre mňa. No nikdy neviete,“ myslí si Baška.

S bratmi Velitsovcami sa pozná lepšie. „Bývajú päť kilometrov odo mňa a ich strýko ma trénoval. Keď som bol mladší, pýtal som sa Peťa na stravovanie. Vždy mi bol ochotný poradiť. Teraz už mám všetko zabezpečené v tíme,“ vysvetľuje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Baška