Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Európsky šampión Baška: V špurte po vetre som predbehol 15 ľudí

Na štarte pretekov mužov do 23 rokov na európskom šampionáte v cyklistike boli v nedeľu popoludní šiesti Slováci. Do cieľa prišli iba traja, ale ten najlepší sa stal majstrom Európy.

09.08.2015 18:16
cyklistika ilustračná Foto:
Ilustračná snímka.
debata

Dvadsaťjedenročný Erik Baška (nar. 12. 1. 1994) dosiahol v estónskom Tartu životný úspech. Jazdilo sa na 161,2 km, ktoré boli rozdelené do 13 okruhov po 12,4 km.

„Taktika bola jazdiť stále vpredu, lebo na technickom okruhu som sa chcel vyhnúť pádom a nepríjemným situáciám. V kopci som sa snažil trochu oddychovať a robiť si pozíciu inde. Veľmi som vďačný za pomoc Jurajom Lajchovi a Bellanovi, ostatní naši cyklisti boli v páde, ale našťastie sa im nič nestalo,“ referoval Erik Baška pre agentúru SITA krátko pred začiatkom antidopingovej kontroly.

K samotnému záveru pretekov, ktoré mu priniesli životný úspech, pretekár tímu AWT GreenWay poznamenal: „V závere sa to stále selektovalo, boli tam kolízie, lakte, aj pády. Nikto už nemal síl nazvyš, bolo to o morálke. Stavil som na dlhý špurt po vetre, čo mi vyhovovalo. Predbehol som možno až 15 ľudí a dúfal, že skončím čo najviac vpredu. Skončilo sa to úplne najlepšie, ako sa len dalo. Som šťastný, lebo som využil formu, ktorú som mal zo sústredenia v Livigne. S pretekmi na európskych hrách v Baku sa to ani nedá porovnať, lebo tam som bol mimo formy.“

Baškov titul majstra Európy je jedným z najväčších úspechov slovenskej cestnej cyklistiky na šampionátovej úrovni. Väčší úspech dosiahol iba Peter Velits v roku 2007, ktorý sa stal vtedy v nemeckom Stuttgarte majstrom sveta do 23 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Baška