Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Štrbské Pleso dobyl poľský kráľ hôr z Tour de France Rafal Majka

Víťazom 5. etapy cyklistických pretekov Okolo Poľska so štartom v Zakopanom a cieľom v Štrbskom Plese sa stal Poliak Rafal Majka. Vrchársky líder tímu Tinkoff-Saxo na konci záverečného stúpania 190 km dlhej, historicky prvej etapy pretekov najvyššej kategórie WorldTour na slovenskom území zdolal Španiela Beanta Intxaustiho a jeho krajana Jona Izaguirreho.

07.08.2014 18:52 , aktualizované: 20:14
Okolo Poľska, Rafal Majka Foto: ,
Bravúrny finiš Rafala Majku na Štrbskom Plese.
debata

Slovák Peter Velits (BMC Racing) bol v hre o víťazstvo až takmer do samého záveru a napokon obsadil 17. miesto. V celkovej klasifikácii sa P. Velits posunul už na 8. miesto s odstupom 11 sekúnd za Čechom Petrom Vakočom. Na druhú priečku postúpil štvrtkový víťaz Majka s minimálnym mankom jednej sekundy za Vakočom. Peter Velits má po štvrtku reálnu šancu zaútočiť aj na konečné stupne víťazov, keďže preteky Okolo Poľska vyvrcholia v sobotu časovkou jednotlivcov v Krakove.

S výnimkou úvodných 17 km sa piata etapa odohrávala iba na slovenskom území a mala výrazne horský profil. Cyklisti sa cez hranicu na Suchej Hore presunuli na Oravu, neskôr prešli Liptovom až do Vysokých Tatier. Vyše 7 km dlhé stúpanie z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso absolvovali trikrát (zároveň tri horské prémie I. kat.), pričom dvakrát bolo súčasťou 25 km dlhého okruhu po vysokotatranskej krajine.

Už v úvode etapy sa sformoval únik osmičky jazdcov, v ktorom boli Matteo Bono (Lampre-Merida), Jaroslav Popovič (Trek Factory), Sebastian Lander (BMC), Maciej Paterski (CCC Polsat), Pawel Bernas (Poland), Marco Haller (Kaťuša), Carlos Betancour (AG2R La Mondiale) a Jimmy Engoulvent (Europcar). Až tri z piatich horských prémií vyhral Poliak Paterski, ktorý sa stal lídrom vrchárskej súťaže.

Pri predposlednom prejazde Štrbským Plesom bol vpredu Kanaďan Christian Meier (Orica GreenEdge), ale 11 km pred cieľom bol už jeho únik minulosťou. Päť kilometrov pred métou prišiel nástup Bielorusa v drese Sky Konstantina Sivcova, ani on však neuspel. V závere si to v skupine vpredu rozdali špecialisti – vrchári a napokon mal najviac síl víťaz vrchárskej súťaže na nedávnej Tour de France Majka.

„Bolo to celkom dobré. Záver sa išiel skutočne rýchlo. Nespravil som žiadnu vážnejšiu chybu a ani som nezaváhal. Výkonnostne boli dnes niektorí lepší. Teší ma, že som prišiel do cieľa bez straty nejakých sekúnd. Uvidíme, ako sa mi pôjde v piatok alebo v sobotňajšej časovke. Umiestnenie v najlepšej desiatke je však reálne. Po Tour de France nemám zlé nohy, ale už nie sú ani najčerstvejšie,“ povedal Peter Velits.

zväčšiť Stúpanie na Štrbské Pleso počas etapových... Foto: SITA, Radoslav Maťaš
Štrbské Pleso, Okolo Poľska Stúpanie na Štrbské Pleso počas etapových pretekov Okolo Poľska.

„Dnes to bola skutočne pekná etapa. Osobne som sa snažil pomáhať Petrovi Vakočovi, aj keď najväčšie penzum práce odviedol Nikolas Maes. Po prvom prejazde Štrbským Plesom sme museli ísť, pri druhom som prvýkrát stratil kontakt s najlepšími. Viacerí, čo sme nestačili so špicou, sme sa potom zišli v jednej skupine a poslednýkrát vyšli hore. Pre slovenskú cyklistiku to bola historická udalosť. Boli to prvé ProTour preteky u nás, prišlo množstvo ľudí a je to ďalší stupienok pre vzostup cyklistiky,“ dodal Martin Velits.

Okolo Poľska – výsledky:

5. etapa: (Zakopané – Štrbské Pleso, 190 km): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 4:30:38 h, 2. Beant Intxausti (Šp.) Movistar, 3. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar, 4. Gianluca Brambilla (Tal.) Omega Pharma – Quick-Step, 5. Warren Barguil (Fr.) Giant Shimano, 6. Samuel Sánchez (Šp.) BMC Racing,… 17. Peter Velits (SR) BMC Racing – všetci v rovnakom čase ako víťaz, 88. Martin Velits (SR) Omega Pharma – Quick-Step +9:26 min.

Poradie po 5. etape: 1. Petr Vakoč (ČR) Omega Pharma – Quick-Step 25:05:28 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1 s, 3. Beant Intxausti (Šp.) Movistar +5, 4. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar +7, 5. Davide Formolo (Tal.) Cannondale +11, 6. Giampaolo Caruso (Tal.) Kaťuša +11, 7. Marek Rutkiewicz (Poľ.) CCC Polsat +11, 8. Peter Velits (SR) BMC Racing +10, 73. Martin Velits (SR) Omega Pharma – Quick-Step +9:37 min.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Velits #Okolo Poľska #Rafal Majka