25-ročná športovkyňa bez väčších komplikácii zničila každú súperku a svoju účasť na olympijských hrách korunovala zlatou medailou.
Ostatné ženy pri Khelifovej pôsobili ako dievčatká. Alžírčanka sa narodila ako žena a jej otec sa vytasil s rodným listom ako dôkazom o jej pohlaví, no diskusiu o tom, či je jeho dcéra naozaj ženou alebo mužom v ženskom tele, už nezastavil.
Veľa naznačila zdravotná správa z roku 2023, na základe ktorej Khelifová bola vylúčená zo súťaži pod patronátom boxerskej federácie IBA.
Podľa nej je Khelifová biologický muž, nemá maternicu ani vaječníky a hodnota jej mužského testosterónu dosiahla číslo 14,7. Biologické ženy mávajú maximálne 3,0.

Zaujímavé je, že aj keď Medzinárodný olympijský výbor o správe vedel ešte pred začiatkom hier, Khelifovej dovolil súťažiť.
Boxerka sa chce predstaviť aj na ďalšej olympiáde, ktorú bude v roku 2028 organizovať americké mesto Los Angeles.
Ak dovtedy nevstúpi do hry americký prezident Donald Trump. Ten diskusiu o pohlaví v ženských športoch využíval aj počas svojej minuloročnej predvolebnej kampane.
Na podujatí v americkom štáte Pensylvánia prisľúbil, že bude „držať mužov mimo ženského športu“. Pri viacerých príležitostiach hovoril, že „v Paríži súťažili v boxe muži, ktorí sa zmenili na ženy“. Khelifovú nazval „mužským boxerom“.

Trump neostal iba pri predvolebných sľuboch a začiatkom februára podpísal dekrét, ktorý zakazuje transrodovým ľuďom súťažiť v ženských športoch. Khelifová však tvrdí, že jej sa to netýka.
"Prezident Spojených štátov amerických prijal rozhodnutie o politike voči transrodovým ľuďom v Amerike. Ja nie som transgender. To sa ma netýka a určite ma to nezastraší.
Toto je moja odpoveď. Vidím sa ako dievča, ako každé iné dievča. Narodila som sa ako dievča, bola som vychovaná ako dievča a celý život som žila ako dievča, zdôraznila športovkyňa pre ITV News.

Prezradila, s akou „obrovskou vlnou nenávisti“ sa musela v posledných mesiacoch vysporiadať. "Keď som videla, že aj hlavy štátov, celebrity a bývalí športovci o mne hovoria bez toho, aby si overili fakty, bola som jednoducho šokovaná.
Zasiahlo ma to. Aj moju rodinu. Dokonca aj moja mama bola z toho veľmi rozrušená. V nemocnici bola takmer každý deň. Dotklo sa to aj mojich príbuzných. Závažnosť tejto situácie pocítilo celé Alžírsko.
Už to nebolo len o športe. Celá táto mediálna kampaň mohla mať veľmi negatívne dôsledky pre mňa, moju rodinu a moje duševné zdravie," povedala Alžírčanka, ktorá si nepripúšťa, že by jej o tri roky nebolo dovolené obhajovať zlato z Paríža.