Khelifová označila tvrdenie IBA za klamlivé a urážlivé a zvažuje právne kroky. Napísala to agentúra Reuters.
„Organizácia IBA, s ktorou už nemám nič spoločné a ktorú už MOV neuznáva, znovu vzniesli nepodložené obvinenia, ktoré sú klamlivé a urážlivé. Chcú ich použiť na presadenie svojich záujmov. Táto záležitosť sa netýka len mňa, ale v širšom zmysle aj pravidiel fair play a spravodlivého procesu v športe,“ uviedla vo vyhlásení Khelifová, ktorá v Paríži ovládla kategóriu do 66 kg.
Podľa IBA, na čele ktorej stojí kontroverzný Rus Umar Kremljov, môže štart oboch boxeriek v Paríži kvôli pochybnostiam o ich pohlaví slúžiť ako dôvod na trestné stíhanie vo Švajčiarsku, USA aj Francúzsku.

Odvoláva sa pritom okrem iného na nedávne nariadenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré zakazuje športovkyniam, ktoré prešli zmenou pohlavia, pretekať v ženských súťažiach.
Podľa MOV sa však nové nariadenie Khelifovej ani Lin Jü-tching netýka, pretože obe sa narodili ako ženy, vyrástli ako ženy a počas celej kariéry súťažili iba v ženských kategóriách.
„Dva roky som išla príkladom, zatiaľ čo moje meno a povesť boli zneužívané na podporu osobných a politických záujmov prostredníctvom šírenia nepodložených klamstiev a dezinformácií. Už ďalej nebudem mlčať,“ uviedla Khelifová, ktorú IBA predvlani diskvalifikovala v priebehu majstrovstiev sveta na základe bližšie nešpecifikovaných testov.

Podľa pravidiel olympijského výboru, ktorý prevzal organizáciu turnaja v Paríži, ale vo francúzskej metropole štartovať smela.
Kauza je ďalším vyostrením dlhoročného sporu medzi oboma subjektmi. MOV už v roku 2019 IBA kvôli vážnym nedostatkom v oblastiach riadenia, financií, rozhodovania zápasov a etiky predbežne suspendoval a predvlani ju z olympijského hnutia vylúčil. V programe OH 2028 v Los Angeles box zatiaľ nefiguruje.