Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Platilo jediné pravidlo: Zabi, alebo budeš zabitý. Slávny boxer bojoval každý týždeň v Osvienčime

V pondelok si svet pripomenul 80. výročie od momentu, keď Červená armáda oslobodila nacistický tábor v Osvienčime. V koncentračnom tábore na juhu Poľska našlo podľa oficiálnych údajov smrť vyše 1,1 milióna ľudí.

28.01.2025 07:00
Harry Haft Foto:
Harry Haft na začiatku profesionálnej kariéry v USA.
debata

Jedným z väzňov, ktorý nakoniec prežil zverstvá nacistov v Osvienčime, bol talentovaný boxer Harry Haft. V roku 2021 bol o ňom natočený celovečerný film, ktorý odkryl desivý príbeh nádejného športovca.

Haft sa narodil v poľskom Belchatówe a mal len 16 rokov, keď ho zatkli za to, že je Žid. V tábore smrti prežil vďaka tomu, že sa riadil jednoduchým pravidlom, ktoré mu dali dozorcovia v Osvienčime: Zabi, alebo budeš zabitý.

Počas svojho pôsobenia v tábore Auschwitz-Birkenau nastúpil Haft na celkovo 76 zápasov smrti, kým sa mu podarilo utiecť a po vojne napokon profesionálne boxovať v USA.

Tyson Paul Box Čítajte viac Muž, ktorý rozosieva strach, miluje krehké stvorenia. Všetko sa začalo, keď jednému z nich odtrhli hlavu

V Osvienčime v ňom dôstojník menom Schneider videl potenciál a ponúkol mu príležitosť na špeciálne zaobchádzanie, extra jedlo či lepšiu liečbu, ak bude boxovať pre zábavu nacistických pohlavárov.

V priebehu necelých dvoch rokov vstúpil každú nedeľu popoludní do ringu proti novému vyzývateľovi. Ale na rozdiel od bežné boxerského zápasu, po ktorom skončí zdolaný boxer s niekoľkými ranami a modrinami prevažne v nemocnici, bol porazený v Osvienčime posledný do plynovej komory.

S tradičnými boxerskými zápasmi mali tie v Osvienčime len pramálo spoločného. Súperi nastupovali bez rukavíc, ochrany zubov či prilieb a neexistoval ani žiadnych oddych medzi kolami.

Imane Chelífová Čítajte viac Hej, ty, poď boxovať s Vilom! Až po troch dňoch som zistil, že Alžírčanka je žena. Hendikep Sloveniek? Sú "len" dievčatá

Dozorcovia mali s Haftom zaobchádzať ako s cenným artiklom, pričom mu dávali extra prídely jedla a lepšie bývanie, ako mali tisícky väzňov natlačených v stiesnených priestoroch murovaných a drevených barakov. Za to musel zabíjať svojich židovských bratov, ktorí boli v čase súbojov zvyčajne vyhladovaní.

Keď bol tábor rozpustený kvôli postupu Červenej armády, tisíce preživších väzňov boli poslané na západ na takzvané pochody smrti do Nemecka. Haftovi sa z jedného takého podarilo utiecť v apríli 1945. Nakoniec sa po skončení vojny dostal do Ameriky, kde sa stal profesionálnym boxerom.

V roku 1948 ako 22-ročný emigroval s pomocou strýka do New Jersey v USA. V rokoch 1948 a 1949 sa živil zápasmi v poloťažkej váhe. Absolvoval celkovo 21 zápasov s bilanciou 13 víťazstiev (8 KO) a osem prehier (5 KO).

Muhammad Ali, John Frazier Čítajte viac Od Súboja storočia medzi Alim a Frazierom uplynulo 50 rokov. Pripomeňte si ho

Haftov posledný zápas bol proti budúcemu šampiónovi Rockymu Marcianovi. Legendárny boxer ho poslal k zemi v prvej polovici tretieho kola po sérii tvrdých úderov. Vo svojom životopise Haft tvrdil, že ho kvôli zápasu vydierala mafia a bol nútený v súboji s Marcianom prehrať.

Po krátkej boxerskej kariére zvesil rukavice a stal sa predajcom ovocia v Brooklyne. Hoci sa zdalo, že minulosť hodil za hlavu, oženil sa a mal tri deti, stále ho prenasledovalo 76 obetí z jeho boxerských zápasov smrti. Harry Haft zomrel v roku 2007 vo veku 82 rokov.

Najlepší boxeri v ťažkej váhe v histórii Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Vladimir Kličko (Ukr.). Kariéra: 1996 -...
Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Osvienčim #box #Harry Haft