Medzinárodný olympijský výbor ani boxerské federácie zatiaľ na situáciu nereagovali.
Dvadsaťdeväťročný športovec, ktorý je boxerskou hviezdou nielen vo svojej krajine, sa stal symbolom boja proti útlaku vo svojej krajine.
Vafaei-Sani bol zatknutý už v roku 2020, kedy ho režim obvinil z podpálenia väzenskej budovy.
V Mašhade protestoval proti rozhodnutiu vlády zvýšiť ceny benzínu a tiež sa zúčastnil demonštrácií súvisiacimi so zostrelením ukrajinského dopravného lietadla iránskymi vzdušnými silami.
Čítajte viac Hej, ty, poď boxovať s Vilom! Až po troch dňoch som zistil, že Alžírčanka je žena. Hendikep Sloveniek? Sú "len" dievčatáVo väzení čelil fyzickému a psychickému týraniu celkovo 65 dní.
V roku 2021 ho odsúdili za korupciu voči krajine. Iránsky režim tento druh obvinenia používa často pri ohrození svojej moci.
Po tom, ako mu udelili trest smrti sa Európska únia, Veľká Británia a Kanada uvalili na sudcu Hadiho Mansouriho sankcie za porušovanie ľudských práv.
V roku 2022 Najvyšší súd zrušil rozsudok smrti a vrátil prípad k súdu a opätovnému preskúmaniu.
Tento rok však súd opäť potvrdil najprísnejší verdikt.
„Aj napriek zásahu Najvyššieho súdu sa rozhodli znova obnoviť trest smrti,“ píše obhajca Babak Paknia v oficiálnom stanovisku.
Potvrdilo sa, že pre iránsku vládu sú hlasy športovcov nebezpečné. Ako známe osobnosti majú moc mobilizovať verejnosť.
Rozsudok smrti pre športovcov nie je v Iráne ničím výnimočný. V roku 2020 bol po účasti na podobných protestoch obesený zápasník Navid Afkari a vláde sa nepáčili ani aktivity Mohammeda Mahdi Karmiho, Ali Mozafariho, Ehsan Ghasemifara a Mohammeda Ghaemifara.
Všetci menovaní zaplatili za svoje protestné aktivity svojim životom.