Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vycicia z vás život a potom pobozká na čelo. Či Vémola opustí klietku, rozhodne jeho úhlavný rival

Unavený, dobitý, ale nabitý emóciami. Krvavý šrám pod ľavým okom, viaceré monokle. Na otázku, čo bude robiť po víťaznom víkende, bezmocne pokrčí ramenami.

11.06.2024 05:41
Vémola lela Foto:
Karlos Vémola so svojou najväčšou fanynkou - manželkou Lelou.
debata (5)

„V pondelok ráno odveziem dcérku do škôlky a potom neviem… Posledné roky som len trénoval, pripravoval sa na zápasy. Musím sa naučiť, ako fungovať v dôchodku,“ povie Karlos Vémola tichým hlasom.

Výkonmi, výsledkami i viacerými kontroverziami sa počas kariéry zaradil medzi najvýznamnejšie postavy na federálnej scéne bojových športov. Fanúšikovia ho milujú, viacerí nenávidia, ale najväčší počet je takých, ktorí mu závidia.

Žiarlia na jeho život v luxuse, na silu a nezlomnú vôľu, vďaka ktorej sa pretĺkal osobným i profesným životom.

Hltajú správy o jeho excesoch, tešia sa, keď v klietke padne. Ak vyhrá, hovoria o slabom súperovi či šťastí pri jeho „nudnej“ taktike.

VIDEO: Najlepšia motivácia je zranené ego, vravel Karlos Vémola pred odvetou

Video

Lenže takíto ľudia Vémolu nezaujímajú.

„Kto ma pozná a sleduje moju kariéru, vie, že som pre úspech obetoval všetko. Razil som si vlastnú cestu a to sa nepáčilo každému. Ale je to môj život, som zodpovedný za seba a svoju rodinu,“ vraví.

Výhrou nad Attilom Véghom sa lúči ako šampión a hoci existuje možnosť tretieho súboja proti slovenskému sokovi, legenda československého MMA vie, že sa pre neho začína nová etapa života.

Kulturistika i väzenie

Jeho životná „story“ je extrémny príbeh o extrémnom borcovi. Z malého chlapca, ktorý mal problémy so zrakom a rád chytal motýle, vyrástla jedna z najpopulárnejších športových celebrít v Česku.

K športu ho priviedol otec, tréner zápasenia gréckorímskym štýlom. Cez upotené žinenky prešiel na kulturistiku, vyrysované svaly a posilňovanie sa stali jeho prioritou.

végh vémola Čítajte viac Vémola vypol Végha, Slovák sa musel vzdať. Praha oslavuje domáceho miláčika

Keď zaspával, vzhliadal k plagátu Arnolda Schwarzeneggera a chcel byť ako jeho idol – najlepším kulturistom na svete.

Pre splnenie sna odišiel do Anglicka, kde ho však namiesto výhier a trofejí čakala drsná životná lekcia.

„Kulturistikou som sa nedokázal uživiť a tak som musel pracovať ako vyhadzovač v nočnom klube. Keď som raz upratal hádku medzi dvoma MMA profíkmi, všimol si ma ich manažér a pozval ma na tréningy. Vtedy sa to celé začalo,“ spomína rodák z Olomouca.

Následne sa spustila špirála udalostí, ktoré podčiarkujú jeho prerod. Vďaka buldodžej povahe sa dostal aj do najlepšej MMA ligy sveta, zámorskej UFC.

Karlos Vémola po víťaznej "odvete... Foto: IG OktagonMMA
odveta storočia, Karlos Vémola Karlos Vémola po víťaznej "odvete storočia".

Keď nezápasil, rozmýšľal nad hlúposťami. Za ilegálne pestovanie marihuany dostal ročný trest, odsedel si polovicu a vrátil sa do Prahy.

Kľúčový moment

Pred prvým súbojom s Véghom ho poznala len hŕstka nadšencov, po ňom takmer celé Česko a Slovensko. Nehanbí sa priznať, že po prehre so slovenským sokom sa mu zrútil svet. Zaumienil si, že rovnaký pocit už nechce zažiť a pred odvetou sa dostal do parádnej formy.

Nielen fyzickej, ale predovšetkým mentálnej. Už piatkové váženie naznačilo veľa.

Klobúk dole pred Véghom za to, ako sa po štyroch rokoch bez zápasu a pravidelných tréningov dokázal pripraviť, ale na súpera nemal už deň pred zápasom.

Keď obaja vystúpili na pódium počas váženia, pozorný fanúšik si všimol rozdiel.

Na jednej strane stál schudnutý Végh, ktorý sa síce tváril sebavedomo, ale sám najlepšie vedel, že veci nie sú v stopercentnom poriadku a že pred prvým súbojom bol pripravený lepšie.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Športweb (@sportwebsk)

Z Vémolu od začiatku sršalo veľké odhodlanie a túžba po pomste. Nie div, ak by v sobotu prehral, kariéru by ukončil ako zdolaný. Veľký šampión by odišiel ako „looser“.

S rovnakým nastavením išiel aj do zápasu a hoci veľmi riskoval, taktika mu vyšla. Keď Végha na začiatku 2. kola „uškrtil“ svojou obľúbenou technikou „arm triangle“, zohol sa nad zbitým sokom a pobozkal ho na čelo.

„Vravel som, že si vezmem späť, čo mi Attila pred piatimi rokmi zobral. Vtedy to bola pre mňa veľká rana, teraz som na vrchole blaha. Ďakujem všetkým, ktorí stáli na mojej strane,“ tešil sa po 37. kariérnej výh­re.

Nudný bojovník

Rovnako ako Végh na Slovensku, aj Vémola rozdeľuje českých fanúšikov na dva tábory. Prvá skupina mu praje úspechy, druhá zase vyčíta excentrický životný štýl a gýčový luxus, ktorým sa obklopuje.

Za peniaze je ochotný dokaličiť si zdravie, vravia viacerí. Šampión poloťažkej váhy je známy drastickým zhadzovaním hmotnosti, keď za jeden deň je schopný schudnúť desať kilogramov.

Karlos Vémola, Attila Végh Čítajte viac Namiešal som mu desať vajec a potom som ho zmlátil. V klietke sa nenávidíme, ale jeden druhého potrebujeme

„Keď za jeden deň zhodím desiatku a na druhý deň ju zase naberiem, tak telo sa z takého šoku spamätá a nestihne ho ani zaregistrovať. Keby som telo takýmto spôsobom mučil dlho, zoslabne. Za jednu noc telo nedokáže zoslabnúť, je veľmi silné. Všetko je to len o hlave,“ tvrdí.

Existuje aj početný zástup MMA fanúšikov, ktorí mu vyčítajú „nudný“ spôsob boja v klietke. Vémola nechodí so súpermi do „prestrelky“ v postoji.

Takmer v každom zápase sa ich snaží dostať na zem, kde ich zničí tvrdými údermi alebo škrtiacou technikou. Pomalá, postupná, ale veľmi účinná taktika, ktorá mu zväčša vychádza.

„Stalo sa to aj v sobotu. Attilu držal na dištanc, spomalil mu ruky a následne ho dostal pod svoj tradičný tlak, ktorým zo súperov vycicia život. Parádne prevedená škrtiaca technika bola už len čerešničkou na torte,“ vysvetľuje jeho kolega z MMA brandže Michal Martínek.

Rodina je najviac

Ak by ste s „Karlitom“ strávili viac času, ukáže vám aj druhú stranu osobnosti. Vášnivý milovník zvierat sa stará o desiatku exotických druhov – vrátane leva, krokodíla či žraloka.

O rodinné šťastie a domácu pohodu sa mu stará... Foto: Profimedia
3 vémola lela O rodinné šťastie a domácu pohodu sa mu stará manželka Lela Ceterová. Bývalá slovenská modelka, ktorá fotila aj pre Playboy, je rodáčkou zo Žiliny.

Najviac je však pre neho rodina. „Postretlo má štvornásobné šťastie – mám štyri krásne a zdravé deti,“ vraví hrdo. Keď sa im naplno nemôže venovať, trhá mu to srdce.

„Na MMA nie je najťažšia náročná príprava či drastické zhadzovanie kilogramov. Príde vám smutno, keď vaša dcérka oslavuje sviatok a vy si s ňou nemôžete dať ani maličký kúsok narodeninovej torty, pretože ste v plnom tréningu,“ vraví s vážnou tvárou.

Či sa ešte niekedy vráti do klietky, už nezáleží na ňom. Po výhre nad Véghom si dal dole rukavice a chcel ich položiť do stredu oktagonu, čo je tradičný „rituál“ bojovníka, ktorý končí s kariérou.

Urobil však niečo, čo sa vzhľadom na výsledok odvety dalo očakávať. Jednu rukavicu odovzdal promotérom a druhú Véghovi – teda ľuďom, ktorí rozhodnú o jeho ďalšom osude v rámci komunity bojových športov.

Attila Végh a Karlos Vémola pred vzájomným... Foto: Oktagon MMA
végh vémola Attila Végh a Karlos Vémola pred vzájomným zápasom na turnaji Oktagon 58.

Ak bude Végh súhlasiť, s požehnaním promotérov sa uskutoční aj tretí súboj, ktorý by definitívne rozhodol o kráľovi poloťažkej divízie.

Vémola opakuje, že v opačnom prípade už do klietky nevstúpi. „Budem bojovať len s Attilom. Ak nie, naďalej zostanem pri našom milovanom športe, ale už nie ako bojovník,“ vraví.

Rozhodnúť by sa malo v najbližších týždňoch. Végh sa už vyjadril, že ďalších päť rokov na „druhú“ odvetu čakať nebude, podobný názor má na túto tému aj jeho český rival.

Végh vs. Vémola III v roku 2025 na bratislavskom Tehelnom poli? Nie nereálna možnosť, ktorú si chcú teraz vymodliť fanúšikovia krvavých súbojov v klietke.

Váženie a staredown Végh vs. Vémola II Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Dnes dopoludnia sa uskutočnilo oficiálne...

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #MMA #Oktagon #Karlos Vémola #Attila Végh