Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Posledný tanec. Idem si vziať, čo mi Attila pred piatimi rokmi zobral, vraví odhodlaný Vémola

Pre niektorých agresívna bitka, počas ktorej sú borci schopní pre peniaze umlátiť súpera do krvi. Pre iných tvrdý profesionálny šport s prvkami najnáročnejších bojových umení.

07.06.2024 08:02
vémola végh Foto:
Zoči-voči. Karlos Vémola a Attila Végh v piatok absolvujú tradičný "staredown".
debata

Hoci MMA naďalej rozdeľuje verejnosť na dva tábory, nič to nemení na fakte, že popularita zmiešaných bojových umení stúpa.

Moderné gladiátorské hry sa tešia veľkej obľube, keď v jednom mixe spájajú ostré súboje, veľkú šou a ešte väčšie peniaze.

Inak tomu nebude ani dlho očakávanom turnaji, ktorý na zajtra pripravila popredná československá organizácia Oktagon MMA. Pod holým nebom na futbalovom štadióne Slavie v pražskom Edene sa uskutoční desať atraktívnych zápasov.

Vrcholom večera bude „Odveta storočia“ medzi domácim Karlosom Vémolovom a jeho slovenským rivalom Attilom Véghom.

VIDEO: Triumf nad Karlosom mi zmenil život, vraví Attila Végh pred odvetou

Video

Borci sa stretnú v klietke päť rokov po zápase, ktorý ovládol Végh a v bývalej federácii spustil „MMA-mániu“.

Bohatá história

Pred pamätným súbojom, ktorého dejiskom bola pražská O2 Aréna, poznala tento šport len hŕstka nadšencov.

Bojovníci mali nálepku problémových chlapcov, ktorí sa bijú nielen v klietke, ale aj mimo nej. Svaly mali zatieniť zdravý rozum, agresivita bola viac ako tolerancia či empatia.

Ľudia sa pozerali na MMA cez prsty aj napriek tomu, že Végh i Vémola už v tom čase patrili vo svojom obore medzi rešpektovaných borcov.

Végh dokázal niečo, čo ani doteraz nezopakoval žiadny ďalší borec zo strednej Európy. V roku 2013 získal titul majstra sveta v poloťažkej váhe v organizácii Bellator. Tá je v hierarchii druhá hneď za najlepšou MMA ligou sveta, zámorskou UFC.

Vémola bol zase prvým Čechom, ktorý sa do UFC dostal. Hoci zo šiestich zápasov vyhral len dva, vďaka pôsobeniu medzi elitou sa dostal k ďalším lukratívnym zápasom.

„Ľudia na Slovensku vtedy ani netušili, že vôbec existujú zmiešané bojové umenia, a ja som oslavoval majstrovský titul. Pre mňa to bolo niečo, čo som za seba položil na stôl a otvoril tým dvere pre ostatných bojovníkov z regiónu,“ opisuje Végh situáciu spred dekády.

végh 2019 Čítajte viac Peniaze, aké tu ešte neboli. Attila je prefíkaný, presne vedel, kedy má vybrať krhlu a pokropiť svoju záhradku

Vémola súhlasí a dodáva, že práve oni dvaja položili základ popularity tohto športu v Česku a na Slovensku.

„Vravel som, že prestíž MMA porastie. Považovali ma vtedy za blázna a vidíte – čas ukázal, že som mal pravdu. Prvý súboj s Attilom sledovalo v hale 20-tisíc divákov, v Edene ich bude ešte viac. Ďalšie desiatky tisíc si pozrú turnaj pri televízoroch či počítačoch,“ vraví.

Zápas v novembri 2019 trval len 122 sekúnd. Végh, ktorý bol vtedy v pozícii outsidera nielen podľa stávkových kancelárií, knokautoval súpera presným pravým hákom už v 1. kole.

Attila Végh hlási pred odvetou parádnu formu. Foto: instagram.com
végh forma Attila Végh hlási pred odvetou parádnu formu.

„Triumf nad Karlosom mi zmenil život. Bral som ho ako vyvrcholenie kariéry a zadosťučinenie za všetko, čím som si v klietke prešiel. Po výhre som dostal zlatý kľúčik a otvorili sa mi dvere do šoubiznisu,“ spomína rodák z Dunajskej Stredy.

Rekordné odmeny

Sobotná odveta bude mať výnimočnú konšteláciu.

Proti sebe nastúpia borci v rovnakom veku, s takmer zhodnou bilanciou v profiklietke a navyše v hmotnostnej kategórii, ktorá patrí medzi najatraktívnejšie.

Pre oboch zároveň pôjde o jeden z posledných súbojov v ich bohatých kariérach.

Végh sa od prvého vzájomného zápasu klietke vyhýbal. Sústredil sa na vlastné marketingové aktivity, ako aj na trénovanie mladých talentov.

VIDEO: Najlepšia motivácia je zranené ego, vraví pred odvetou Karlos Vémola

Video

Vémola striedal výhry s prehrami, ale pred odvetou hlási stopercentnú pripravenosť. „Pôjdem si po to, čo mi Attila vtedy zobral. Bude to môj posledný veľký zápas, dám do toho všetko,“ hlása pred sobotou.

Víťaz súboja získa majstrovský opasok organizácie Oktagon MMA v poloťažkej váhe a to je niečo, čo zaujíma Végha.

„Päť rokov som nebojoval, ale dokázal som sa namotivovať a chcem titul. Obaja by sme si ho s Karlosom zaslúžili, ale získa ho len jeden,“ vraví.

Odveta "zápasu storočia" sa... Foto: Profimedia
1 vémola Odveta "zápasu storočia" sa uskutoční 8. júna v pražskom Edene. Na futbalovom štadióne Slavie Praha sa očakáva návšteva 30-tisíc ľudí.

Pravda, nepôjde len o opasok, slávu a priazeň fanúšikov. Aktéri „Odvety storočia“ zinkasujú rekordný balík peňazí, obaja by si mali polepšiť o sumu na hranici 200-tisíc eur.

Organizátori turnaja sľubujú veľkolepý zážitok. Fanúšikovia sa okrem tvrdých súbojoch v klietke môžu tešiť na atraktívnu polčasovú šou, hudobné vystúpenia či množstvo ďalších sprievodných akcií.

„Každý si príde na svoje. Som presvedčený, že po skončení podujatia sa bude o ňom ešte dlho hovoriť,“ želá si Pavol Neruda, spolumajiteľ a promotér organizácie Oktagon MMA.

Végh a Vémola v relácii Král na ťahu Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Relácia Král na ťahu s Attilom Véghom a...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MMA #Karlos Vémola #Attila Végh #Odveta storočia