Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Peniaze, aké tu ešte neboli. Attila je prefíkaný, presne vedel, kedy má vybrať krhlu a pokropiť svoju záhradku

Turnaj turnajov, aký nemá obdobu. Bojovníci MMA v klietke na futbalovom štadióne pred zrakmi 30-tisíc fanúšikov. V hlavnom zápase odvekí rivali, legendy československej scény Attila Végh vs. Karlos Vémola.

06.06.2024 05:43
végh 2019 Foto:
Ikonická snímka, na ktorej Attila Végh oslavuje výhru nad Karlosom Vémolom v prvom súboji v novembri 2019.
debata (8)

„Odveta storočia“ v sobotu rozhodne, kto je kráľom poloťažkej váhy. „Alebo ako hovoríme my – určí najväčšieho kapra v rybníku,“ usmieva sa Pavol Neruda, spolumajiteľ a promotér organizácie Oktagon MMA.

Spolu s kolegom Ondřejom Novotným sľubujú výnimočné podujatie, ktoré bude vrcholom ich doterajšej práce.

Keď ste začínali v roku 2016 pred tisíckou divákov, bolo vaším cieľom vypredávať futbalové štadióny?

Snívali sme o tom. Vždy sme mali vysoké ciele, veľa sme sa rozprávali, ako raz vypredáme pražskú O2 Arénu. To, že organizujeme turnaj na najväčšom futbalovom štadióne v Česku, je zhmotnenie našich ambícií.

Popularita MMA neustále rastie, čím tento šport zaujal federálne publikum?

Predovšetkým naším kvalitným produktom. Ľudia si myslia, že Oktagon sa vezie na vlne popularity. Lenže my sme tá vlna, my ju vytvárame. Keď sa pozriete do Rakúska či Maďarska, MMA tam ľudí nezaujíma. To isté bolo v Nemecku, pokiaľ sme tam neprišli.

Sme prísni na seba i na bojovníkov, ponúkame príbehy, tvrdé súboje a veľkú šou. Chceme doručiť dokonalý produkt a verím, že aj sobotňajší turnaj taký bude. Vrcholom bude jedinečný súboj dvoch legiend. Obaja majú podobný vek i bilanciu a sú rovnaká váha. Také niečo sa tu len tak opäť neudeje.

VIDEO: Triumf nad Karlosom mi zmenil život, vraví Attila Végh pred odvetou

Video

Je všetko na sobotu pripravené?

Hlavné veci áno, už len dolaďujeme detaily. Trávnik z Edenu zmizol, v strede ihriska ho nahradila pódiová konštrukcia.

Je počasie najväčšou obavou organizátorov?

Predpoveď vyzerá dobre, pršať by nemalo. Ak náhodou padne zopár kvapiek, klietka je krytá, zápasy budú regulárne. Súčasťou podujatia bude otvárací ceremoniál i atraktívna šou v polčase. Odporúčam ľuďom, nech prídu už na začiatok, štartujeme o šiestej.

Ktorá položka je najvyššia?

V tomto prípade jednoznačne výplaty pre bojovníkov. Budeme rozdávať historicky najvyššie peniaze, také tu nikto predtým nedostal. Presnú hodnotu povedať nemôžem, ale ide o sumy na úrovni veľkých výplat v najlepšej MMA lige sveta, zámorskej UFC.

Dostanú Végh i Vémola rovnaký honorár?

Áno.

Priatelia i obchodní partneri. Pavol Neruda... Foto: INSTAGRAM.COM/VEGHATTILA
Neruda Végh Priatelia i obchodní partneri. Pavol Neruda tvrdí, že Attila Végh je na "Odvetu storočia" výborne pripravený.

Je pravdivá informácia, že to bude päťkrát viac, ako za zápas v roku 2019?

O niečo menej. Platí, čo som povedal – pôjde o historicky najvyššie odmeny vo federálnom MMA.

Végh vyhral prvý súboj, nemusel ísť do odvety. Bolo náročné ho prehovoriť, aby súhlasil s druhým duelom?

Nesúhlasil hneď. Ale veci sa pohli správnym smerom a situácia k tomu prirodzene dospela. Obaja si uvedomili, že nastal správny čas, pretože neskôr už mohlo byť neskoro. Attila je prefíkaný, presne vedel, kedy má vybrať krhlu a pokropiť záhradku popularitou a slávou. (úsmev)

Stávkové kancelárie favorizujú Slováka, vy to máte ako?

Aj ja vidím o niečo vyššie šance u Végha. Vyzerá byť veľmi dobre pripravený. Ale takýto súboj ťažko tipovať.

Neočakávam, že Vémola urobí podobnú chybu ako v prvom zápase, keď sa chcel so súperom „prestrelovať“ v postoji. Pôjde ďaleko tvrdšie po tom, aby Attilu dostal na zem. Uvidíme, ako to dopadne.

Pred prvým súbojom sa Végh zavrel do gymu, odložil telefón, teraz rozdáva rozhovory, riešil odchody sponzorov. Vémolova príprava je skôr záhadnejšia. Zohrá to nejakú úlohu?

Určite môže. Végh vie, že jeho rival má veľkú kvalitu. Pamätám si na súboj spred dvoch rokov, keď Vémola po perfektnom výkone zdolal Iliča. Attila sedel vedľa mňa a uznanlivo kýval hlavou. Ani pre jedného to nebude ľahká bitka, môže sa stať hocičo.

Narušili Véghovu prípravu odchody partnerov za jeho zverejnený politický postoj v slovenských prezidentských voľbách?

Rozhodne ho to poznačilo. Tvrdí, že nie, ale ja si myslím opak. Sponzori sú pre neho dôležití, tvrdo pracuje na tom, aby ich získal a potom si aj udržal. Ak ich stratíte a vaša pozitívna reputácia utrpí, zasiahne vás to.

Na druhej strane, mohlo mu to pomôcť, aby sa pripravil ešte lepšie. Chce umlčať neprajníkov, ako aj tých, ktorí ho kritizovali. Túži po tom, aby zabodol svoju vlajku, že práve on je najväčší kapor v rybníku.

Vémola v poslednom období trávil prehry s Kinclom i „Pirátom“ Krištofičom. Mohla by mu úloha outsidera vyhovovať?

Zaujímavá otázka… Karlosovi vždy pomáhalo, ak mal so súperom spoločnú kontroverziu, emócie ho hnali v príprave. Teraz sa zdá, že je zmierlivejší, nemá toľko sebavedomých vyhlásení.

Predsa len, blíži sa koniec jeho kariéry a s Attilom už za tie roky majú vytvorený určitý vzťah. Ale v žiadnom prípade by som ho nepodceňoval. Je veľký bojovník a pre výhru urobí maximum.

Ak by uspel v odvete, viete si predstaviť zavŕšenie trilógie?

Áno. Hoci sú už starší, hrozia im zranenia a tretí duel by sa už nemusel podariť, po sobotňajšom súboji, ak Vémola vyhrá, všetci začnú okamžite rozprávať o rozhodujúcej bitke. Každý v Česku i na Slovensku by chcel vedieť, kto je absolútny kráľ.

Vémola nám povedal, že by rád v budúcnosti viedol českú reprezentáciu MMA na olympiáde. Kde vidíte oboch o päť rokov?

Karlos ako tréner? To určite nie. Ako motivátor, vzor a niekto, kto môže poradiť áno, ale v pozícii kouča nie. Plus, MMA na olympiádu tak skoro určite nepôjde. Obaja zostanú súčasťou našej scény.

Viem si ich predstaviť, ako robia spolukomentátorov alebo v rozhovoroch spovedajú bojovníkov. Zostanú na očiach ako obrovské legendy nášho športu, z čoho zároveň môžu obaja marketingovo najviac vyťažiť.

Nebojíte sa, že popularita MMA v regióne klesne, keď obaja ukončia kariéru?

Vôbec. Máme ďalšie zaujímavé mená ako Kincl, Kozma, Pirát, Paradeiser, Čepo a ďalší. Všetci sú relatívne mladí a môžu sa posúvať. Legendy odídu, ale v zástupe čakajú nové hviezdy.

Attila Végh hlási pred odvetou parádnu formu. Foto: instagram.com
végh forma Attila Végh hlási pred odvetou parádnu formu.

Čiže s názormi, že československá scéna už nebude dostatočne atraktívna a preto ste začali s organizovaním turnajov už aj v Nemecku a Anglicku, nesúhlasíte?

Presne tak. Oktagon MMA chceme posúvať, predovšetkým kvôli našim fanúšikom. Ak by sme sa sústredili len na federálny trh, nemôžeme ľuďom ponúknuť top kvalitu. Ani československý fanúšik nechce stále sledovať len domácu súťaž – túži po Lige majstrov.

Prichádzajú k nám stále lepší a lepší bojovníci. Výborný príklad je Losene Keita. Trikrát dostal ponuku z UFC, ale odmietol ju. Cíti sa u nás dobre, vždy mu dohodneme kvalitných súperov, nemá dôvod nič meniť. Potrebujeme nové trhy, aby sme mohli rásť.

Na ktorý zápas okrem hlavného sa v sobotu tešíte a odporučili by ste ho fanúšikom?

Legierski vs. Wanliss. Nemajú sa radi, bude to poriadne vybičované, ich zápas ponúkne MMA svetovej kvality. Ťahákom bude aj domáci obľúbenec Kozma. Celá karta je nadupaná, plná výborných duelov. Priaznivci sa skutočne majú na čo tešiť.

Čo sa musí stať, aby ste si po turnaji s kolegom Novotným povedali, že to bolo vydarené podujatie?

Želám si tri veci. Aby sa nám vyhli technické problémy, prípadný výpadok prúdu či niečo podobné. Aby sa ľuďom celý turnaj vrátane polčasovej šou a sprievodných aktivít páčil. A treťou je, aby sme pokorili rekord v počte ľudí, ktorí si zakúpia sledovanie prenosu cez internet (tzv. pay per view – PPV, pozn. red.).

Aká je hodnota rekordu?

To nemôžem povedať, ide o naše obchodné tajomstvo. Ale ako som povedal, verím, že ho zlomíme.

6 Végh Čítajte viac Legenda s veľkým srdcom, ktorá si dopraje špinavosti. Keď Vémola padol, zobudil som celú rodinu

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #MMA #Karlos Vémola #Attila Végh #Oktagon MMA #Pavol Neruda