Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Obrovské prekvapenie na účet Furyho. Nezdolaný Brit utrpel prvú prehru, ťažkej váhe kraľuje Usyk

Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk sa stal unifikovaným svetovým šampiónom v ťažkej váhe. V očakávanom súboji v saudskoarabskom Rijáde zdolal britského pästiara Tysona Furyho po dvanástich kolách tesne na body a zjednotil opasky všetkých štyroch organizácií. Obaja boxeri boli doteraz v profesionálnom ringu nezdolaní.

19.05.2024 02:05 , aktualizované: 07:51
Usyk Fury Foto:
Oleksandr Usyk a jeho presný úder na sánku Tysona Furyho v súboji o unifikovaného šampióna ťažkej váhy v saudskoarabskom Rijáde.
debata (5)

Ukrajinec zdolal Furyho po tzv. split decision, keď dvaja rozhodcovia sa bodovo priklonili na stranu Usyka (115:112, 114:113), jeden arbiter bol za Furyho (114:113).

„Je to veľké víťazstvo nielen pre mňa, ale aj pre moju krajinu a vojakov, ktorí ju teraz bránia. Ďakujem celému môjmu tímu a chcem si užiť tento veľký deň,“ vyhlásil po víťazstve 37-ročný Usyk.

Usyk tak k titulom WBA, WBO a IBF pridal aj opasok organizácie WBC, ktorý doteraz držal Fury. Stal sa tak prvým nesporným šampiónom v ťažkej váhe po 24 rokoch a vôbec prvým so štyrmi opaskami.

Posledný absolútny majster sveta Lennox Lewis (od novembra 1999 do apríla 2000) mal v držaní iba tri opasky. Ukrajinec, zlatý olympijský medailista z roku 2012, má teraz v profesionálnom ringu bilanciu 22 víťazstiev z 22 súbojov.

817714049 Čítajte viac Hviezdny Brit mal namále, Fury išiel k zemi. Verdikt rozdeľoval, bývalý bezdomovec si získal divákov

Fury bol s verdiktom arbitrov nespokojný. "Som presvedčený, že som tento zápas vyhral. Väčšinu kôl som bol lepší. Jeho krajina je vo vojne a preto sa ľudia priklonia skôr na jeho stranu.

Ďakujem mu však za dobrý zápas, bolo to tesné," uviedol Fury podľa DPA. Utrpel vôbec prvú prehru, na konte má aj 34 víťazstiev a jednu remízu.

S Usykom by sa mali stretnúť v odvete ešte v tomto roku, pravdepodobne v októbri.

Kľúčové momenty sa udiali v šiestom a deviatom kole. V šiestom Fury zasiahol súpera tvrdým zdvihákom, ale Usyk mu to vrátil v 9. kole, keď Brita od knockoutu zachránil gong oznamujúci koniec kola.

VIDEO: Tlak Usyka v 9. kole, ktorý Fury takmer neustál

Usyk napokon po 12 kolách tesne triumfoval a stal sa prvým unifikovaným šampiónom ťažkej váhy po 25 rokoch, čo znamená, že po sobote má majstrovské opasky všetkých relevantných boxerských organizácií.

„Nezaoberám sa tým, či som mal vyhrať KO. Zdolal som ho a je to pre mňa veľký deň,“ vrátil sa ku kľúčovým momentom zápasu Usyk, ktorý musel po stretnutí zamieriť do nemocnice s tržnou ranou nad okom a podozrením na zlomeninu čeľuste.

Usyk si vylepšil bilanciu na 22 výhier, 0 prehier. Fury utrpel prvú prehru v profikariére, okrem toho má na konte 34 výhier a 1 remízu.

Priamo v hľadisku 22-tisícovej arény v Rijáde si „súboj storočia“ pozreli viaceré známe osobnosti.

Nechýbali futbalisti Cristiano Ronaldo a Neymar, či niekdajší boxerský šampión a Usykov krajan Vladimir Kličko.

UFC 295: Procházka vs. Pereira Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Galavečer UFC 295 ponúkol špičkové MMA vrátane...
5 debata chyba
Viac na túto tému: #box #Tyson Fury #Oleksandr Usyk #ťažká váha