Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

MS odštartovali aj s (bielo)ruskými pästiarkami. Slovensko sa k bojkotu nepridalo

Majstrovstvá sveta v boxe žien sa začali vo štvrtok v Indii, no viaceré krajiny turnaj bojkotujú, keďže sa na ňom štartujú ruské a bieloruské reprezentantky pod vlastnými vlajkami.

16.03.2023 15:11
Julia Apanasovičová Foto:
Bieloruská pästiarka Julia Apanasovičová na MS v Indii.
debata

Slovenská boxerská federácia (SBF) sa k bojkotu nepridala a do Indie vyslala tri reprezentantky.

Veľká väčšina športových federácií zakázala účasť ruských a bieloruských športovcov a funkcionárov na svojich podujatiach po tom, ako obe krajiny vojensky napadli Ukrajinu. V niektorých športoch môžu súťažiť, no pod neutrálnou vlajkou.

Na podujatí Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) v Naí Dillí však súťažia Rusky a Bielorusky s vlastnými vlajkami ako aj hymnami. Ich štátne symboly nechýbali ani na stredajšom otváracom ceremoniáli.

Tomi Kid Kovács Čítajte aj Bojkot MS? Slovenskí boxeri sa nepripoja k Američanom či Čechom. Kovács: Politiku neriešime

Turnaj, ktorý potrvá do 26. marca a zúčastní sa na ňom 65 krajín, bojkotovali napríklad Ukrajina, USA, Kanada či Veľká Británia. Agentúra AFP informovala, že niektoré krajiny už oznámili, že sa nezúčastnia ani na MS mužov v Taškente (1. až 14. mája).

IBA je nástupkyňou organizácie AIBA, pod ktorú dlhé roky patril olympijský box. Kvalifikačný a súťažný proces na OH v Tokiu však prevzal priamo Medzinárodný olympijský výbor (MOV), keď sa ukázalo, že uzbecký prezident AIBA Gafur Rachimov je podozrivý z napojenia na zločinecké organizácie.

IBA vedie Rus Umar Kremľov a veľkým finančným podporovateľom je štátny plynárenský monopol Gazprom. Strešný orgán dlhodobo čelí viacerým korupčným škandálom a hrozí, že box môže vypadnúť z programu OH 2024 v Paríži.

rusko, ukrajina vojna, Vitalij Kličko, majster sveta v boxe Čítajte aj Kedy by mohli Rusi štartovať na olympiáde? Kličko dal MOV návod

IBA reagovala začiatkom marca na bojkot tak, že voči šéfom národných asociácií otvorila disciplinárne konania a obvinila ich z „neetického správania“.

„V boxe nie je miesto pre žiadnu formu diskriminácie,“ uviedla asociácia. Rusko vyslalo na podujatie dvanásť pästiarok, Bielorusko šesť, informovala AFP.

Slovensko reprezentujú na podujatí Nicole Ďuríková, Miroslava Jedináková a Jessica Triebeľová.

Ukrajinskí atléti, ktorí zahynuli pri invázii Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Jeden zahynul pri Kyjeve, ďalší pri obrane...
debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #MS v boxe