Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Slovensko má vicemajstra sveta, ďalšieho zápasníka čaká finále

Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov obhájil post vicemajstra sveta vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg.

17.09.2022 19:56 , aktualizované: 23:12
Tajmuraz Salkazanov. Foto: ,
Tajmuraz Salkazanov na archívnej snímke.
debata (1)

V sobotnom finále v Belehrade prehral s Američanom Kyleom Dakeom 1:3 na body a získal striebornú medailu. Na rovnakého súpera nestačil ani vo finále vlaňajšieho svetového šampionátu v Osle.

Dvadsaťšesťročný rodák z Osetska je dvojnásobný majster Európy (2021 Varšava a 2022 Budapešť) a v minulosti získal titul na svetovom šampionáte do 23 rokov v Bukurešti.

Na mužských MS má Salkazanov v zbierke ďalší cenný kov po bronze v roku 2019 v Nur-Sultane (do 79 kg) a vlaňajšom striebre v Osle. Vlani v máji mu iba tesne unikla miestenka na OH v Tokiu.

Lohyňa gym Čítajte aj Detskí zápasníci ako násilníci? Je to presne naopak

Salkazanov na šampionáte v Belehrade našiel premožiteľa až vo finále. V piatok si pripísal štyri víťazstvá – na úvod deklasoval Brazílčana Cesara Bordeauxa 13:0 a následne si poradil s Japoncom Dajčim Takatanim 3:1.

V rovnakom pomere premohol vo štvrťfinále Sonera Demirtasa z Turecka a v boji o finále vyhral nad Talianom Frankom Chamizom 3:0. Dake ho vlani vo finále MS zdolal 7:3, celkovo má americký reprezentant na konte už štyri zlaté zo svetových šampionátov.

Na tohtoročných MS v Belehrade už predtým získal pre Slovensko bronz Boris Makojev vo voľnom štýle do 86 kg.

Poliaka Sebastiana Jezierzanského zdolal v piatkovom dueli o tretie miesto 3:1.

"Pre mňa je tento výsledok krásnou medailou, no Tajmuraz je sklamaný. Rozhodcovia pomohli Američanovi veľa. Raz ho napomínali za pasivitu, no aj tak päť minút iba utekal po žinenke.

Bol tam aj druhý návrh na trest, no hlavný rozhodca nereagoval," zhodnotil zápas tréner voľnoštýliarov SR Erik Čáp, ktorý ešte bude mať svojho zverenca v boji o zlato aj v nedeľu.

Do finále kategórie do 97 kg postúpil Batyrbek Cakulov. „Čaká nás opäť súboj proti Američanovi, čiže proti tímu s 50 členmi. Bude to ťažký zápas. O psychike i rozhodcoch. Uvidíme.“

Cakulova čaká Kyle Frederick Snyder. Slovenský reprezentant predtým nemal v osemfinále problémy s Turkom Mucahitom Celikom a zdolal ho 10:0. Väčšou výzvou bol pre neho vo štvrťfinále reprezentant Maďarska Vladislav Bajcajev, no aj s ním si poradil 4:2 na body.

Cakulov získal v rovnakej kategórii bronz na tohtoročných ME v Budapešti.

MS v Belehrade – do 74 kg

finále: Tajmuraz SALKAZANOV (SR) – Kyle Dake (USA) 1:3
semifinále: SALKAZANOV (SR) – Frank Chamiz (Tal.) 3:0
štvrťfinále: SALKAZANOV – Soner Demirtas (Tur.) 3:1
osemfinále: SALKAZANOV – Dajči Takatani (Jap.) 3:1
1. kolo: SALKAZANOV – Cesar Bordeaux (Braz.) 13:0

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zápasenie #Tajmuraz Salkazanov