Pre všetkých fanúšikov zmiešaných bojových umení je to predzvesť veľkého zápasu a grandióznej šou. No mnohí už pochybovali, či podobné scény ešte niekedy uvidia.
Z nuly hrdina
McGregor spravil pre MMA viac než ktorýkoľvek iný bojovník. Výkonmi v klietke a šoumenstvom mimo nej prispel k tomu, že kedysi podradná krvavá záležitosť len pre nadšencov sa dnes dotýka širokej verejnosti.
MMA expanduje aj v Česku a na Slovensku. Mladú generáciu výrazne ovplyvnil práve McGregor. Veď kto by nemal rád príbehy, ako sa z nuly stane hrdina, z chudobného milionár. McGregor v dvadsiatich pracoval ako plynár. V roku 2008 dal výpoveď a začal sa naplno venovať MMA.
Cesta Conora McGregora k prvému titulu.O štyri roky neskôr, už ako šampión organizácie Cage Warriors v perovej váhe, získal titul aj v ľahkej, keď knokautoval Slováka Ivana Buchingera a dostal pozvánku do UFC.
V prvom súboji získal bonus vyše 50-tisíc za knokaut večera. „Je to šialené. Veď minulý týždeň som si bol preplatiť podporu od štátu vo výške 180 eur,“ prezradil po zápase. V začiatkoch mu odmena za zápas vynášala okolo stovky.
Nasledovala veľká jazda. McGregor za dva a pol roka zvíťazil šesťkrát po sebe, v decembri 2015 po 13 sekundách knokautoval Josého Alda a získal titul v perovej váhe. Za zápas aj so všetkými bonusmi a podielmi zarobil vyše 7 miliónov, teda viac ako pol milióna za sekundu boja!
V marci 2016 v UFC prvýkrát prehral – s Natom Diazom vo velterovej váhe. V odvete ho zdolal a získal aj titul v ľahkej proti Eddiemu Alvarezovi.
Z hrdinu hanba národa
Oba tituly stratil, pretože ich v stanovenej lehote neobhájil. Dal si prestávku a vyzval nezdolanú boxerskú legendu Floyda Mayweathera. Jeden z najlepších pästiarov histórie vyškolil rodáka z Dublinu a zdolal ho technickým K.O. Ako náplasť si odniesol z ringu 76 miliónov.
McGregor akoby podľahol ilúzii, že v oktagone ho už nečakajú žiadne výzvy. Už pred odvetou s Diazom napísal na Twitter: „Rozhodol som sa odísť mladý. Ďakujem vám za podporu.“ Súboj odložili na iný termín, no „výstrelky“ začali pribúdať.
K súperom bol pred zápasmi čoraz osobnejší a ofenzívnejší. Pridali sa problémy so zákonom. Pre neustále prekračovanie rýchlosti mu vzali vodičák, pred zápasom s Chabibom Nurmagomedovom napadol autobus s tímom protivníka a zranil dvoch ľudí.
V marci minulého roka ho zadržali za krádež, keď fanúšikovi na Miami rozbil telefón a vzal si ho so sebou. O mesiac neskôr napadol staršieho muža v bare, pretože odmietol prípitok s jeho whisky Proper Twelve.
Alkohol a nezvládnutá sláva zmenili správanie Íra, ku ktorému sa po incidentoch otočili chrbtom mnohí priaznivci.
Dokáže sa vrátiť?
McGregor napriek prešľapom do väzenia nešiel, vždy vyviazol len s finančným trestom, sedeniami u psychológa či verejnoprospešnými prácami. A poučením do budúcnosti, s ktorým sa po viac ako roku vracia do oktagonu.
Za tri a štvrť roka bojoval v klietke len raz. Nurmagomedov ho v októbri 2018 uškrtil vo 4. kole. "Celý týždeň pred zápasom som prechľastal. Mal som v sebe zlosť alebo čo. No aj z toho zlého sa dá poučiť.
Alkohol som nemal v ústach už 3–4 mesiace. Chyby som napravil, nemienim sa k nim vracať. Získal som správne nastavenie v hlave. Som späť, aby som dal fanúšikom to, čo chcú vidieť."
Počas mediálnych termínov pred zápasom vo velterovej váhe v Las Vegas proti Donaldovi Cerronemu (v nedeľu nadránom nášho času) vystupoval s pokorou, rešpektom a entuziazmom.
Zmenu u McGregora ocenili fanúšikovia i odborníci. No mnohí z nich vyjadrili pochyby, či sa dokáže po prestávke vrátiť.
A hoci veľkohubý Ír hovoril, že chce v roku 2020 aspoň 3 zápasy a odvetu s neporazeným Nurmagomedovom ako čerešničku, zakopnutie na prvej prekážke môže zničiť návrat k športovému vrcholu i osobnostnej rovnováhe.