Pétéeska napíše 8. augusta 2025 svoju ďalšiu kapitolu. Po tretíkrát sa bude súťažiť v Banskej Bystrici. Na Štiavničkách sa chystá zaujímavé divadlo so slovenskou i zahraničnou elitou.
P-T-S má znova štatút strieborného podujatia v rámci kontinentálnej tour Svetovej atletiky. Po vzkriesení mítingu v roku 2016 sa jeho domovom stal Šamorín.
Dôvod bol jasný. V Bratislave chýbala dostatočná infraštruktúra na to, aby hlavné mesto mohlo hostiť míting takého kalibru.
„Priznám sa, bol som mierne skeptický, no presun prekonal výrazne moje očakávania," prezradil slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko na margo presunu zo Šamorína do Banskej Bystrici v roku 2023.
"Atmosféra na Štiavničkách bola niekoľkonásobne lepšia ako v Šamoríne. A to je to, čo nás atlétov posúva ďalej. Zaplnený štadión je veľká pozitívna energia a som rád, že to môžem zažiť doma.
Na pétéesku sa už teším, verím, že v tom čase budem pripravený podať svoje najlepšie výkony," doplnil Volko na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Bubka, Otteyová či Sotomayor
Míting P-T-S bol v minulom storočí veľkým lákadlom pre atletické hviezdy. Do Bratislavy schovanej za železnou oponou sa každoročne schádzali najväčšie svetové hviezdy.

Ukrajinsky skokan o žrdi Sergej Bubka pokoril šesťmetrovú hranicu. Olympijský šampión z Montrealu 1976 na 400 a 800 metrov Alberto Juantorena neváhal merať dlhú cestu až z Kuby len preto, aby sa ukázal bratislavským divákom.
Nechýbali ani Javier Sotomayor, Marlene Otteyová, Mike Powell a samozrejme veľké legendy ČSSR – Emil Zátopek, Imrich Bugár, Helena Fibingerová či Jarmila Kratochvílová.
„Dostať sa na míting P-T-S bola česť i veľká motivácia. Nebola to samozrejmosť. Museli ste mať výkonnosť,“ spomínal v minulosti diskár Bugár.
Čo najviac lákalo atletické hviezdy? Jasnú odpoveď dala niekdajšia guliarka Fibingerová.
„Atmosféra. Diváci na bratislavských Pasienkoch milovali atletiku. Cítili ste obrovskú energiu. Tešila som sa na ňu celý rok. Bol to sviatok.“

Hoci resuscitácia mítingu bola pred deviatimi rokmi úspešná a zainteresovaní si za ňu zaslúžia pochvalu, slávne časy P-T-S sú dávno preč. Navyše, schyľuje sa k ďalšej rane.
"Inter, kde sa konal míting P-T-S dožil! Ďakujem, činovníci Slovenskej atletiky, Slovenského olympijského a športového výboru, po hale Elán ide jeden z najlepších štadiónov v minulosti do zabudnutia.
A prosím nevyhovárajte sa na magistrát! Vy ste tí, ktorí mali bojovať. Blahoželám a verte, že z mojich úst nebudete počuť žiadne pozitívny ohlas, pretože atletiku ste v Bratislave pochovali vy!" napísal atletický tréner Marcel Lopuchovský na facebooku.
Druhý pokus neúspešný
Na fotografiách, ktoré niekdajší tréner Ivety Putalovej zverejnil vo svojom príspevku, je vidieť odstraňovanie bežeckého tartanu ťažkými strojmi.
"Štadión Interu slúžil pre atletiku do roku 2010, hoci už v roku 2001 ho vlastník štadióna AŠK Inter chcel prestavať na čisto futbalový.
Katastrofe sa na necelú dekádu podarilo zabrániť: pred mítingom P-T-S 2001 doviezli organizátori buldozér opásaný čiernym súknom, prečítala sa výzva k politikom, aby sa zabránilo likvidácii jedinej osemdráhy v Bratislave.
Vtedy to vyšlo, no neskôr už nie, viac ako 15 rokov atletický ovál chátral, občas sa naň „načierno“ dostali atléti, no 23. mája 2025 bolo dielo skazy dokonané…
Atletika tak bude teraz v hlavnom meste čakať na náhradu: niečo sa črtá v oblasti Zlatých pieskov pod gesciou bratislavského magistrátu a Ministerstvo vnútra SR plánuje výstavbu atletického štadióna vo svojom športovom areáli v Dúbravke," uviedol Slovenský atletický zväz na svojom facebookovom profile.
Bratislava bez štadióna
Podľa informácii Športwebu nemusí zostať iba pri tom. V hre je údajne rekonštrukcia štadióna, ale aj demolácia Pasienkov ako celku.
Po postupnom konci Pasienkov a prestavaní športovej haly Elán v neďalekom susedstve na Národné padelové centrum prišla slovenská atletika v krátkom slede o dve kľúčové zložky športovej infraštruktúry.

Tá atletická sa síce v ostatných rokoch výrazne zdvihla vďaka miliónovým investíciám, ktoré priniesli rekonštrukciu či výstavbu vo viac ako dvadsiatich mestách, Bratislavy sa to však netýkalo.
Aj preto sa 59. ročník halových majstrovstiev Slovenska museli 20. a 21. februára premiérovo konať v Česku. Atlétov prichýlila Ostrava.
Nebolo to po prvýkrát, čo sa M-SR konali mimo krajiny, v rokoch 1993 až 1997 sa konal v neďalekej Viedni. Od toho času sa o tituly bojovalo v rokoch 1998 až 2024 v bratislavskom Eláne.
Po jeho rekonštrukcii a odstránení tartanu na Pasienkoch sa musia atléti z Bratislavy a okolia pripravovať mimo slovenskej metropoly.
Tá je jedným z mála hlavných miest v Európe, ktoré nemajú vyhovujúci atletický štadión.
Ako to vyzerá na dosluhujúcich Pasienkoch? Pozrite si video z nášho dronu.