Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Podvodníčka či generačný talent? Zomrela vo veku 39 rokov a jej smrť dodnes fascinuje svet

V tento deň, 21. decembra 1959, sa narodila jedna z najkontroverznejších športovkýň histórie – slávna americká atlétka Florence Dolores Griffithová-Joynerová, známa aj ako Flo-Jo.

21.12.2024 09:40
04. Florence Griffithová-Joynerová Foto:
Florence Griffithová-Joynerová.
debata (8)

Príbeh najrýchlejšej ženy všetkých čias, legendárnej Flo-Jo, fascinuje verejnosť už desaťročia. Rekordy tejto neuveriteľnej šprintérky nebude takmer s istotou nikdy prekonané, no ich dôveryhodnosť bude navždy spochybnená.

Florence bola jedným z jedenástich detí v rodine. Žila v notoricky známej štvrti Littlerock v Los Angeles. Behať začala ako sedemročná. Medzi jej prvé tréningy patrilo naháňaním králikov počas výletov do prírody.

Na strednej škole prekonala množstvo rekordov a výrazne na seba upozornila. Už v prvom ročníku vyhrala národný šampionát. Čoskoro sa však vzdala štúdia, aby sa zamestnala ako pokladníčka, pretože musela živiť rodinu.

Jej tréner Bob Kersey dostal prácu na prestížnej univerzite v Los Angeles UCLA a našiel finančnú podporu na príchod svojej zverenkyne. A tak sa Flo-Jo vďaka štúdiu vrátila k atletike. V kvalifikácii na olympijské hry v Moskve 1980 zažila veľké sklamanie – bola posledná vo finále na 100 metrov a prvá pod čiarou na 200 metrov. Spojené štáty americké neskôr tieto hry bojkotovali.

Reeva Steenkampová, Oscar Pistorius Čítajte viac Ako vedľa neho môžeš spávať? Rodina zavraždenej nechápe novú Pistoriusovu známosť. Vyzerá ako Reeva, ktorú atlét zastrelil na Valentína

O tri roky neskôr Florence ukončila štúdium psychológie a začala sa pripravovať na olympijské hry v Los Angeles. S veľkou podporou fanúšikov získala striebornú medailu. Po hrách sa zamestnala v banke.

V roku 1987 sa rozhodla naplno venovať atletike. Na verejnosti sa objavila štyri mesiace pred majstrovstvami sveta a vyzerala úplne inak ako predtým. Nabrala veľa svalovej hmoty. Opäť získala striebro, tentokrát za Nemkou Silke Gladischovou.

Potom prišiel slávny rok 1988. Florence dovŕšila 28 rokov a bolo jasné, že olympiáda v Soule bola pre ňu poslednou šancou získať zlato. Medzitým sa vydala za slávneho atléta Al Joynera. Práve on veľa pracoval na jej fyzickej zdatnosti:

„Kúpili sme stroj na nohy za 150 dolárov a ona na ňom cvičila každú noc. Trénovala v priemere 12 hodín denne,“ povedal v minulosti Joyner.

Vtedy a dnes. Československé hviezdy atletiky Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Atletické hviezdy z Československa. Zožali...

Na americkej kvalifikácii v Indianapolise vzbudila veľkú pozornosť. Bola mimoriadne svalnatá, dokonca aj jej tvár sa zdeformovala a jej hlas sa prehĺbil. V ten deň veľmi fúkalo, takže IAAF nemohla uznať veľa výsledkov. Keď to boli preteky žien na 100 metrov, podmienky sa nezmenili a potom sa stal zázrak.

Flo-Jo sfúkla konkurenciu. Zabehla 10:49, čím zlepšila svetový rekord o 27 stotín a svoj vlastný rekord takmer o pol sekundy. Všetci sa otočili k vetromeru a potom prišiel šok – tabuľka hovorila, že bolo bezvetrie. Mnohí experti sa zhodovali, že išlo o chybu prístroja, ale IAAF výsledok uznala. Okamžite po historickom behu sa objavili informácie o porušovaní dopingových pravidiel.

O pár mesiacov neskôr sa Griffithová-Joynerová zapísala do histórie na olympijských hrách v juhokórejskom Soule. Vo finále na 200 metrov zlepšila svetový rekord o 22 stotín – jej 21:34 patrí medzi svetové rekordy, ktoré sú považované za neprekonateľné.

Súťaž ovládla aj na 100 metrov, zlatý set zo Soulu skompletizovala triumfom americkej štafety na 4×100 metrov. Flo-Jo ohromila pod piatimi kruhmi a v priebehu pár dní sa stala najžiarivejšou hviezdou športového sveta.

Jakob Ingebrigtsen Čítajte viac Šokujúce obvinenia od hviezdneho atléta. Otec ho mal kopať a vyhrážať sa ubitím k smrti

Nie však na dlho. V súťaži mužov zaujal kanadský šprintér Ben Johnson. Svoj vlastný svetový rekord na stovke znížil na 9:79, no oslava trvala len tri dni. Potom Park Yong-sei, šéf dopingovej kontroly, objavil vo vzorke moču stanozolol, nebezpečný anabolický steroid.

Johnson bol diskvalifikovaný. Neskôr pri vyšetrovaní priznal, že steroidy užíval už predtým, dlhodobo, a preto boli jeho predchádzajúce výsledky vymazané. Johnson bol v Kórei najznámejším menom medzi mnohými dopingovými hriešnikmi, preto veľký tieň pochybností visel aj nad Griffithovou-Joynerovou.

Všetky obvinenia s úsmevom odmietla a tvrdila, že išlo len o žiarlivosť, no po tom, ako o rok neskôr náhle oznámila ukončenie kariéry, sa klebety o užívaní zakázaných látok len zintenzívnili. Olympijský výbor sa postavil na jej stranu a tvrdil, že bola počas celých hier podrobená intenzívnemu testovaniu a zakaždým vyšla čistá.

Po zjednotení Nemecka však boli otvorené tajné spisy bývalej východonemeckej vlády a odhalený systematický doping jej športovcov pod dohľadom tajnej polície. Východonemeckí atléti dominovali v atletike dve desaťročia a takmer nikto z nich neprepadol oficiálnemu dopingovému testu. Flo-Jo tiež nie.

S postupom času mala tridsiatnička Griffithová-Joynerová čoraz viac zdravotných problémov. Mala zdravotné problémy, kvôli ktorým skončila v roku 1996 v nemocnici.

Shelby Danieleová Čítajte viac Záhadná príčina smrti mladej atlétky odhalená. Otec jej kamarátky prezradil mrazivé detaily

Werner Frank, profesor molekulárnej biológie, ktorý sa podieľal na odhalení východonemeckého dopingového škandálu uviedol, že symptómy jej zdravotných problémov boli charakteristické pre užívateľa anabolických steroidov.

O dva roky neskôr zasiahla dom Joynerovcov tragédia. V osudné ráno, v septembri 1998, sal Al Joyner chystal odviesť dcéru do školy a išiel zobudiť manželku, no neúspešne. Florence prestala dýchať.

Po prvotných vyšetreniach nebola známa príčiny smrti. Oficiálne vyhlásenie policajného lekára bolo, že Griffithová-Joynerová zomrela prirodzenou smrťou. No sotva sa našiel človek, ktorý by neveril, že užívanie zakázaných prostriedkov viedlo šprintérku od fenomenálnych výkonov až po skorú smrť. Zomrela vo veku nedožitých 39 rokov.

Po mesiaci boli zverejnené výsledky dôkladnej pitvy. Griffithová-Joynerová sa udusila počas epileptického záchvatu. Steroidy majú v prvom rade škodlivý účinok na kardiovaskulárny systém, takže môžu spôsobiť srdcový infarkt a mozgovú príhodu príhodu a nie epileptické záchvaty.

Držitelia atletických svetových rekordov Fotogaléria - 50 fotiek Všetky fotky
Okrem mien velikánov atletiky a ich výkonov...

„Moja žena mala posledný dopingový test. A výsledok je opäť rovnaký, je úplne čistá. Tak vás prosím, prosím, nech moja rodina smúti a Flo odpočíva v pokoji,“ povedal Al Joyner s plačom na tlačovej konferencii krátko po pitve.

Takéto odhalenie opäť zmiernilo pohľad verejnosti na americkú šprintérku, no podozrenia nikdy úplne nezmizli. Americký šprintér Darrell Robinson tvrdil, že jej dodával rastový hormón a ona ho za tieto výroky nezažalovala.

Atlétka sa však rôznymi podozreniami netrápila. Dodnes nikto nemôže s istotou povedať, že Florence v temných časoch nebola skutočnou šampiónkou, ktorá dokázala sparťanským tréningom rozšíriť hranice ľudských možností.

Najpodozrivejšie okolo príbehu Griffithovej-Joynerovej je fakt, že urobila obrovský pokrok vo svojej výkonnosti za veľmi krátke obdobie. A na vrcholového športovca v dosť neskorom veku. Dlhé roky síce patrila medzi najrýchlejšie šprintérky, no nikdy nie s takou dominanciou. Neuveriteľné je aj to, že za posledných 30 rokov sa jej rekordy nepodarilo nikomu prekonať.

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #atletika