Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vnímali ju ako muža, liekmi si znižovala testosterón. Dvojnásobná olympijská víťazka chce byť šéfkou atletiky

Spomínate si na juhoafrickú bežkyňu Caster Semenyaovú? V nedávnej minulosti dominovala na osemstovke, stala sa dvojnásobnou olympijskou šampiónkou. No tiež sa stala terčom kontroverzie.

08.08.2024 16:00
Caster Semenyaová Foto:
Caster Semenyaová je dvojnásobnou olympijskou víťazkou v behu na 800 m.
debata (3)

Semenyaová, podobne ako dve boxerky na prebiehajúcich OH v Paríži, čelila mnohým narážkam na to, že má postavu a výkony ako muž.

Vlnu diskusií vyvolalo najmä jej dominantné víťazstvo na olympijských hrách v Rio de Janeiro 2016, keď striebornej Francine Niyonsabaovej nadelila sekundu a 21 stotín.

Jej súperky, experti aj médiá riešili, či by mala Semenyaová medzi ženami vôbec pretekať. „Snažila som sa na jej prípad poukazovať celý rok,“ hovorila Britka Lynsey Sharpová, šiesta z osemstovky v Riu. „Ale rozhodnúť o ňom musia iní.“ Rovnako austrálsky kouč Nic Bideau podotkol: „Mali by ste získať zlatú olympijskú medailu iba vtedy, keď bežíte skvele. Ale ona beží obyčajne a vyhrá.“

Imane Chelífová Čítajte viac Hej, ty, poď boxovať s Vilom! Až po troch dňoch som zistil, že Alžírčanka je žena. Hendikep Sloveniek? Sú "len" dievčatá

Semenyaová tušila, čo príde a na kritiku pripravená. „Ľudia by sa mali naučiť, ako sa zjednotiť. Šport je o zjednocovaní ľudí, nie o diskriminácii. Je mi mojich kritikov ľúto,“ reagovala.

V osemnástich sa v Berlíne 2009 stala senzačne majsterkou sveta, pri ešte len druhom štarte v zahraničí. Vzápätí sa vzhľadom na jej postavu i výzor vyrojili špekulácie, že u nej ide o takzvaný intersex. Teda že sa identifikuje ako žena, ale má telesné charakteristiky spájané ako so ženami, tak s mužmi.

Na podnet Svetovej atletickej federácie (IAAF) bola podrobená rozsiahlemu testovaniu, často nedôstojnému. Lekári u nej odhalili hyperandrogenizmus, pri ktorom sa v tele ženy uvoľňuje viac mužských hormónov, ako je obvyklé. Jej hodnota testosterónu mala byť trikrát vyššia ako u 99 percent ženských športovkýň.

V júli 2010 funkcionári IAAF oznámili, že Semenyaová je žena a môže ďalej pretekať, ale súčasne zaviedli pravidlo, podľa ktorého atlétky s takou anomáliou musia podstupovať liečbu, znižujúcu množstvo testosterónu v ich tele a udržujúcu ho pod hladinou vytýčenou IAAF.

Imane Chelifová Čítajte viac Česká legenda sa oprela do Chelifovej. Žena s chromozómom XY? To už nie je žena, žiadne tretie pohlavie neexistuje

Časy Juhoafričanky boli po liečbe slabšie, na majstrovstvách sveta 2011 v Tegu aj na olympijských hrách v Londýne 2012 dobehla druhá za Ruskou Savinovovou (neskôr obvinenou z dopingu). Kedysi najlepšia bežkyňa na 800 metrov už roky bojuje proti pravidlám zvýšenej hladiny testosterónu zo strany IAAF.

Teraz sa chce Semenyaová stať prezidentkou IAAF. „Pracujem na svojej kandidatúre na prezidentku, rada nahradím ľudí, ktorí sa nestarajú o práva športovcov,“ povedala 33-ročná Juhoafričanka pre ARD.

Juhoafričanka uviedla, že jej kandidatúra nie je o jej osobe. „Chápem dôležitosť športu. Chápem, že športovcov musíme dať na prvé miesto," povedala. „Malo by to byť o službe športovcom. Malo by ísť o ich ochranu. Malo by ísť o zabezpečenie rovnakého zaobchádzania so všetkými športovcami."

Semenyová je presvedčená, že môže získať dostatočnú podporu. Tretie a posledné funkčné obdobie Sebastiana Coea vo funkcii prezidenta Svetovej atletickej federácie sa končí v roku 2027.

Kto je boxerka s chromozómom XY? Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Imane Chelifová. Meno, o ktorom hovorí po...
3 debata chyba
Viac na túto tému: #atletika #Caster Semenyaová