Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Mramorová krásavica s temnou históriou. Unikátna aréna poslúžil Mussolinimu na propagandu

Talianska metropola Rím hostí po dlhých 50 rokoch čakania európsky šampionát v kráľovnej športu. V roku 1974 ešte neboli atletické majstrovstvá Európy tak veľkým podujatím ako dnes. No vtedy, ako aj teraz, vládla medzi športovcami zvláštna atmosféra.

10.06.2024 08:50
Marcell Jacobs Foto:
Mramorové sochy na Stadio dei Marmi (na snímke Marcell Jacobs, víťaz v behu na 100 m na prebiehajúcom šampionáte v Ríme).
debata

Dôvodom nie je len samotný 70-tisícový Olympijský štadión (Stadio Olympico), kde bojujú najlepší atléti európskeho šampionátu o cenné kovy, ale celý komplex Foro Italico na kopci Monte Mario.

Okrem Olympijského štadióna, ktorý je domovom futbalových tímov AS Rím a Lazio Rím, sú súčasťou komplexu tenisové kurty na ktorých sa hrá turnaj ATP Masters 1000, plavecké centrum. A nachádza sa tam aj najkrajšia časť komplexu, takzvaný Mramorový štadión (Stadio dei Marmi).

Tento unikátny stánok má logický názov, keďže po celom obvode ho obklopuje 60 mramorových sôch v nadživotnej veľkosti – každá meria štyri metre. Ich vzhľad vyvoláva dojem, že ste na historickom námestí a nie v areáli športového zariadenia.

Thiago Braz Čítajte viac Veľký atletický škandál. Olympijský víťaz dostal trest za doping, prišiel o hry v Paríži

Pre účely prebiehajúcich majstrovstiev Európy bol Mramorový štadión zrekonštruovaný a prispôsobený na každodenné využívanie pre športovcov. Počas ME ponúka atlétom okrem tréningových a rozcvičovacích ploch aj stany, ktoré slúžia ako základne pre reprezentačné výbery.

Stadio dei Marmi bol navrhnutý v 20. rokoch 20. storočia ako ďalšia súčasť k Fašistickej akadémii telesnej výchovy, aby ho mohli využívať jej študenti na tréningy.

Štadión bol slávnostne otvorený v roku 1932 presne na 10. výročie Pochodu na Rím a architektom výnimočnej stavby bol Enrico Del Debbio počas fašistickej vlády diktátora Benita Mussoliniho.

Martina Navrátilová, Tara Davisová Čítajte viac Už sa teším, ako mi bude všetko vidieť. Atlétky pobúrili dresy na olympiádu, podporila ich aj Navrátilová

Bol postavený na oslavu fašistických úspechov a pre potreby mládežníckeho hnutia Národnej fašistickej strany Taliansky. Počas letných olympijských hier v roku 1960 slúžil na zápasy v pozemnom hokeji a uskutočnil sa na ňom aj otvárací ceremoniál MS v plávaní v roku 2009.

Ale späť k mramorovým sochám. Vybraní umelci sa pri ich tvorbe inšpirovali Rímskou ríšou. Každý z nich je pomenovaná podľa jednej z talianskych provincií, ktorú reprezentuje.

Od roku 2013 nesie štadión okrem originálu aj názov podľa legendárneho talianskeho šprintéra Pietra Mennea. Ide o olympijského víťaza z OH v Moskve 1980, ktorý získal mnoho medailí aj na majstrovstvách sveta a Európy na 100 metrov a dvojnásobnej trati.

Slovenský atletický pár Zapletalová - Úradník Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Obaja sú veľkými nádejami slovenskej atletiky....
debata chyba
Viac na túto tému: #Rím #Benito Mussolini #Stadio dei Marmi