Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Hanba pre svetového rekordéra: Doping ho pripravil o historický zápis, stopka na šesť rokov

Hviezdny kenský bežec Rhonex Kipruto bol potrestaný stopkou na dlhých šesť rokov. Svetový rekordér na 10 kilometrov dopoval a príde o svetový rekord, ale aj o bronzovú medailu z MS v roku 2019.

06.06.2024 08:40
Rhonex Kipruto Foto:
Rhonex Kipruto.
debata

Už viac ako rok má 24-ročný Keňan Kipruto pozastavenú činnosť. Jednotka pre integritu atletiku (AIU) ho totiž vinila z použitia zakázanej látky, ktorá ovplyvňuje výkon. Nezrovnalosti boli predovšetkým v biologickom pase atléta.

Na začiatku júna sa tieto podozrenia potvrdili a Kipruto dostal stopku až do roku 2029. To bude mať už 30 rokov a k profesionálnemu behaniu na vytrvalostných tratiach sa bude vracať len ťažko.

Tribunál odmietol Kiprutovu obhajobu a dospel k záveru, že príčinou abnormalít v biologickom pase atléta je skôr manipulácia s krvou," uviedla AIU v stanovisku zverejnenom na webe organizácie.

Thiago Braz Čítajte viac Veľký atletický škandál. Olympijský víťaz dostal trest za doping, prišiel o hry v Paríži

Pre abnormálne hodnoty v biologickom pase údajne neexistuje iné pravdepodobné vysvetlenie. Kipruto tak najskôr ďalšie úspechy či svetové rekordy nepridá. Stále sa však môže odvolať na športový arbitrážny súd.

Rhonex Kipruto je bronzovým medailistom z MS v roku 2019 v behu na 10 kilometrov. Na rovnakej trati drží aj svetový rekord, ktorý zabehol na ceste v roku 2020 časom 26:24. O rekord aj medailový úspech teraz príde.

Najstaršie atletické svetové rekordy Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Florence Griffithová-Joynerová - beh na 100...
debata chyba
Viac na túto tému: #atletika #Rhonex Kipruto