Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Elitný bežec, futbalista, kondičný priekopník. Zomrel prvý svetový rekordér zo Slovenska Dušan Čikel

Vo veku 94 rokov zomrela jedna z najvýraznejších športových slovenských osobností Dušan Čikel. Preslávil sa najmä svojou všestrannosťou, ale aj ako špecialista na kondičnú pripravenosť športovcov.

30.05.2024 18:19 , aktualizované: 18:32
Dušan Čikel, večer hviezd Foto:
Dušan Čikel počas podujatia Večer hviezd v roku 2009.
debata

Rodák z Beckova sa v mladosti venoval predovšetkým futbalu. V Trenčíne, kde pracoval ako účtovník, strieľal góly za miestne oddiel Sokol SBZ, Danubius Trenčín či Zlatovce.

Kopačky vymenil za tretry, keď v roku 1951 narukoval do Českých Budějovíc. Po piatich mesiacoch vojenčiny si ho vyžiadal ATK Praha, jeden z najlepších armádnych klubov tých čias.

"V krajine bol lístkový systém, všetko bolo na prídel. V ATK sme mali v podstate všetko, výborné ubytovanie, podmienky na tréning aj finančné podmienky.

Dostal som sa do skvelého kolektívu. S atletikou som začal vo veku 21 rokov," priblížil ťažké povojnové časy v Českosloven­sku Čikel.

Ján Zlocha, Ján Čapkovič, Alexander Horváth Čítajte viac Víťazstvo znamenalo viac ako peniaze. Slovanisti po triumfe štrajkovali, kým nevypili všetko šampanské

Jeho veľká chvíľa prišla v roku 1953, keď rozbiehal štafetu ÚDA Praha na 4 × 800 m. Tej sa podarilo utvoriť svetový rekord 7:28,0 min.

Na základe toho sa stal prvým slovenským atlétom, ktorý bol zapísaný na listine svetových rekordov Medzinárodnej asociácie atletických federácií.

Neskôr pretekal za bratislavskú Sláviu, slovenské rekordné tabuľky zmenil 34-krát. Keď ho v roku 1956 napriek splneným limitom nepustili na olympiádu v Melbourne, sklamaný atlét ukončil aktívnu činnosť a odišiel z Prahy.

V 60. rokoch minulého storočia sa opäť vrátil k futbalu, pôsobil ako kondičný špecialista u futbalistov Jednoty Trenčín.

Zaujal svojou diplomovou prácou, ktorá obsahovala na tú dobu viaceré revolučné prvky. Rozpracoval rozvoj pohybových vlastností hráčov v celoročnej príprave.

Ivan Mráz Čítajte viac Zomrel bývalý československý reprezentant Mráz. Rodák z Levoče spôsobil na opačnom konci zeme futbalovú revolúciu

„Dovtedy sa v našej lige uberala týmto smerom iba Červená hviezda Bratislava, tu som videl šancu. Výsledky sa dostavili,“ spomínal Čikel.

Jednota aj vďaka jeho práci hrala o špicu ligy, v roku 1966 si zahrala finále Stredoeurópskeho pohára proti AC Fiorentina.

„Z mojej metodiky čerpali mnohé trénerské osobnosti,“ uviedol československý kondičný priekopník. Ako tréner pôsobil aj v Slovane Bratislava či Banskej Bystrici.

Do dejín československého športu sa nezmazateľne zapísal aj na konci 60. rokov, kedy bol poverený budovaním Armádneho strediska vrcholového športu Dukla.

To v Trenčíne postupne zastrešilo mnohé populárne športy ako hokej, cyklistiku, volejbal a mnohé ďalšie. Čikel pracoval v Dukle do roku 1988, kedy odišiel do dôchodku.

Tam sa udržiaval v kondícii cez turistiku, bol aj poľovníkom. V roku 2004 si ho Slovenský olympijský výbor uctil Hlavnou cenou za celoživotné pôsobenie v duchu fair play.

Olympijské hry 2024: Kde sa bude súťažiť v Paríži Fotogaléria - 36 fotiek Všetky fotky
Historické skvosty aj nové moderné štadióny s...
debata chyba
Viac na túto tému: #atletika #úmrtie #bežec #kondícia #priekopník #špecialista #Dušan Čikel