Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Veľký atletický škandál. Olympijský víťaz dostal trest za doping, prišiel o hry v Paríži

Jedna z najväčších hviezd brazílskej atletiky a olympijský víťaz v skoku o žrdi z domácich olympijských hier v Rio de Janeiro Thiago Braz lieta v dopingovom škandále.

29.05.2024 08:50
Thiago Braz Foto:
Brazil's Thiago Braz Da Silva celebrates after clearing the bar to set new Olympic record during the athletics competitions of the 2016 Summer Olympics at the Olympic stadium in Rio de Janeiro, Brazil, Tuesday, Aug. 16, 2016. (AP Photo/Matt Dunham),Image: 678081425, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: ČTK / AP / Matt Dunham
debata (1)

30-ročný skokan s osobným rekordom 603 centimetrov bol suspendovaný na 16 mesiacov a vynechá tak olympijské hry v Paríži, oznámila Jednotka pre integritu atletiky (AIU).

„AIU pozastavila Thiagovi Brazovi činnosť kvôli prítomnosti ostarínu v jeho tele. Športovec tvrdí, že ho konzumoval prostredníctvom výživových doplnkov, ktoré obsahovali zakázanú látku,“ uvádza sa vo vyhlásení AIU.

Braz bol dočasne suspendovaný ešte v júli minulého roka po pozitívnom teste na ostarín počas mítingu v Štokholme. Jeho 16-mesačná suspendácia potrvá do 27. novembra 2024. Ostarín zvyšuje nárast svalovej hmoty, fyzickú výdrž a kondíciu, čo potenciálne vytvára účinky podobné anabolickým steroidom.

04. Florence Griffithová-Joynerová Čítajte viac Zomrela vo veku 38 rokov, jej smrť zaujíma ľudí dodnes. Zničil život športovej legendy doping?

Braz sa však účasti na olympijských hrách v Paríži ešte nevzdal, keďže proti rozhodnutiu sa odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS).

Jednotka pre integritu atletiky vysvetlila, že pôvodne požiadala o štvorročný zákaz činnosti, ale nezávislí disciplinárny tribunál AIU sa domnieval, že postupoval podľa odporúčaní svojho lekárskeho tímu a preto sa rozhodol pre kratšiu suspendáciu.

Braz okrem víťazstva v Riu 2016 získal v skoku o žrdi aj bronz na olympijských hrách v Tokiu 2021. Vlaňajšie majstrovstvá sveta v Budapešti vynechal už pre prebiehajúcu dočasnú suspendáciu.

Najväčšie dopingové škandály v histórii športu Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
15. Alberto Contador (Španielsko/cyklistika) -...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Thiago Braz da Silva #OH 2024 v Paríži