Dvadsiatka korisťou obhajcu, jediný Slovák ťažil z dobrej taktiky

Španielsky reprezentant Alvaro Martin obhájil v sobotu titul atletického majstra Európy v chôdzi na 20 km. Na rovnakej trati žien zvíťazila Grékyňa Antigoni Ntrismpiotiová a získala druhé zlato na podujatí po predchádzajúcom triumfe na 35 km.

20.08.2022 10:35 , aktualizované: 12:21
Mníchov, ME Foto: ,
Momentka z pretekov v chôdzi na 20 km na ME v Mníchove.

Zo slovenských zástupcov v mníchovskej súťaži skončil Dominik Černý na 14. mieste, Hana Burzalová prišla do cieľa na 18. pozícii.

Martin dosiahol čas 1:19:11 a o 12 sekúnd zdolal Švéda Perseusa Karlströma. Bronz získal ďalší Španiel Diego Garcia Carrera.

Medzi ženami obsadili ďalšie priečky na pódiu Poľka Katarzyna Zdzieblová s mankom 17 sekúnd a domáca Saskia Feigeová s odstupom 22 sekúnd.

Japonsko OH2020 SR atletika chôdza muži 20 km Úradník Čítajte aj Slovenskí chodci boli v hre o medailu. Na ME skončili v elitnej desiatke

Tón pretekov mužov udával od začiatku Karlström, dvojnásobný bronzový medailista z tohtoročných MS v Eugene sa v miernom daždi cítil evidentne lepšie ako v pondelok, keď ho v horúčave na trati 35 km zdolali aj obaja Slováci Miroslav Úradník a Michal Morvay.

Na méte 15 km však prevzali iniciatívu Španieli a Martin svoje úspešné ťaženie dotiahol do konca, hoci mal na konte dve varovania.

Černý si išiel od úvodu svoje tempo a nesnažil sa udržať vo vedúcej skupine. Pohyboval sa okolo 20. miesta, no mal dobrý záver a v záverečných kilometroch predstihol viacerých súperov. Jeho výsledná strata na víťaza bola napokon 6:27 min.

Nemecko atletika ME maratón muži Ringer víťaz Čítajte aj Čo sa to stalo? Maratónsky boj rozuzlil neskutočný finiš, Nemci sa šli zblázniť

"Preteky pre mňa dopadli pozitívne. Prekonal som covid a išiel som do toho opatrne. Cítil som, že som zvolil dobrú taktiku, v závere som mal dostatok síl a začal som sťahovať súperov. Pred štartom by som hodnotil ako úspech prvú dvadsiatku.

Ak by som neochorel, trúfal by som si aj na najlepšiu desiatku, no vzhľadom na okolnosti je to super výsledok," povedal Černý v rozhovore pre Slovenský atletický zväz (SAZ).

Grékyňa rozhodla súťaž žien nástupom tri kilometre pred cieľom. Nedokázala sa jej udržať ani Poľka, ktorá sa na tradičnejšiu ženskú trať v Mníchove sústredila a pred mesiacom na MS v Eugene na nej obsadila taktiež striebornú priečku ako najlepšia Európanka.