Jeden vošiel do histórie, ďalší utiekol Grigarovi i svetu. Česi chvália svojich

Za riekou Morava oslavujú najúspešnejšie hry v ére samostatnosti. Českí športovci si zo skončených Hier v Tokiu domov doniesli jedenásť medailí - štyri zlaté, štyri strieborné a tri bronzové.

09.08.2021 11:07
Jiří Prskavec, Jakub Grigar Foto: ,
Zlatý český kajakár Jiří Prskavec a strieborný Slovák Jakub Grigar.
debata (4)

Česi mali v japonskej metropole množstvo medailových želiezok. Niektoré nezvládli očakávania a pohoreli. Iné naplnili papierové predpoklady. A ďalšie zasa šokovali. Samých seba, svet i krajanov.

Najlepšie sa s pozíciou favorita číslo jeden vysporiadal vodný slalomár Jiří Prskavec. Do Tokia prišiel v pozícii svetovej jednotky v mužskom kajaku, majstra sveta, lanského európskeho šampióna.

Vynikajúcou jazdou deklasoval konkurenciu. Strieborného slovenského reprezentanta Jakuba Grigara predčil o viac ako tri sekundy.

Jakub Grigar Čítajte viac Grigar: Pády sú dôležitejšie ako výhry. Ten môj mi ukázal cestu k striebru

„Vedel, že celý kajakársky svet obdivuje jeho schopnosti. Musel to premietnuť do jediného finálového pokusu. Aby ho pozlátil, musel ukázať odvahu. Predviedol čistú jazdu na hranici možného,“ napísala MF Dnes.

Česko zažilo až dvakrát situáciu, kedy na stupne víťazov vystúpili dvaja jeho reprezentanti. V trape mužov vyhral Jiří Lipták pred strieborným Davidom Kosteleckým.

Ešte viac však prekvapili oštepári. Manžel slovenskej sedembojárky Lucie Vadlejch Jakub získal striebro, Víťezslav Veselý ukončil niekoľkoročné trápenie a získal bronz.

Zaujímavosťou je, že oboch viedol legendárny Jan Železný. Kým Vadlejch v tréningovej skupine svetového rekordéra (98,48 metra) zostal, Veselý ju opustil a trénoval sám.

„Najstarší a najmenej očakávaný český medailista. Po slávnych rokoch 2012 až 2016 sa vytrácal z popredia výsledkových listín. V Tokiu potvrdil skvelú formu. Previesť najlepší hod za päť rokov v olympijskom finále – to sa cení,“ napísala MF Dnes o 38-ročnom oštepárovi.

Krpálek Čítajte viac Obor s nežnou dušou. Skvelý Krpálek obhájil olympijský titul

Najcennejší počin predviedol v Tokiu Lukáš Krpálek. Český džudista vošiel do histórie a získal zlato v kategórii nad 100 kilogramov.

"Keď na rovnakom mieste pred rokom vyhral ako prvý džudista histórie majstrovstiev sveta v dvoch najťažších váhových kategóriách, klaňal sa mu celý džudistický svet.

Krpálek však mal sen – urobiť to isté aj na olympiáde a potvrdiť miesto medzi najlepšími džudistami všetkých dôb. Podarilo sa," doplnila MF Dnes.