Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Na P-T-S prídu ďalšie hviezdy. Zapletalová môže získať skalp Petersenovej

Na 55. ročníku atletického mítingu P-T-S sa predstavia aj Sara Slott Petersenová z Dánska v behu na 400 m prekážok či Írka Nadia Powerová na 800 m žien.

, 03.09.2020 16:03
Slott Petersenová Foto: ,
Slott Petersenová.
debata

Organizátori oznámili ďalších účastníkov podujatia, ktoré sa uskutoční 11. septembra od 17.15 h v komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne, na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Na mítingu sa predstaví i slovenská špička, halový exmajster sveta na 60 m Richard Kilty a exmajster Európy v trojskoku Max Hess. Slovenská rekordérka na 400 m prekážok Emma Zapletalová, momentálne svetová tabuľková dvojka, môže získať skalp majsterky Európy 2016 Petersenovej s osobným rekordom 53,39 sekundy.

Tridsaťtriročná Dánka je aj strieborná z OH 2016 v Riu a štvrtá z MS 2015 v Pekingu. V tomto roku skončila na Diamantovej lige v Štokholme štvrtá (56,30). Štartovú listinu behu žien na 400 m obohatí Barbora Malíková z Česka, ktorá pred dvoma rokmi vyhrala nielen olympijské hry mládeže v Buenos Aires, ale stala sa v Nairobi 2017 aj majsterkou sveta v kategórii do 18 rokov.

Na tohtoročných majstrovstvách ČR zabehla 51,65 a je líderka juniorských svetových tabuliek. Na 800 m žien bude mať Gabriela Gajanová šancu na odvetu v súboji s Powerovou (os. rekord 2:02,39), ktorá ju predstihla v súboji o bronz na ME 2019 do 23 rokov v Gävle.

Powerová skončila tretia, no diskvalifikovali ju pre kolíziu s jednou zo súperiek, čím sa Gajanová posunula na bronzovú pozíciu. Jej medailová radosť netrvala ani hodinu a pol, lebo odvolacia jury prijala protest írskej výpravy proti diskvalifikácii Powerovej.

Míting Pravda - Televízia - Slovnaft Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Majd Eddin Ghazal vytvoril v skoku do výšky...

V diaľke žien, ktorá bude už tradične memoriálom Evy Šuranovej, sa predstaví halová majsterka Európy 2009 Ksenija Baltová z Estónska, ktorá už viac ako desaťročie patrí do širšej svetovej špičky. Hoci má už 33 rokov, stále skáče ďaleko, na estónskom šampionáte dosiahla 9. augusta 653 cm. Jej osobný rekord je 687 cm.

Trio popredných slovenských prekážkarov na 400 m Martin Kučera, Matej Baluch a Patrik Dömötör sa môže tešiť v Šamoríne na súboj s bývalým vicemajstrom Európy 2014 Rasmusom Mägim z Estónska. Ten bol aj šiesty na OH 2016 v Riu a bronzový na ME 2013 do 23 rokov. V roku 2016 vyhral míting Diamantovej ligy v Lausanne a v tomto roku bol na Diamantovej lige v Monte Carle tretí v sezónnom maxime 49,23.

Piaty ročník P-T-S po obnovení v roku 2016 ponúkne v hlavnom programe 15 disciplín – osem pre mužov (100 m, 400 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza) a sedem pre ženy (400 m, 800 m, 100 m prek., 400 m prek., diaľka, kladivo, 3000 m chôdza). Predstaví sa približne 110 atlétov z 20 krajín, viac ako polovica bude zo zahraničia.

Martin Kučera počas behu na 400 m cez prekážky. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Martin Kučera Martin Kučera počas behu na 400 m cez prekážky.

"Program bol koncipovaný tak, aby sa na najväčšom domácom mítingu predstavili všetky slovenské hviezdy a hviezdičky v dueli s kvalitnými pretekármi z okolitých epidemiologicky bezpečných krajín.

Štartovať budú všetci špičkoví Slováci: Ján Volko, Šimon Bujna, Martin Kučera, Matej Baluch, Matúš Bubeník, Tomáš Veszelka, Marcel Lomnický, Matej Tóth, Iveta Putalová, Gabriela Gajanová, Stanislava Škvarková, Emma Zapletalová, Lucia Vadlejchová, Martina Hrašnová a Mária Katerinka Czaková," uvádza sa v tlačovej správe na oficiálnom webe Slovenského atletického zväzu (SAZ).

V predprograme P-T-S je päť mužských (100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, diskom) a päť ženských disciplín (100 m, 400 m, 1500 m, výška, disk), predpoludním by sa mali uskutočniť ešte aj súboje najmenších adeptov kráľovnej športov v rámci Detskej P-T-S. Pre opatrenia spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 museli organizátori pristúpiť k redukcii počtu divákov na tribúnach.

Gabriela Gajanová. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Gabriela Gajanová Gabriela Gajanová.

"Neustále sledujeme vývoj situácie. Riadime sa aktuálnymi nariadeniami vlády a hlavného hygienika. Priamo v šamorínskom x-bionic® sphere budeme môcť privítať 300 divákov.

Nakoľko sme hľadali najspravodlivejší spôsob rozdelenia vstupeniek – keďže vieme, že záujem mnohonásobne prevyšuje toto číslo – nakoniec sme sa rozhodli, že fanúšikovia sa budú môcť registrovať a z nich následne vyžrebujeme 150 šťastlivcov, ktorí dostanú po dve vstupenky," uviedol riaditeľ podujatia Vladimír Gubrický a zdôraznil, aby ľudia, ktorí nemajú zabezpečený vstup na podujatie formou vstupeniek, necestovali do Šamorína.

Systém registrácie bude jednoduchý – na oficiálnych webstránkach mítingu www.p-t-s.sk a www.atletika.sk, takisto na facebookovej stránke SAZ bude zverejnený link na registračný formulár.

Fanúšikovia sa môžu zaregistrovať od štvrtka 3. septembra do utorka 8. septembra. Zo všetkých prihlásených organizátori vyžrebujú 150 záujemcov, ktorí získajú po dve vstupenky priamo na štadión. Výsledky žrebovania oznámia organizátori v stredu 9. septembra a lístky si výhercovia budú môcť vyzdvihnúť na určenom mieste priamo v x-bionic® sphere v deň mítingu v piatok 11. septembra.

"Každý rok sme sa snažili počet divákov na tribúnach zvyšovať. Rozumieme však vážnosti situácie, a preto sme radi, že po odpočítaní atlétov, technického personálu, organizátorov, hostí, médií a všetkých ďalších potrebných pre zabezpečenie podujatia, môžeme na tribúny pustiť aspoň 300 ľudí.

Verím, že všetci ostatní fanúšikovia atletiky si na svoje prídu v dvojhodinovom priamom prenose na RTVS, ktorý sa začne v piatok 11. septembra o 18.30," povedal prezident organizačného výboru Peter Korčok.

debata chyba
Viac na túto tému: #míting P-T-S #Sara Slott Petersenová #Nadia Powerová