Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Odtajnené spisy CIA. Sovietska hviezda americkým pytačkám nepodľahla

Americký šprintér Dave Sime mal na olympijských hrách v Ríme 1960 zaútočiť na zlato v najkratšom mužskom šprinte a zároveň presvedčiť aspoň niekoľkých sovietskych športovcov k emigrácii do Spojených štátov amerických.

23.05.2020 13:06
debata (43)

Nevyšlo mu ani jedno, ani druhé. Vo finále stovky skončil strieborný za Nemcom Arminom Harym, lebo neskoro vyštartoval z blokov. Mimo atletickej dráhy sa ako tajný agent CIA stretol s viacerými reprezentantmi Sovietskeho zväzu, ale ani jeden z nich po OH 1960 neopustil svoju krajinu.

Najväčším úlovkom mal byť skvelý diaľkar Igor Ter-Ovanesjan. Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských hier a trojnásobný majster Európy sa počas OH v Ríme až dvakrát stretol s americkým agentom Simem, no tieto „pytačky“ sa napokon svadbou neskončili.

Ukrajinec bol vhodný typ

Odtajnené spisy CIA informovali o snahe Davida Sima získavať informácie o športovcoch Sovietskeho zväzu pre potreby USA a presvedčiť ich o ilegálnom odchode z najväčšej krajiny sveta. Operácia Aerodynamic sa zameriavala najmä na tých športovcov, ktorí pôvodom neboli Rusi a Ter-Ovanesjan ako Ukrajinec a navyše úspešný diaľkar bol vhodný typ.

Ako píše The Guardian, Sime pozval Ter-Ovanesjana v Ríme na večeru a sovietsky reprezentant privolil. Lenže keď sa ho Američan spýtal na to, ako s ním zaobchádzajú doma v Sovietskom zväze, zápornej odpovede sa nedočkal.

„Vláda mi dala byt, auto a aj prácu. A ak získam olympijskú medailu, pridajú mi k tomu aj štedrú odmenu,“ vravel vtedy úprimne Ter-Ovanesjan (o niekoľko dní neskôr ju aj získal – pozn.).

Sime nevedel ako reagovať, ale vynašiel sa. „My ti môžeme ponúknuť pocit slobody a k tomu pekný život v Kalifornii v blízkosti hviezd filmového plátna a všetkých tých milých a známych ľudí,“ znela americká ponuka.

Pán Wolf bol slizký had

Keď sa Ter-Ovanesjan zdráhal ju prijať, Sime mu vravel, že sa s ním chce stretnúť ešte jeden človek, ktorý používal krycie meno pán Wolf. Ten mu mal údajne ponúknuť ešte viac. Prešlo niekoľko dní a Wolf sa s Ter-Ovanesjanom skutočne stretli. Bol pri tom opäť aj Sime ako prostredník, lebo Ukrajinec vo farbách Sovietskeho zväzu sa trochu bál.

Sime o Wolfovi neskôr prezradil: „Bol slizký ako had, ja sám som mu veľmi neveril.“

Wolf zvolil oveľa tvrdšiu metódu presviedčania ako Sime. Keď požiadal šprintéra, že chce s Ter-Ovanesjanom zostať sám, Ukrajinec sa zdvihol a odišiel. „Bál som sa, čo sa môže stať. Myslím si, že ma sleduje KGB,“ pošepol Simovi.

Napriek tomu, že KGB naozaj sledovala Sovietov v Ríme, Američanom sa podarilo nadviazať 155 kontaktov so športovcami, novinármi a turistami. Niektoré boli len veľmi rýchle a zdvorilostné. Keď sa napríklad legendárnej gymnastky Larisy Latyninovej spýtali, prečo nemá Ukrajina vlastný tím na OH v Ríme, len krátko odpovedala: „To nie je moja vec. Nezaujíma ma to.“

Posledný pokus v New Yorku

Reprezentant v skoku o žrdi Igor Petrenko zasa priznal, že sa s Američanmi nemôže rozprávať, lebo je pod drobnohľadom KGB.

Program na podporu protisovietskych nálad medzi športovcami z Ukrajiny viedla skupina emigrantov na čele s nacionalistom Mikolom Lebiďom. Ten počas II. svetovej vojny viedol partizánsky oddiel, ktorý bojoval proti nacistom aj Červenej armáde. Neskôr bol obvinený z masakrov poľských civilistov, napriek tomu mu CIA pomohla emigrovať do USA.

Tam pracoval v spoločnosti, ktorá sa zaoberala distribúciou západnej literatúry na Ukrajinu. Na OH v Ríme sa napokon Američanom podarilo získať niekoľko adries na Ukrajine, kde neskôr posielali antisovietske texty aj niekoľko výtlačkov známej politickej satiry Zvieracia farma od Georgea Orwella.

Po neúspešných pokusoch získať priazeň Ter-Ovanesjana na OH v Ríme sa s ním Sime stretol ešte raz o tri roky neskôr na halovom atletickom mítingu v New Yorku. To bol posledný pokus šprintéra o kontakt so skvelým diaľkarom. „Rád ťa vidím, David, ale už nikdy s tebou nemôžem hovoriť,“ jasne a stručne vtedy vysvetlil Ter-Ovanesjan.

Ter-Ovanesjan nikdy neemigroval

Tieto informácie vyšli na svetlo vďaka neskorším rozhovorom Davea Sima so spisovateľom Davidom Maranissom. Multišportový talent Sime sa nikdy nestal profesionálom. Po skončení krátkej atletickej kariéry si vybral lekársku dráhu, stal sa uznávaným oftalmológom. Pred štyrmi rokmi vo veku 79 rokov podľahol rakovine.

Ter-Ovanesjan nikdy neemigroval, ale stal sa prvým európskym skokanom do diaľky, ktorý zaletel za osemmetrovú hranicu. Osemkrát prekonal európsky a dvakrát svetový rekord, jeho osobné maximum z roku 1967 bolo 837 cm, čo aj dnes na vrcholných podujatiach zaručuje boj o medaily.

Po skončení kariéry sa stal trénerom sovietskej reprezentácie, okrem iných viedol aj Valerija Podlužného, Inetu Radevičovú či olympijskú víťazku z Moskvy 1980 Tatianu Kolpakovovú. V roku 2017 Ter-Ovanesjan na tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že fenomenálne výsledky atlétov bývalého východného bloku najmä z niekdajšej NDR sú výsledok skvelej farmakológie a nemali by byť spochybňované a spájané s dopingom. Pred štyrmi dňami oslávil 82. narodeniny.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Dave Sime #Igor Ter-Ovanesjan #OH 1960